Čas sklizně je tu: jak sklízet a uskladnit cukety?

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com
15. leden 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  13517 zobrazení  523 slov

Cukety vám dělají jen radost. Zelenina plodí, na záhonech se vám zelenají výsledky vaší práce. Pomalu se blíží čas, kdy budete moci konečně vlastnoručně vypěstované cukety ochutnat. Pojďme se dnes podívat na to, kdy je sklízet a jak je vlastně uskladňovat, aby vám vydržely co nejdéle.

V průběhu života kontrolujte

Reklama

Jakmile začne cuketa nasazovat plody, kontrolujte, zda nezahnívají od konce (i přesto, že třeba ani neleží na zemi). Pokud by zahnívaly, je to většinou signál od rostliny, že jí ve výživě něco chybí, především to může být vápník. Situaci spraví správné přihnojení (viz článek Jak se starat o cukety během vegetace).

Na vině ale mohou být i slimáci, ptáci nebo svinky. Pokud plod leží na hlíně nebo je textilie již zanesená zeminou, podložte plod destičkou nebo jinou podložkou, abyste zabránili zahnívání způsobené stykem se zeminou.

Kdy cukety sklízet?

Cuketa je úžasná v tom, že rodí průběžně. Čím častěji budete plody sklízet, tím více podnítíte rostlinu k tvorbě dalších. Nicméně, je vhodné si sklizeň naplánovat podle předpokládaného využití cuket.

Cukety jsou výborné syrové i tepelně upravené. Pro běžné kuchyňské použití sklízejte plody menší. Pokud chcete cukety konzervovat nebo plánujete objemnější vaření, nechte plody narůst větší. Ale tady pozor, jakmile necháte plody více růst, bude rostlina potlačovat plody mladší. Svou sílu bude dávat jen do těch větších a soustředit se na tvorbu semínek. Jakmile větší plody sklidíte, bude rostlina opět tvořit plody nové.

Jak cukety sklízet?

Techniky sklízení jsou v podstatě dvě. První je opatrné odřezání stopky nožem nebo zahradnickými nůžkami. Zde ale hrozí nebezpečí přenosu infekce z infikované rostliny na rostlinu zdravou.

Bezpečnějším způsobem sklizně je opatrné vykroucení plodu.

Dají se cukety uskladnit?

S končícím létem je dobré rostliny opět přikrýt netkanou bílou textilií, aby nás o ně nepřipravil hned první zářijový mrazík a abychom si mohli napěstovat pevné plody pro uskladnění. Protože cukety lze pohodlně a bezpečně uskladnit i na několik měsíců.

K závěru vegetace, kdy již sklízíme ze zahrady do sklepa a chceme si uložit i cukety, je potřeba nechat plody na mateřské rostlině pořádně vyzrát, aby jejich slupka ztmavla a ztvrdla. Takové plody zvoní, když na ně poklepete. A ve sklepě vydrží až do prosince, v dobrém sklepě i do února. Stopka se seschne, ale cuketa vydrží zdravá. Nezapomeňte sklep během podzimu i v teplejších zimních dnech, kdy nemrzne, pořádně větrat.

Rostlina je schopná plodit nepřetržitě až do prvních větších mrazíků. Jakmile přemrzne, uhyne.

A co vy, jakou letos máte úrodu? Napište nám nebo přidejte fotografii.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.82 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Komentáře