Zářiové práce na zahradě

Zářiové práce na zahraděZářiové práce na zahradě
25. srpen 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  2828 zobrazení  1357 slov

Prázdniny jsou nenávratně minulostí a děti opět ve škole. Zanedlouho je polovina září a nás na zahradě stále čeká mnoho krásné práce. Jaké?

V září budeme sklízet v mnohem větší míře než doposud. Některou zeleninu budeme uskladňovat ve sklepech. Nezapomeňme, že sklep musíme před uložením zeleniny nejdříve řádně vyčistit, případně vybílit vápnem a také vysířit. Tím zahubíme většinu choroboplodných zárodků a máme naději, že úroda vydrží v dobré kondici o mnoho déle.

Reklama

Zeleninová zahrada a bylinky

Některá zelenina je citlivá na mráz, tedy i na první ranní mrazíky. Takovou zeleninu včas sklidíme, popřípadě ochráníme (při mírném mrazíku) bílou textilií a vydatnou zálivkou. Týká se to například rajčat, lilků, paprik, dýní, okurek, cuket, celerů.

Jakmile začnou klesat noční teploty k nule, papriky ponecháme jen ve skleníkuJakmile začnou klesat noční teploty k nule, papriky ponecháme jen ve skleníku

Postupně sklízíme zbytky rané mrkve a také petržele, do sklepů mohou i celery. Sledujeme červenou řepu vysetou v květnu, jestli už nechce ven ze záhonu (aby nezdřevnatěla). Stejně tak sklízíme ředkvičky, fazolky a další zeleninu, například košťáloviny, která se během příliš dlouhého pobytu v záhonech znehodnocuje.

Raná mrkev, kterou jsme nestihli spotřebovat, chce v září ze země venRaná mrkev, kterou jsme nestihli spotřebovat, chce v září ze země ven

Po sklizni záhony řádně vyplejeme. A pokud je nebudeme osívat podzimními výsevy, hned zasejeme zelené hnojení, které ještě do podzimního rytí vzejde a obohatí nám půdu. Ve druhé polovině měsíce dáváme přednost ozimým odrůdám zeleného hnojení, například ozimé řepce nebo ozimým obilovinám.

Rané zelí vysazené v červnu můžeme v září sklízetRané zelí vysazené v červnu můžeme v září sklízet

Pokud bylinky dobře obrostly po letní sklizni, můžeme je sklidit v září ještě jednou, pro tuto sezonu naposledy. Později totiž již nebudou tak aromatické. Také ostříháme a usušíme hladkolistou petrželku, listový celer, pažitku, cibuli sečku a další bylinky, jejichž zelené části na zimu sesychají.

V září stále ještě vyséváme. Dorůst nám stihne ředkvička, zimní salát, polníček, podzimní špenát. Sejeme zeleninu, kterou budeme chtít nechat přezimovat v záhonech. Například černý kořen, mangold, mrkev. Tyto výsevy chráníme bílou textilií proti škůdcům.

Ovocná zahrada

Pokračujeme ve výsadbě jahodníků. Čím dříve, tím lépe. Rostlinky do zimy dobře zakoření a příští sezóna bude plná jahod. Až do zimy musíme jahodníky kontrolovat a uštipovat jim květy a nové výhony. Pokud bychom to nedělali, rostlinky by se oslabovaly a nezakořenily by tak, jak potřebujeme.

Září je měsícem ve znamení sklizně jablek. Jadérka musejí být alespoň nahnědlá, abychom mohli jablka očesat a dobře uchovat ve sklepě. Pro potřeby skladování je lepší jablko takzvaně podtrhnout, (tedy sklidit dříve, než je zcela zralé). Přezrálá jablka skladovat nelze.

Září je typické sklizní jablekZáří je typické sklizní jablek

Využijeme i jablka spadlá na zem, když je budeme pravidelně sbírat. Můžeme je spotřebovat do moštů, případně tepelně upravovat.

V září je i čas na sklizeň vinné révy, zejména odrůd určených pro přímou konzumaci.

Dozrávají i hroznyDozrávají i hrozny

Většina slivoní dozrává také v září. Období švestkových knedlíků sice již začalo, ale v září bude vrcholit. Když si je předchystáme do mrazáku, budeme si lebedit i v zimě a na jaře.

Ze švestek můžeme udělat mnoho dobrot, a to nejen k jídlu...Ze švestek můžeme udělat mnoho dobrot, a to nejen k jídlu...

Okrasná zahrada

Do okrasných záhonů postupně nasázíme všechny cibulky drobných cibulovin, které přes léto odpočívaly v suchu a temnu. Pokračovat v tom můžeme i v říjnu, ale později už raději ne.

Trvalky ještě v září snesou množení pomocí dělení trsů. Pamatujeme na pravidelnou zálivku.

Během září a října můžeme vysazovat dvouletky. A Lze vysazovat i některé letničky, například černuchu. Anebo například okrasnou kapustu. Umisťujeme je do truhlíků a záhonů po letničkách, kterým již dochází dech.

Pokračujeme v zalévání a sekání trávníku, začínáme jej hnojit podzimními hnojivy. Trávník tak bude nejen zdravější, ale bude také lépe hospodařit s vodou a nevymrzat. Můžeme zakládat nové trávníky nebo dosévat ty současné. Nic nepokazíme řádnou vertikutaci a postřikem zelenou skalicí či jinými proti mechům. V lokalitách, kde je to potřeba, ošetřujeme trávník i proti plísni sněžné.

Postupně čistíme jezírka od napadaného listí a žlutých částí vodních rostlin, aby hmota nezačala zahnívat. Je vhodné období pro vysazování bažinatých rostlin a úpravu jezírek, včetně větších zásahů.

Žáby vyčistí velkou část vody za nás, ale všedchno nezvládnou samy...Žáby vyčistí velkou část vody za nás, ale všedchno nezvládnou samy...

Končí letnění pokojových rostlin. Noční teploty klesají již dost hluboko, pokojovky dáme do bytu raději dříve než později. Dokud bude pěkné počasí přes den, můžeme (pokud na to máme čas a chuť)  pokojovky na den vynášet ven a na noc je schovávat domů.

 

Zdroje fotografií: pixaba.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře