Co třeba ozimý hlávkový salát?

Co třeba ozimý hlávkový salát?Co třeba ozimý hlávkový salát?
24. říjen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  6638 zobrazení  555 slov

Stále ještě můžeme sadit sadbu na záhony. Některé ozimé druhy zeleniny jsou vyšlechtěné pro nižší teploty a kratší den. Například ozimý hlávkový salát. Zimu přežije a na jaře bude ke sklizni velmi brzy.

Který je ozimý?

Reklama

K přezimování na záhoně musíme zvolit opravdu jen ozimé odrůdy. Nejlépe přezimuje odrůda Humil, dále také odrůda Altenburský. Ve velmi teplých oblastech naší republiky to zvládne i salát Lednický.

Zasadit nebo vysít?

V říjnu již opravdu jen sadíme sadbu, na přímý výsev je pozdě.

Po přesazení nevypadá žádný salát zrovna vábně...Po přesazení nevypadá žádný salát zrovna vábně...

Kam s nimi?

Ozimé saláty vyžadují druhou trať, lehčí a propustné půdy, které byly dobře vyhnojeny pro předplodinu. Zvolíme místo, kam i v zimě svítí sluníčko

Výhodou je sadit je do brázd, které budou alespoň deset centimetrů hluboké. Proč? Protože brázdy zabrání mrazům, aby na rostliny udeřily v plné síle.

Půda pro výsadbu ozimých salátů také musí být dostatečně slehlá. Takže pokud ji chceme před výsadbou rýt, měli bychom to udělat několik týdnů dopředu. Pokud by se půda slehávala až během zimy, kořeny rostlin by se ocitly nad zeminou, a to by jim rozhodně neprospělo.

Jak sadit?

Do brázd. To již napsáno bylo. Sadíme na dno brázd tak, abychom srdéčko rostliny ponechali nad zeminou. Sadíme nejlépe do vlhké země, takže pokud je sucho, brázdy si před výsadbou prolejeme.

Po výsadbě opět zalijeme a hlavně překryjeme bílou textilií. Ta pomůže zlepšit mikroklima v okolí salátů a usnadní jejich přezimování.

Salátům se daří pod netkanou bílou textilií.Salátům se daří pod netkanou bílou textilií.

Péče během zimy

Během zimy kontrolujeme, zda se textilie neuvolnila a není potřeba ji znovu zakotvit. Také prohlížíme brázdy, jestli se jejich stěny nebortí a nezasypávají rostlinky. A v neposlední řadě v suchém počasí zaléváme, aby rostliny neuschly. I v chladném počasí potřebují vodu.

Až přijde jaro…

… tak v případě potřeby saláty trošku přihnojíme a až mají pro nás akceptovatelnou velikost, začneme se sklizní. Většinou to bývá v průběhu dubna, podle vývoje počasí.

Podobným způsobem lze pěstovat i ozimé odrůdy jiných zelenin, jakými jsou například cibule, špenát, pór, kapusta, štěrbák, petrželka a další.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře