Chystáme se zasít: poslední přípravy záhonů na jaro

Chystáme se zasít: poslední přípravy záhonů na jaroChystáme se zasít: poslední přípravy záhonů na jaro
12. březen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  4975 zobrazení  711 slov

Abychom mohli konečně začít pořádně zahradničit v záhonkách, musíme si je nejdříve upravit do finální podoby. Které činnosti bychom neměli vynechat?

Kdy začít

Reklama

S finálními úpravami před setím můžeme začínat až v době, kdy je půda nejen rozmrzlá, ale také dostatečně proschlá, aby se s ní vůbec dalo pracovat.

Půda po zimě postupně osycháPůda po zimě postupně osychá

Kypření půdy

Před tím, než do půdy začneme vysévat, je potřeba ji po zimě ještě mírně zpracovat. Konkrétně kypřením. Ovšem, nijak do hloubky (s výjimkou záhonů, kde budou brambory). Stačí jen hloubka potřebná k setí. Tedy pod běžnou zeleninu do cca tří centimetrů, pod brambory však alespoň patnáct.

Na většinu záhonů nám tedy budou stačit hrábě, u brambor můžeme směle využít kultivátor.

Proč kypřit

Základní důvody pro kypření jsou v podstatě tři.

Přerušíme klíčení plevelů, provzdušníme vrchní vrstvu zeminy a k semínkům půjde dost kyslíku, přerušíme půdní kapilaritu a voda se nebude z povrchu půdy tolik odpařovat (ale pod semínky vodu potřebujeme, proto kypříme jen do hloubky setí).

Jílovitější půda po ziměJílovitější půda po zimě

Tvarování záhonů

V zimě jsme si přichystali osevní plán, máme přibližnou představu o tom, kolik čeho a kam zasejeme či zasadíme, můžeme tedy začít s tvarováním záhonů. Jak?

Každý z nás má své osvědčené postupy.

Nejjednodušší je pravděpodobně vytýčit si budoucí záhonky pomocí provázků připevněných k tyčkám, které zapíchneme do okrajů záhonu. Podél provázku pak buď jen vyšlápneme pěšinky, nebo z budoucích pěšinek můžeme vyhrábnout vrstvičku hlíny a přemístit na samotný záhon (vyvýšené pěstování) a pěšinku ušlápnout teprve poté.

Na jaře již bývají žížaly v pohotovostiNa jaře již bývají žížaly v pohotovosti

Na trhu jsou k dispozici mobilní plastové chodníky, které se na jaře umístí do míst, kde chceme mít pěšinky. Jejich účelem je přístup do záhonu vždy suchou nohou a bránění růstu plevelů v pěšinkách. Otázkou je, jak je to s přebýváním slimáků a jiných škůdců pod těmito chodníky.

Šířku záhonů volíme dle potřeby.

Povrch záhonu uhrábneme do roviny a případně povybíráme kameny, které se kypřením dostaly na povrch (kde se pořád berou?).

Kde se ty kameny pořád berou?Kde se ty kameny pořád berou?

 

Tím máme hotovo a můžeme postupně osívat.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře