Jak správně sklízet a uskladnit cibuli a česnek?

Jak správně sklízet a uskladnit cibuli a česnek?Jak správně sklízet a uskladnit cibuli a česnek?
12. červenec 2016  Veronika Haláková   Zelenina  12588 zobrazení  583 slov

Ne každý z nás je zkušeným zahrádkářem a ne každý z nás má někoho v okolí, od koho by získával informace a mohl se tak vyvarovat zbytečných chyb, jak při pěstování, tak při sklizni. Proto se v několika článcích zaměříme na pravidla, jak jednotlivé druhy zeleniny správně sklízet. Začneme cibulí, česnekem a pórkem.

Jak na cibuli?

Reklama

Cibuli stačí jen vytáhnout, pozor na poškození podzemních částí.

Cibuli spotřebováváme ze záhonu postupně (zejména tu sazečkovou). Cibuli pěstovanou ze semínka postupně protrháváme a bereme si mladé rostlinky jako jarní cibulku. Mimochodem, jarní cibulka úžasně zahustí šťávu z masa, když ji i s masem dusíme či pečeme.

Až se v záhoně více než polovina natí položí, potom sklidíme všechnu zbývající cibuli, necháme pár hodin zavadnout na záhoně a pak ji dáme sušit.

Poškozené cibule nakrájíme na kolečka nebo proužky a dáme do sušičky usušit. Sušené cibulové kroužky nebo proužky se dobře skladují. Před použitím namočíme ve vodě. A když takovou usušenou a pak namočenou cibuli scedíme a hodíme do rozpáleného oleje, až zhnědne, přecedíme ji, získáme úžasnou křupavou cibulku na posyp slaných jídel. A pozor, když ji uchováme v plastové krabičce, vydrží křupavá mnoho dní.

Sušení cibuleSušení cibule

Uskladnění česneku

Na sklizeň česneku si raději vezmeme rycí vidle nebo rýč.

Česnek dáme sušit co nejdříve po sklizni. Poškozené česnekové cibule můžeme vyloupat a uložit v mrazáku nebo vyloupané česneky semeleme se solí na pastu. Vydrží mnoho měsíců, jen časem trošku mění chuť a nemusí být každému příjemná.

Pokud jsme s česnekem spokojení, oddělíme si největší a nejpěknější cibule na pozdější sadbu, namoříme v Sulce raději hned. Stroužky necháme oschnout a teprve oschlé namořené stroužky skladujeme.

Pórek

Pór letní i zimní sklízíme také jednorázově, rostlina nijak neobrůstá, spotřebováváme vlastně hlavně podzemní část. Je nutné jej vyrýt, v zemi drží setsakramentsky pevně.

Zimní pór spolehlivě přezimuje v záhonech, letní můžeme na podzim zahrábnout do skleníku. Výborně se uskladňuje mrazením. Pór zahustí každou šťávu (omáčku) k masu. A pórková polévka s opraženou houskou bývá pochoutkou i pro děti. Zeleninovým odpůrcům ji namixujeme (vyjma té housky).

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Haláková

Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Komentáře