Jak pěstovat cibuli pro zdraví po celý rok
23. březen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 21501 zobrazení 1346 slovBez cibule by snad ani nebylo vaření. A mnohdy dokonce ani kuchyně studená. Pomáhá nám také při infekcích dýchacích cest. Dá se dokonce pěstovat celý rok, některé odrůdy dobře přezimují a můžeme ji mít tedy k dispozici neustále a čerstvou. Jak si ji vypěstovat?
Stanoviště
Cibule je zeleninou nenáročnou, naroste v jakékoliv půdě určené k pěstování. Lépe roste ve středně těžkých hlinitopísčitých půdách a na místech, kam k ní může sluníčko.
Živiny
Cibule nepotřebuje přímé hnojení, proto ji zařazujeme do druhé až třetí tratě. Nejlépe do záhonu, na kterém bylo na podzim zaryto zelené hnojení. Ale není to podmínkou.
Jaký typ zvolit
Na trhu je k dostání mnoho odrůd, některé se pěstují v jinou dobu, než je u nejznámější cibule zvykem.
Běžná cibule, tedy cibule obecná, mívá barvu v odstínech žluté nebo červené. Mezi žlutými cibulemi najdeme např. Všetanu, Alici, Signum, Štutgartskou. Z červených můžeme vybírat Karmen, Rosa di Firenze nebo třeba Grenadu.
Množilku šalotku si vybíráme tehdy, když chceme cibuli jemnou a neštiplavou, lépe stravitelnou, dlouhodobě skladovatelnou i při pokojové teplotě. Z jedné cibulky vyroste během vegetace skupinka drobnějších cibulí. Sklízet můžeme již během vegetace jednotlivé cibule. Nejčastěji dostaneme žlutou ‘Golden Gurmet‘ a červenou ‘Red Sun‘.
Pěstovat můžeme perlovku pro nakládání do sladkokyselého nálevu. A dokonce můžeme pěstovat vytrvalou cibuli, tzv. cibuli sečku (zimní, sibiřskou). Zelenou nať z ní můžeme odřezávat i pod sněhem. Můžeme také odebírat cibulky, když zem není promrzlá. Rostlina se dožívá deseti až patnácti let(!)
Výsev nebo sazečka?
Cibuli můžeme vysít ze semínka nebo vysadit sazečku. Většinou postupujeme tak, že ještě během zimních měsíců zasadíme sazečku do skleníku, abychom měli čerstvé jarní cibulky co nejdříve. Jakmile půda rozmrzne a oschne, vysadíme sazečku i na záhon a také vysejeme semínka cibule.
Pokud pěstujeme ozimou cibuli, stačí nám zasadit dle potřeby šalotku a vysít cibuli pro uskladnění. Oba druhy jsou dobře skladovatelné, každou využijeme pro jiné vaření.
Sazečky sadíme jen tolik, kolik během léta spotřebujeme, její skladovatelnost není dobrá. Cibuli na uskladnění vyséváme.
Sazečku sadíme do řádků vzdálených cca 20 cm. Jednotlivé cibulky sadíme přibližně 8-10 cm od sebe. Při sázení si pomáháme sázecím kolíkem, dolíky však neděláme příliš hluboké, cibule koření mělce. Zasazené cibulky jemně přihrneme a zalijeme.
Semínka cibule sejeme s opatrností do řádků vzdálených okolo 15 cm (cibule ze semínka naroste menší než sazečková), do hloubky maximálně tři centimetry. Semínky neplýtváme, abychom nemuseli při jednocení odstraňovat mnoho sazeniček. Řádky po výsevu přihrneme, přišlápneme a zalijeme. Ovšem s opatrností, abychom si semínka nevyplavili.
Cibule a zdraví
Cibule kuchyňská (Allium cepa) je cibulovitá zelenina z čeledi amarylkovitých. Je široce užívaná při vaření jako zelenina či koření. Používají se její cibule, oloupané od vrchních uschlých vrstev, nejčastěji nakrájené, řidčeji se využívá i cibulová nať. Syrová cibule má pálivou chuť a používá se například jako příloha k pečivu či uzeninám, často v kombinaci s hořčicí.
Z lékařského hlediska je hlavní užití cibule při nechutenství, arterioskleróze, potížích zažívání, vysokém krevním tlaku, zánětech ústní dutiny a hltanu , sirnaté sloučeniny působí bakteriostaticky a obsažené flavonoidy a fytoncidy protizánětlivě.
V lidovém léčitelství je ve výčtu ještě astma, zánět močového měchýře, nepravidelnost v menstruaci, cukrovka, působí proti zácpě a bodnutí hmyzem. Červená cibule snižuje křehkost cévních stěn.
Cibuli sečku sejeme do míst, kde bude moci dlouhodobě přezimovávat, tedy někde z kraje záhonu. Perlovku sejeme s menšími rozestupy, cibulky budou drobné.
V záhonech cibule se dobře dařívá mrkvi, sít tedy můžeme řádky na střídačku.
Pokud cibuli po výsevu či vysazení přikryjeme bílou netkanou textilií, mírně ji přirychlíme, ale hlavně ochráníme před náletovými škůdci.
Péče o cibuli
Zálivka
Cibule má ráda vydatnou zálivku jen v době, kdy roste. Jakmile přijde na řadu její zrání, reaguje na zálivku špatně, často ji napadají hnilobné a plísňové choroby.
Jednocení
Vyseté řádky je nutno vyjednotit. U běžné cibule na cca 5 centimetrů, u perlovky postačí centimetry tři.
Pletí
Cibuli plejeme pravidelně, také jí kypříme půdu, aby větrala, více držela vláhu ve spodnějších vrstvách a abychom zamezili plísňovým a hnilobným chorobám.
Původ cibule
Cibule pochází z Asie, kde se pěstuje již po tisíciletí. Předpokládá se, že byla vyšlechtěna z cibule divoké. O jejím několikatisíciletém pěstování se dozvídáme ze záznamů z Egypta, Sumerské říše, Indie i z Číny. Byla kdysi kromě soli jedním z prvních koření lidových vrstev. Římští zemědělci cibuli nazývali „unio“, což se mohlo přeložit nejen jako „cibule“, ale také jako „velká perla“.
Do dnešního dne byly vyšlechtěny přes tři stovky jejích druhů.
Zdroje obrázků: pixabay.com
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
3.68 hvězdiček / Hodnoceno: 22x