Červená řepa je zásobárna železa. Jak na její pěstování?
23. květen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 11241 zobrazení 888 slovPěstování červené řepy je stejně jednoduché jako pěstování mrkve nebo petržele. A vyplatí se. Tato zelenina je totiž velmi zdravá. Obsahuje veliké množství železa, doporučuje se tedy při boji s anémií. Jak tedy na její pěstování, abychom mohli sklízet delikatesní a křupavou úrodu?
Stanoviště
Červená řepa je na stanoviště absolutně nenáročná. Naroste opravdu kdekoliv. Vzhledem k tomu, že značná část kořene červené řepy je nad zemí, nepotřebuje ani půdu lehkou a naroste krásná i v půdách jílovitých.
Živiny
Řepa je typickou rostlinou druhé a třetí tratě, ale zvládne i tu první, pokud bychom pro ni jinde neměli místo. Dokáže si ze země vytáhnout maximum pro své potřeby.
Během vegetace můžeme přihnojit zkvašenými slepičinci či jiným organickým hnojivem. Ovšem ne později než měsíc před sklizní.
Jaký typ červené řepy zvolit
Červená řepa, resp. řepa salátová (k přejmenování u nás došlo na konto toho, že byly vyšlechtěny i odrůdy jiných barev – žluté, bílé, oranžové) je k mání ve dvou základních tvarech, a to s kořeny buď kulovitými, nebo válcovitými.
Válcovité odrůdy jsou obecně méně sladké, o výraznější řepné chuti. Zahrádkáři oceňují zejména novější odrůdy, u nichž byly zcela odstraněny tzv. bílé kruhy na příčném řezu bulvou.
Z kulatých odrůd můžeme volit např. odrůdu Betina, Bikores, Burpee´s Golden (žlutá), Červená kulatá, Monopoly (jednoklíčková), Tonda di Chioggia (červeno-bílá), Pablo F1.
Mezi válcovitými jsou k dispozici třeba Monoruba (jednoklíčková), Renova.
Nyní můžeme potkat také „mini“ neboli „baby“ odrůdy s velmi malými bulvami. Tyto jsou nejvhodnější pro konzumaci za syrova.
Výsev
Vyséváme od počátku dubna do přibližně konce května. Ještě tedy máte čas. Výsev samotný je velmi jednoduchý – provádíme jej do řádků, snažíme se semínka dávat dál od sebe, alespoň 8 - 12 cm. Semínka jsou poměrně velká, není to tedy nesplnitelný úkol. Po vysetí opatrně řádky přihrneme a přišlápneme, pokud je půda sušší, po vysetí s opatrností, ale vydatně zalijeme.
Vysejete-li koncem května, podzimní sklizeň pak bude do sklepa čerstvější – v pilinách ve sklepě vydrží až do jara. Je množné i pozdně podzimní setí pro přezimování semínek
Nic nepokazíme, když vysetý záhon překryjeme bílou netkanou textilií. Ochráníme rostlinky před nepřízní počasí a mírně je přirychlíme. Občas zkontrolujeme výskyt slimáků.
Péče o červenou řepu
Zálivka
Červená řepa vyžaduje zálivku převážně v prvních fázích růstu. Později, pokud není delší sucho, již není zálivka tolik nutná.
Pletí
Řepa vyžaduje pletí a kypření půdy. Vzhledem k tomu, že je to rostlina poměrně velkého vzrůstu, brzy zastíní záhon a růst plevelů sama dost zbrzdí.
Původ
Řepa salátová je dvouletou rostlinou náležející do botanického rodu řepa, stejně jako krmná řepa, řepa cukrovka a mangold. Jejich společným předkem je slanomilná jednoletá řepa, která rostla původně v přímořských oblastech Číny, Indie, Středomoří až k Atlantiku. Do pěstování se nejdříve dostaly její listové typy podobné dnešnímu mangoldu. První kořenové typy jsou známy už ze starého Egypta asi 2 000 let př. n. l., a to ve formě červených i bílých bulev.
Krmná řepa, cukrovka i salátová řepa dnešního typu vznikaly však mnohem později, teprve v 17. až 19. stol. Salátová řepa se dnes pěstuje jako zelenina po celém světě.
Zdroje fotografií: pixabay.com
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.