Malý pokus při sázení sadby
15. listopad 2016 Lenka Rutteová Zelenina 5125 zobrazení 1232 slovPři sázení poslední letošní sadby jsme se rozhodli udělat pro sebe i pro vás malý pokus a zdokumentovat ho.
Počasí sice bylo nakonec dost proti nám, protože nejdříve bylo horké září a sazenice tudíž téměř nerostly, později bylo velmi chladné září a celý říjen také, takže sazenice opět moc dobře nerostly. Zejména co se čínského zelí a kedluben týče. Saláty nezklamou, ty narostou snad vždycky…
Čím všechno začalo?
Tím, že nám vzrostlo poměrně dost sazenic podzimní zeleniny, a proto jsme si řekli, že uděláme pokus se sázením do suché země – když by se totiž neujala ta část sadby, co bude sazená do suché země a teprve pak zalitá, nemrzelo by nás to, neb jsme měli sadby dostatek, doslova na rozdávání.
O co jsme se pokoušeli?
Jádro našeho pokusu tkvělo v sázení dvou skupin sadby. První, větší skupinu, jsme plánovali zasadit běžně, tedy do předem prolité země. Tu druhou, menší, jsme plánovali zasadit do záhonu suchého a teprve po výsadbě ji zalít.
Ano, že se sadbě bude dařit lépe v zemině předem prolité, víme všichni. Ale my jsme chtěli vyzkoušet, o kolik lépe či o kolik hůře se bude oběma skupinám sadby dařit.
Jak jsme pokračovali?
Ze sadby jsme vyčlenili několik kousků (i pěkných), o kterých jsme rozhodli, že je zasadíme do suchého záhonu – bez toho, abychom jamku, do které budeme sadit, nejdříve prolili.
Zbylá sadba šla do prolitého záhonu. A něco málo i k sousedům.
Na řadě je výsadba
Jak jsme se rozhodli, tak jsme i udělali. Čínské zelí jsme hned po výsadbě vyfotili (viz titulní a také první foto) a je na první pohled vidět, které rostliny jsme sadili do sucha a které do mokra – přestože obě skupiny jsou již zalité.
Fotodokumentace
Vzhledem k časovým možnostem jsme nedokázali nafotit všechno, nicméně to podstatné z fotek vidět je. Hned po výsadbě vypadá sadba v mokru a sadba v suchu (i když hned po vysazení zalitá) jinak. Rozdíl přetrvával i během růstu.
Saláty jsme vyfotili tak, že jsme vybrali největšího zástupce z obou skupin.
Chladný podzim
Vzhledem k tomu, že v podstatě hned koncem září začal prosinec (aspoň tady se ochladilo a od té doby už se neoteplilo), tak zelenina (kedlubny a čínské zelí) nedorostla do velikosti, kterou nychom potřebovali k dobrému uskladnění. Nicméně, saláty jsou nádherné.
Takže příští rok vysejeme kedlubny i čínské zelí v první polovině července a budeme doufat, že se neochladí už začátkem září. A když ano, tak skleník to jistí...
Co nám tedy z pokusu vyšlo?
Během pokusu jsme vysledovali následující zjištění:
- sadba sazená do mokra je od začátku vitálnější;
- sadba sazená do mokra má úhyn sazenic v podstatě nulový, kdežto sazenice dávané do sucha nám v několika případech odumřely;
- sadba sazená do mokra nepřijde o tolik původních listů, růst dalších listů začíná dřív, což logicky vede k tomu, že:
- sadba sazená do mokra je v růstu o několik dní dopředu, lze říci, že někdy i o více než týden – takže sklizeň nastane dřív a je jistější.
Co si z pokusu vezmeme?
Zejména to, že pokud budeme sadit sadbu a bude sucho, opravdu si vždy prolijeme jamky předem. Pokud budeme mít sadby dostatek, můžeme malou část sadit do sucha a rozložit si díky tomu sklizeň na delší dobu – zelenina sazená do sucha doroste o něco později. Tedy, pokud počasí dovolí...
Zdroj fotografií: archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.