Zahradní náčiní - co všechno vlastně potřebujeme a jak se o něj starat?

Zahradní náčiní - co všechno vlastně potřebujeme a jak se o něj starat?Zahradní náčiní - co všechno vlastně potřebujeme a jak se o něj starat?
26. únor 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  3314 zobrazení  1095 slov

V únoru máme ještě čas na údržbu všech nástrojů, které k zahradničení potřebujeme. Ať děláme cokoliv, vždy nám půjde práce lépe od ruky, když si k ní přichystáme kvalitní a správně udržované pomocníky. Na zahradě potřebujeme nástroje jak mechanické, tak motorové.

Mechanické zahradní nástroje

Reklama

Při zahradničení se neobejdeme bez rýče, rycích vidlí, motyk různých tvarů a velikostí, kovových drápků, plečky, kovových hrábí velkých i malých, sázecího kolíku, sázecí lopatky, bez zahradnických nůžek, pilky k prořezávání větví (tzv. zlodějky), bez konví, hadic, zahradnického nože, bez hrábí na hrabání listí, v neposlední řadě bez zahradního kolečka. Někteří z nás stále používají i srp.

Nezdá se to, ale zahradničení chce spoustu nářadíNezdá se to, ale zahradničení chce spoustu nářadí

Jak je to s motykami? Opravdu jedna univerzální nestačí?

Věřte, že nestačí. Vzhledem k tomu, že motyky potřebujeme k různým činnostem, musí se různit i jejich velikost a tvar. Na hrubší práce potřebujeme motyku velkou, s delší násadou, ve tvaru dlouhého lichoběžníku. Na kypření půdy nejlépe využijeme motyčku ve tvaru hrabiček – ale pouze v lehčích půdách.

Krátkou a širokou motykou můžeme dobře podřezávat mladé plevele. Úzkou motyčkou se budeme s lehkostí prokopávat mezi jednotlivými rostlinami. Do kytkových záhonů nebo k obdělání menší plochy použijeme malé motyčky s krátkými násadami.

Brambory se dobře obdělávají motykou srdcovou – dobře se jí hloubí rýhy k vysazení, snadno se jí i kopčí, včetně podzimního kopčení hlíny k růžím.

Při nákupu motyk vždy dbáme na to, aby kovová část byla z jednoho kusu. U násad dáváme přednost jasanu, habru, akátu nebo buku.

Motyka je vždy nezbytně nutnáMotyka je vždy nezbytně nutná

 

Motorové zahradní nástroje

K péči o zahradu budeme jistě potřebovat sekačku na trávu a strunový vyžínač, v případě většího trávníku se vyplatí vertikutátor (menší trávník vyhrabeme hráběmi a provzdušníme rycími vidlemi). Pokud mámě větší záhony, tak k jejich prokypření jistě uživíme i kultivátor.

Základ pro jarní péči musíme mít z podzimu

Všechny zahradnické nástroje, ať už s motorem nebo bez něj, musíme dobře zazimovat již na podzim, abychom je na jaře našli v dobrém stavu.

Podzimní údržba motorových zahradních nástrojů

Vše, co má motor, musíme po ukončení sezóny ze všeho nejdřív pořádně očistit, nejlépe ostříkat vysokotlakým čističem. Pokud si na to troufneme, provedeme v případě nutnosti výměnu oleje, dotáhneme uvolněné spoje. Přebytečné palivo bychom měli z nádrže odsát. Sekačkám a kultivátorům nabrousíme nože.

Pokud si na toto všechno netroufáme, stroje jen očistíme a necháme si je zaservisovat odborníky. Podzimní údržba se vyplatí, mnohonásobně se nám náklady na ni vrátí v podobě delší životnosti a většinou bezproblémového provozu strojů.

Stroje by měly být přes zimu zaparkovány v na krytém, suchém místě.

S takovou péčí stroj dlouho sloužit nebudeS takovou péčí stroj dlouho sloužit nebude

Zazimování ručního nářadí

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale i ruční nářadí vyžaduje svou podzimní péči. Zejména musíme vše řádně očistit, aby nám kovové části nekorodovaly. Nástroje, které to vyžadují, pak nabrousíme. Kovové části potřeme ekologicky odbouratelným minerálním olejem. Nátěr však nutný není.

I ruční nářadí vyžaduje uskladnění na krytém a suchém místě.

Hrábě ke shrabávání listí oceníme zejména na podzimHrábě ke shrabávání listí oceníme zejména na podzim

Opravy během zimy

Během zimy máme čas opravit na našem zahradním nářadí vše nutné. Osmirkovat násady, dobrousit srpy a motyčky (jen z vnější strany), nože do sekačky (jen z vrchní strany). Příliš poškozené násady raději vyměníme. Pokud jsou násady v pořádku, jen jsou uvolněné, zatlučeme do nich dřevěný klínek a budou opět dobře držet.

Chybějící nářadí si přes zimu či zjara dokoupíme.

Není rýč jako rýčNení rýč jako rýč

Jak rozjařit stroje

Před prvním nastartování zahradního stroje nejdříve zkontrolujeme olej, zda přes zimu náhodou nevytekl. U sekaček, které mají motor chlazený kapalinou, musíme zkontrolovat i chladící kapalinu. Poté doplníme palivo a můžeme nastartovat.

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře