Jak a proč vyštipovat okurky hadovky?

Jak a proč vyštipovat okurky hadovky?Jak a proč vyštipovat okurky hadovky?
5. červenec 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  63630 zobrazení  466 slov

Pokud si ve skleníku pěstujeme hadovky, také je musíme vyštipovat. Na rozdíl od rajčat pěstujeme výhonů více, v závislosti na kvalitě půdy a druhu podnože, na které rostlina roste (zda je roubovaná na dýni nebo nikoliv).Pojďme se na vyštipování okurek podívat zblízka.

Pokud je půda dobře vyhnojená a spíše lehčí a rostlina je naroubovaná na některé z dýní vhodných k pěstování okurek, můžeme jí ponechat i čtyři výhony. V ostatních případech méně.

Reklama

Několik spodních výhonů vyštípneme, narůst necháme výhony až z vyšších míst, aby se listy tolik nedotýkaly země a abychom rostlinu nevysilovali hned v počátku jejího růstu po zasazení na konečné stanoviště. Nejdříve musí dobře zakořenit.

Rostlinu vedeme ve skleníku po opoře, která může být plochá (síť) nebo sloupcovitá (tyč, provázek). Stejně jako je tomu u rajčete, i okurkám rostou nové výhony nad každým listem. Ale s tím rozdílem, že ze stejného místa raší i okurky. Vylamovat musíme tedy opatrně.

Vyvíjející se nový šlahoun, hned u něj je nasazeno na dvě okurkyVyvíjející se nový šlahoun, hned u něj je nasazeno na dvě okurky

Opět platí, že čím dříve, tím lépe, protože nadbytečný výhon odčerpává rostlině sílu. Vylamujeme stejným pohybem jako u rajčete. Zapomenuté výhony, které nechceme pěstovat, vystříháváme omytými nůžkami.

Také vylamujeme uchpením mezi palec a ukazováček, vylomením do jedné stranyTaké vylamujeme uchpením mezi palec a ukazováček, vylomením do jedné strany

Okurka rodí jen na nových přírůstcích. Na to musíme myslet a vždy pěstovaným výhonům poskytnout dost místa k jejich růstu.

Pokud okurka nasadí mnoho plodů najednou – z jednoho místa dva i více, nebude schopná je uživit a některé z nich nechá zajít (začnou měknout a žloutnout). Včas je odstřiháváme. A také vhodněpřihnojujeme hnojivem s dostatkem draslíku a vápníku.

K opoře rostliny buď vyvazujeme, nebo připevňujeme pomocí klipsů.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.62 hvězdiček / Hodnoceno: 172x


Komentáře