Návod: Jak si vypěstovat dlóóóuhatánskou vignu čínskou

Návod: Jak si vypěstovat dlóóóuhatánskou vignu čínskouNávod: Jak si vypěstovat dlóóóuhatánskou vignu čínskou
21. listopad 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  11289 zobrazení  1066 slov

Úžasně jemné a nekonečně dlouhé fazolky. To je vigna čínská. V českých zahrádkách ji zatím moc nepotkáme, ale jistě má před sebou zářnou budoucnost. Alespoň u milovníků fazolek.

Známe ji?

Reklama

Vigna čínská, někdy označovaná jako „metro“, je druh popínavé fazole, který pěstovali již starověcí Egypťané. Dřívějšími názvy jsou i dlouhatec čínský nebo špagetová fazole. Ke svému růstu potřebuje poměrně vysokou oporu (aby lusky mohly narůst krásně dlouhé a rovné), také více vody i tepla než fazole u nás běžně pěstované. Rostlina může být vysoká až 2 metry.

Jako v případě všech fazolí je vhodné baštit lusky tepelně upravené. Jsou opravdu velmi jemné, a to dokonce i ty, které jsou již zralejší. Lze konzumovat i vlastní fazlole – tedy nechat lusky dozrát, usušit je a fazole vyloupat.

První sklizeň v září - dlaždice je 30 centimetrů dlouháPrvní sklizeň v září - dlaždice je 30 centimetrů dlouhá

Stanoviště

Vigna čínská ráda roste v propustnějších půdách, které byly vyhnojeny pro předplodinu. Nepohrdne ani záhony po bramborách či česneku, vysévá se totiž za největšího tepla – až v letních měsících. Roste poměrně rychle, takže stihne do podzimu dorůst i dát mnoho lusků.

Růst může i okolo plotu nebo u jižní zdi domu, ke které připevníme opory.

Vigna asi 2 týdny po výsevuVigna asi 2 týdny po výsevu

Živiny

Vigně vyhovuje druhá i třetí trať. V první by nepřirůstala dostatečně rychle, aby stihla zarodit před nástupem chladného počasí.

Jaký typ vigny zvolit?

Na našem trhu je dostupná zatím jen jedna její varianta – vigna čínská

Výsev vigny čínské

Vignu vyséváme stejně jako ostatní druhy fazolí. Tedy buď do řádků – máme-li široké opory, nebo do hnízd, pokud nám jako opory slouží tyče.

Řádky sejeme s cca pěticentimetrovými rozestupy mezi semínky, řádky by od sebe měly být vzdálené alespoň 50 centimetrů, abychom se mezi ně dostali při sklizni. Jednořádkový záhon je pro vignu nejvíce vyhovující.

Vigna už poškozená velkým říjnových ochlazenímVigna už poškozená velkým říjnových ochlazením

Pokud sejeme do hnízd, dáváme nejlépe dvě fazole do jednoho hnízda, na vzdálenost cca 30 centimetrů.

Vyséváme do hloubky 1,5 – 2 cm. Po výsevu mírně přihrneme, přišlápneme a opatrně zalejeme. Zálivku pravidelně opakujeme.

Péče o vignu čínskou

Zálivka

Pravidelná zálivka je nutností. Vigna má ráda více vody a hodně slunce

Jednocení

Rostliny nijak nejednotíme.

Pletí

Z počátku pravidelně plejeme záhony, aby rostliny nebyly obírány o vodu a živiny. Později nabude pletí nutné, rostlina si zastíní své stanoviště a nic pod sebe nepustí.

Vyvazování

Fazole není potřeba nijak vyvazovat, zvládnou pnutí po opoře zcela samy.

Vigna už chce oporu!Vigna už chce oporu!

Nemoci a škůdci

Vignu ohrožují stejné nemoci a škůdci, jako je tomu u ostatních luštěnin. Očekávat tedy můžeme padlí a plísně, skvrnitost listů, rzi, dále antraknózou. Všechny tyto choroby lze potlačit, nejlépe biologickými postřiky, ten na bázi oleje si můžeme namíchat sami doma – 5 litrů teplé vody, 50 ml rostlinného oleje a 3 prášky do pečiva (36g).

Rostlina vigny koncem serpnaRostlina vigny koncem srpna

Mezi škůdci se na fazolích a hrachu nejčastěji objevuje květilka a zrnokaz. Také plži, mšice a svilušky. Se všemi lze bojovat biologicky či mechanicky, bez chemie.

Důležitá je zejména prevence - nevysévat luštěniny na loňské stanoviště nebo do jeho blízkosti. A uklízet pozůstatky sklizených rostlin, kupovat semena ošetřená proti chorobám nebo záhon dostatečně dlouho před výsevem desinfikovat dusíkatým vápnem.

Sklizeň

Vignu sklízíme průběžně, dle potřeby. Jakmile je lusků více, než zvládneme zkonzumovat, ovaříme je a zamrazíme nebo zavaříme ve sladkokyselém či slaném nálevu.

Při podzimní likvidaci sklidíme všechny lusky, i ty prťavé. Všechny jsou vynikající. Rostlina nepřežije první mráz.

Letošní poslední sklizeň před likvidací porostuLetošní poslední sklizeň před likvidací porostu

Skladování

Lusky lze poměrně dlouho uchovat v lednici v proděravěném sáčku. Tam vydrží i 2 – 3 týdny, ale ztrácí svou nutriční hodnotu. Dobře snáší mrazení a zavařování.

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.92 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Komentáře