Co nám naroste ještě v září?

Co nám naroste ještě v září?Co nám naroste ještě v září?
11. září 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  5904 zobrazení  790 slov

Září je především měsícem sklizně, o tom nemůže být pochyb. Ale pozor, stále ještě můžeme sít a zářiové setí ještě letos sklidit. A to dokonce i v záhonu. Nevěříte?

V záhoně

Reklama

Je mnoho druhů zeleniny, zejména listové, která má opravdu rychlý růst. A roste i při nižších teplotách a během kratších dnů. Řeč je především o hlávkovém salátu, špenátu, mangoldu, mizuně, mibuně a další asijské listové zelenině.

Mizuna je vděčnou rychle rostoucí zeleninouMizuna je vděčnou rychle rostoucí zeleninou

Naroste však i ředkvička, při teplejším podzimu dokonce i ředkev. Venku naroste ještě například kopr, polníček, roketa, během teplejšího podzimu i vodnice, i když asi už ne do plné velikosti.

Na balkoně

Na balkoně máme výběr k zářiovému zasetí větší, protože balkony jsou v noci vyhřívány zdmi domů, na které přes den svítilo sluníčko. A navíc bývají alespoň trošilinku v závětří. Proto tu zelenina dokáže velmi dobře růst i během podzimních měsíců.

Ředkvičky rostou rychle, plevel takéŘedkvičky rostou rychle, plevel také

Takže zcela jistě ještě teď vypěstujeme ředkev, kedlubnu, vodnici, hrášek, jarní cibulku, cibuli sazečku i všechnu výše zmíněnou zeleninu. I řeřiše se bude na balkoně dobře dařit. A nejen tam.

Kopr nezklame, roste i bez setíKopr nezklame, roste i bez setí

Ve skleníku

Ve skleníku ještě stále máme pré. Skleník prodlužuje dobu možného pěstování třeba i o několik měsíců. Takže sem můžeme v září sít všechny druhy rané zeleniny, vše by mělo v pohodě narůst (pokud nezapomeneme výsevy zalévat a klíčící rostlinky nám nezaschnou).

Přesazování salátůPřesazování salátů

Určitě můžeme do zeminy ve skleníku našupat navíc ještě červenou řepu, mrkev, cibuli sazečku. Dále rané košťáloviny, například květák či rané zelí nebo třeba ranou kapustu.

Roketa zvládne narůst i tehdy, když ji obtěžuje krtekRoketa zvládne narůst i tehdy, když ji obtěžuje krtek

V pozdějších měsících už bychom si měli dát pozor na denní dobu sklizně. Sklízíme pokud možno v odpoledních hodinách, až rostliny spotřebují větší část dusíku, který během noci nashromáždily. Týká se to zejména zeleniny, ze které konzumujeme listy, bulvy a kořeny. Takže vlastně veškeré rané zeleniny.

Výsevy už řádkujíVýsevy už řádkují

V bytě

V bytě můžeme vysévat do truhlíků téměř celý rok, i když sortiment zeleniny máme poněkud omezený. Nicméně roketa, řeřicha, pažitka, římský salát, salát Bok Choy, bazalka, šalvěj a jiné bylinky rozhodně nezklamou. Také čínský česnek nebo třeba cibulová, petrželová či celerová nať narostou za oknem naprosto spolehlivě.

Bazalka roste doma pořádBazalka roste doma pořád

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře