Křehké saláty z balkonové zahrádky - jak je úspěšně vypěstovat v nádobách?
6. květen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 9795 zobrazení 1127 slovNe každý má možnost pěstovat zeleninu na zahrádce. Především lidé žijící ve velkých městech mají často k bytu jen malý balkon či terásku. Ale ono to na pěstování některé zeleniny bohatě stačí. Mnohé druhy koření mělce a nepotřebují tolik prostoru, jsou proto ideální pro pěstování v nádobách. Patří mezi ně i salát. Ideální jsou varianty, které netvoří hlávku, jako třeba polníček. Jak si ho tedy na balkoně vypěstovat?
Sadba
Salátovou sadbu si můžeme buď předpěstovat sami, v nádobě, nebo ji koupit. V pozdnějších zimních měsících můžeme předpěstovávat sadbu ještě doma, v březnu či dubnu už to semínka salátu zvládnou i na balkoně. Stačí nádoby překrýt netkanou textilií a dobře je zavlažovat.
Kozlíček polníček přesazovat nemusíme, vyséváme rovnou do nádoby, ve které jej budeme pěstovat. Semínkem šetříme, při troše pečlivosti lze vysít do sponu cca pěti centimetrů.
Příprava nádob
Jakmile má salát několik pravých listů nebo jakmile si sadbu přineseme z obchodu, je potřeba jej zasadit na konečné stanoviště. Nemusíte mít obavy, salát zvládá přesazení velmi dobře. I s minimem kořínků (pokud bychom mu ty ostatní při manipulaci zničili, je schopen se uchytit a dobře růst.
Nádoby k pěstování opatříme drenáží. Nebo pořídíme nádoby s odtokem a podmiskami. Ale i v nádobách s odtokem bude drenáž užitečná.
Naplníme nádoby substrátem smíchaným s kompostem. Pokud nemáme kompost k dispozici, můžeme improvizovat jinými materiály vhodnými k odlehčení a dobrému pěstování, například perlit, písek.
Substrát v nádobách mírně přimáčkneme a pak teprve do něj začneme sázet.
Zeminu můžeme překrýt černou netkanou textilií a sázet saláty do předem připravených otvorů. Rostliny zůstanou čistší a nebudou tolik ohrožovány hnilobou.
Výsadba
Spon volíme jednak podle velikosti nádoby a jednak podle druhu salátu, který pěstujeme. Klasický hlávkový bychom měli zasadit alespoň v 15 centimetrových vzdálenostech.
Jakmile sadbu zasadíme, řádně nádoby prolijeme, aby se kořínky dobře přimkly k zemině a mohly začít růst. Při přesazování naší sadby postupujeme bez jakéhokoliv zdržování, aby nám rostlinky nezaschly. Koupená sadba mívá bohatý kořenový systém a několik hodin bez zeminy vydrží.Vyseté saláty již rostou, brzy budou k rozesazení
Textilie svědčí všem
Všechny druhy salátů ocení přikrývku z bílé netkané textilie. Udržíme jim více tepla a více vláhy, ochráníme proti případným škůdcům. Vlivem přirychlení textilií porostou saláty o něco rychleji a budou díky tomu také mnohem křehčí, dokonce i větší, s bohatší hlávkou.
Zálivka
Zálivka salátů je ošemetnou záležitostí. Saláty potřebují vláhu, aby dobře rostly, ale zároveň jim přílišná vlhkost škodí, protože pak uhnívají nejen vespod, ale i uvnitř hlávek.
Proto musíme správnou zálivku „vychytat“, chce to jen trochu zkušeností. Nesmutníme, když se na poprvé nepovede a saláty nejsou úplně fit. Příště se nám zadaří lépe.
Z počátku saláty snesou hodně závlahy. Jakmile začnou tvořit hlávky, zálivku redukujeme, jen na nutné minimum. Vždy zaléváme jen zeminu, nikdy samotnou rostlinu. Pokud máme rostlinami porostlou celou nádobu, tak rostliny při zálivce opatrně odkláníme.
Výživa
Pokud jsme zeminu smíchali s kompostem, máme o výživu postaráno až do sklizně. Pokud kompost nemáme, tak v době zakořeňování a počátečního růstu saláty přihnojujeme tekutým organickým a minerálním hnojivem. Dávkujeme dle návodu. Před sklizní však již nehnojíme.
Sklizeň
Hlávkové saláty sklízíme odřezáním celé hlávky. Poté vyjmeme ze zeminy kořeny. Pokud máme zeminu překrytou černou textilií, ponecháme kořeny v půdě a likvidujeme je až po poslední sklizni.
Některé saláty jsou vhodné k česání. V nádobě je tedy pěstujeme mnohem déle a sklízíme opakovaně. Asijská listová zelenina je též vhodná k opakované sklizni, stačí seříznout rostliny cca 3 centimetry nad úrovní zeminy.
Sklízíme raději v odpoledních hodinách, aby zásoba dusíku v listech byla menší.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.