8 nejčastějších chyb v pěstování ředkviček

8 nejčastějších chyb v pěstování ředkviček8 nejčastějších chyb v pěstování ředkviček
27. březen 2017  Lenka Rutteová   Zelenina  31165 zobrazení  640 slov

Pěstujete ředkvičky, ale ne vždy z nich máte takovou radost, jakou byste očekávali? Bývají bulvy červivé, dřevnaté, deformované, rozpraskané, je rostlinek v řádcích málo - zkrátka výsledek je všelijaký, jen ne takový, jaký byste chtěli? Pravděpodobně děláte některou z následujících chyb:

1.     Sejete starší semínka, u kterých jste si v zimě neověřili klíčivost

Reklama

Každé osivo má svou garanci klíčivosti. Ale pokud jej přes zimu špatně skladujeme, můžeme jeho klíčivost zničit mnohem dříve. Proto si u semínek, jejichž balení jsme otevřeli již loni, vždy nejdříve vyzkoušíme klíčivost. U ředkviček máme ověřeno za dva dny.

2.     Sejete do záhonů příliš brzy po vápnění nebo po aplikaci dusíkatého vápna

Vápno, zejména dusíkaté, brzdí nebo zcela ruší klíčivost většiny semínek zeleniny. Proto vápníme na podzim (pokud zrovna nehnojíme). Po hnojení vápníme až koncem zimy, ale raději jen tam, kde nebudou brzké jarní výsevy (pod ně není vhodné ani to podzimní hnojení).

3.     Zaseli jste do čerstvě vyhnojeného záhonu

Ředkvičky nezvládají první trať. Jejich bulvy se přílišnými dávkami dusíku deformují. Mají však rády dost živin, již rok zpracovávaných předchozí zeleninou. Takže pokud to jde, sejeme do druhé trati.

Ředkvičky jsou nenáročné, a proto v příliš vyhnojené zemi se jim nedaříŘedkvičky jsou nenáročné, a proto v příliš vyhnojené zemi se jim nedaří

4.     Po výsevu nepřikryjete záhon netkanou textilií

… a do ředkviček se pustí škůdci, kteří do nich nakladou vajíčka. Vylíhlé larvy pak poškozují kořen a také způsobují hořknutí bulvičky. Pás dobře připevněné bílé netkané textilie (po okrajích přihrnuté hlínou) tenhle problém vyřeší.

5.     Pozdě jste ředkvičky vyjednotili

Kořen ředkvičky musí mít kam růst. A pokud ne, zakrní a neroste tak dobře ani později, když už mu místo uděláme.

6.     Nezavlažujete pravidelně

Ředkvička je žíznivá rostlina. A k postupnému růstu kořene potřebuje trvalý přísun vláhy, bez výkyvů. Pokud má ředkvička sucho, začne dřevnatět. Jakmile po období sucha dostane najednou více vláhy, její kořen popraská a začne se kazit.

Abychom sklízeli krásné ředkvičky, musíme je i správně pěstovatAbychom sklízeli krásné ředkvičky, musíme je i správně pěstovat

7.     Pozdě jste vypleli agresivní velké plevely

Některé plevely mají ohromně agresivní kořenový systém. A přestože to na povrchu tak nevypadá, pod zemí probíhá boj o životní prostor. Pokud neodstraníme zejména ty velké a agresivní plevely, mohou naše ředkvičky zcela utlačit.

8.     Nechali jste ředkvičky tzv. přerůst

Jinými slovy je sklízíte pozdě. Všechno stárne, u ředkviček je proces stárnutí poměrně rychlý. A vyznačuje se právě dřevnatěním bulviček. Ředkvička je sice dvouletka, ale přezimuje se zcela dřevnatým kořenem.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.63 hvězdiček / Hodnoceno: 38x


Komentáře