Jak správně sklízet a uskladnit cibuli a česnek?
12. červenec 2016 Veronika Haláková Zelenina 12588 zobrazení 583 slovNe každý z nás je zkušeným zahrádkářem a ne každý z nás má někoho v okolí, od koho by získával informace a mohl se tak vyvarovat zbytečných chyb, jak při pěstování, tak při sklizni. Proto se v několika článcích zaměříme na pravidla, jak jednotlivé druhy zeleniny správně sklízet. Začneme cibulí, česnekem a pórkem.
Jak na cibuli?
Cibuli stačí jen vytáhnout, pozor na poškození podzemních částí.
Cibuli spotřebováváme ze záhonu postupně (zejména tu sazečkovou). Cibuli pěstovanou ze semínka postupně protrháváme a bereme si mladé rostlinky jako jarní cibulku. Mimochodem, jarní cibulka úžasně zahustí šťávu z masa, když ji i s masem dusíme či pečeme.
Až se v záhoně více než polovina natí položí, potom sklidíme všechnu zbývající cibuli, necháme pár hodin zavadnout na záhoně a pak ji dáme sušit.
Poškozené cibule nakrájíme na kolečka nebo proužky a dáme do sušičky usušit. Sušené cibulové kroužky nebo proužky se dobře skladují. Před použitím namočíme ve vodě. A když takovou usušenou a pak namočenou cibuli scedíme a hodíme do rozpáleného oleje, až zhnědne, přecedíme ji, získáme úžasnou křupavou cibulku na posyp slaných jídel. A pozor, když ji uchováme v plastové krabičce, vydrží křupavá mnoho dní.
Uskladnění česneku
Na sklizeň česneku si raději vezmeme rycí vidle nebo rýč.
Česnek dáme sušit co nejdříve po sklizni. Poškozené česnekové cibule můžeme vyloupat a uložit v mrazáku nebo vyloupané česneky semeleme se solí na pastu. Vydrží mnoho měsíců, jen časem trošku mění chuť a nemusí být každému příjemná.
Pokud jsme s česnekem spokojení, oddělíme si největší a nejpěknější cibule na pozdější sadbu, namoříme v Sulce raději hned. Stroužky necháme oschnout a teprve oschlé namořené stroužky skladujeme.
Pórek
Pór letní i zimní sklízíme také jednorázově, rostlina nijak neobrůstá, spotřebováváme vlastně hlavně podzemní část. Je nutné jej vyrýt, v zemi drží setsakramentsky pevně.
Zimní pór spolehlivě přezimuje v záhonech, letní můžeme na podzim zahrábnout do skleníku. Výborně se uskladňuje mrazením. Pór zahustí každou šťávu (omáčku) k masu. A pórková polévka s opraženou houskou bývá pochoutkou i pro děti. Zeleninovým odpůrcům ji namixujeme (vyjma té housky).
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Veronika Haláková
Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)