Kterou zeleninu je vhodné sklidit před příchodem prvních mrazíků?

Kterou zeleninu je vhodné sklidit před příchodem prvních mrazíků?Kterou zeleninu je vhodné sklidit před příchodem prvních mrazíků?
1. říjen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  9543 zobrazení  983 slov

Některé zelenině, jakou je třeba růžičková kapusta, mráz vyloženě svědčí. Jiné ale nikoliv a před prvními mrazíky ji musíme stihnout sklidit. Která spěchá na podzim domů?

Zelenina citlivá na mráz

Reklama

Je jí v podstatě každá plodová zelenina pocházející z teplejších oblastí. Tu musíme do prvních mrazíků sklidit, abychom její plody mohli dobře skladovat.

Patří sem lilky, papriky, rajčata, okurky, cukety, dýně, fazole. Z košťálovin je na chlad nejcitlivější asi květák. A celer, coby zástupce zeleniny kořenové, chlad také zrovna nemiluje.

Rajčata nezvládnou ani ten nejmenší mrázRajčata nezvládnou ani ten nejmenší mráz

 

Pokud v zemi ještě máme rané brambory, které jsme sadili koncem června, musíme je vyndat před příchodem déletrvajících mrazíků – hlízy by mohly zmrznout a znehodnotit se. Na první pohled to vypadá, že brambory rostou v zemi a jsou proti mrazu chráněné. Ale nezapomínejme, že rostou v kopečcích, které jsou navršeny nad úroveň ostatního terénu. Tedy teplotní ochrana není tak dokonalá, jak bychom si mohli myslet.

Bramborám je při snížení teplot dobře ve sklepěBramborám je při snížení teplot dobře ve sklepě

 

Proč sklízíme citlivou zeleninu již před prvními mrazíky?

Odpověď je jednoduchá. Protože mráz by ji zničil a nebylo by co sklidit a ani co uskladnit. Papriky, které by nám venku zmrzly, bychom mohli rovnou vyhodit, možná tepelně upravit. Ale včas sklizené papriky vydrží ve sklepě i dva měsíce.

Stejně je to s ostatní zeleninou. Cukety můžeme mít ve sklepě třeba až do února. Pokud nám na záhoně zmrznou, nebudeme je mít ve sklepě vůbec.

Vigna čínská pěstované pro úžasně dlouhé fazolky zmrznout rozhodně nesmíVigna čínská pěstované pro úžasně dlouhé fazolky zmrznout rozhodně nesmí

 

Jak ochránit odolnější zeleninu, kterou ponecháme v záhonu?

Odolnější saláty, štěrbák, zelí, kedlubny a další zeleninu, ze které konzumujeme nadzemní části, ochráníme bílou netkanou textilií a vydatnou večerní zálivkou.

Proč zálivkou?

Protože voda se z půdy, která bude teplejší než vzduch, bude odpařovat a stoupat nahoru. Díky tomu nedovolí zmrzlému vzduchu klesnout dolů k rostlině.

Mrazům odolá jen speciálně vyšlechtěný Arktur. Ostatní květáky před mrazy sklidíMrazům odolá jen speciálně vyšlechtěný Arktur. Ostatní květáky před mrazy sklidíme.

 

Proč netkanou bílou textilií?

Protože ta zafunguje jako malé pařeniště a pomůže zvýšit teplotu pod sebou. Při malých přízemních mrazících, které trvají jen několik málo rán, jí můžeme ochránit i celer nebo květák. Ale vždy v kombinaci s dobrou zálivkou.

Letošní mangold také spolehlivě přezimujeLetošní mangold také spolehlivě přezimuje. Bílá textilie mu v tom pomůže.

 

Co ochraňovat nemusíme?

Některá zelenina nevyžaduje ochranu ani proti nižším zimním mrazům. Jde zejména o zeleninu kořenovou s kořeny pod zemí (dvouletky), kam patří například mrkev, pastinák, petržel, černý kořen.

Kedlubny zvládnou mírně mrazíky.Kedlubny zvládnou mírně mrazíky.

 

Vytrvalá zelenina, jakou je chřest, topinambur nebo třeba křen také nemusí být nijak chráněná.

Z cibulovin je to například cibule sibiřka nebo zimní pór. Na záhoně můžeme ponechat i kapustu kadeřávek, přezimující špičaté zelí nebo růžičkovou kapustu. Pokud se po mrazech více oteplí, růžičkovou kapustu sklidíme – nemá totiž ráda střídání teplot a mohla by se znehodnotit.

 

Zimní pór tu ponecháme až do jaraZimní pór tu ponecháme až do jara

 

Zelená kadeřavá petrželka nám bude k dispozici také celou zimu.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Komentáře