Jak na pěstování paprik ze semínek?

Jak na pěstování paprik ze semínek?Jak na pěstování paprik ze semínek?
11. únor 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  43863 zobrazení  1045 slov

Papriku se zcela jistě vyplatí pěstovat. A vůbec nevadí, jestli nemáte ani skleník ani pařeniště. Jsou k mání odrůdy, které bohatě urodí i na záhoně, jen se o ně musíte trošku víc postarat. Únor je měsícem jarních výsevů, papriky nevyjímaje. Jak postupovat při jejich výsevu?

Jak si opatřit rostlinky paprik?

Reklama

U paprik máte dvě možnosti, jak se dopracovat k jejich sazenicím. Buď si je vypěstujete sami, nebo si předpěstované rostlinky prostě koupíte.

Předpěstování doma na parapetu má nespornou výhodu v tom, že si vyberete odrůdu ze široké škály nabízených semen. Můžete si také usušit semínka z paprikových lusků, které jste si koupili v obchodě, a chutnaly vám. Zde je však riziko zavlečení choroby, navíc semínka nemáte namořená. Moření můžete zvládnout doma, riziko zavlečení choroby je nutné zvážit. Nicméně, velkopěstitelé mívají rostliny natolik chráněné proti všemu, že pravděpodobnost choroby je minimální.

Rostlinka paprikyRostlinka papriky
Zdroj: pixabay.com

Jak si můžete namořit semínka paprik?

Pokud byste tedy chtěli set semínka z koupených paprikových lusků, namořte je. Nejvíce se hodí moření za sucha, kdy přímo do sáčku s osivem nasypete práškové mořidlo, pořádně protřepete a poté celý obsah přesejete, aby přebytek mořidla neškodil mlaďounkým klíčkům. Mořidlo můžete aplikovat i přímo do výsevního substrátu.

Semínka připravena. Jak tedy sít?

Papriková semínka zasejte během února. Pokud ale máte vytápěný skleník, můžete sít již koncem ledna. Vyset je můžete buď do výsevního substrátu, nebo do perlitu.

Jestliže budete sít papriky do výsevního substrátu, můžete si na dno truhlíku přichystat obyčejný substrát. Až teprve na to navrstvěte výsevní substrát. Přichystanou zeminu dostatečně prolijte, aby zvlhla a mohla předávat vlhkost semínkům.

Na povrch poté rozsypte semínka paprik tak, aby každé semínko bylo pokud možno zvlášť. Semínka pak zasypte vrstvičkou substrátu, ale ne vyšší, než je tloušťka semínek.  Pomocí rozprašovače substrát provlhčete.

Sít můžete i do perlitu. Postup bude v podstatě stejný, jen nebudete semínka ničím zasypávat. Ale překrýt také potřebují - například papírovou kuchyňskou utěrkou. Vlhčit je vhodné také pomocí rozprašovače.

Výsev paprik v perlitu umístěný na dřevěném prkénku na radiátorVýsev paprik v perlitu umístěný na dřevěném prkénku na radiátor
Zdroj: autor

Co s výsevem nadále?

Nádoby s vysetými paprikami přikryjte sklem nebo fólií, lépe udrží paprikám stálé a vlhké prostředí. Pokud máte možnost, dejte nádoby s výsevem na dřevěné prkýnko a i s tímto prkýnkem na radiátor nebo jiné vyhřívané místo. Papriky jsou opravdu teplomilné rostliny a tento krok ocení. Výsevy paprik pravidelně kontrolujte a vlhčete.

Semínka paprik v perlitu již klíčíSemínka paprik v perlitu již klíčí
Zdroj: autor

Co s naklíčenými rostlinkami?

Pokud máte rostlinky v substrátu, nemusíte přepichovat, dokud si rostlinky paprik nezačnou navzájem překážet. Pravidelně je provlhčujte a dle návodu přihnojujte tekutým hnojivem.

Pokud jste seli do perlitu, je potřeba naklíčené rostlinky přepíchat do kvalitního substrátu. Pro první pčepichování stačí umístit rostlinky paprik stejné odrůdy do jednoho truhlíku nebo misky. S přihnojováním začněte podle návodu na substrátu (na jak dlouho v něm rostlinky mají výživu).

Při přepichování sázecím kolíčkem do zeminy připravte jamky, rostlinky paprik zapusťte až po děložní lístky a zeminu přimáčkněte. Nakonec zalijte. Ze začátku dejte truhlíky do stínu, aby rostlinky mohly lépe zakořenit.

První dorůstající úrodaPrvní dorůstající úroda
Zdroj: pixabay.com

Kdy přijde na řadu druhé přepichování?

Až si rostlinky začnou navzájem překážet, přepíchejte je podruhé, tentokrát již do samostatných květináčků. Papriky se mohou pěstovat po dvou v jednom hnízdečku. Navzájem se pak lépe podepřou. Při přepichování dejte pod rostlinky nejdříve několik kuliček NPK (ne víc než čtyři).

Teď už bychom měli rostlinky přemístit na prosluněné, ale chladnější místo, ať se mírně otužují a nevyženou příliš vysoko. Nejvhodnější je skleník. V nevytápěném skleníku se vyplatí při velmi nízkých teplotách zapálit přes noc svíčky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.35 hvězdiček / Hodnoceno: 40x


Komentáře