Odměna za práci: sklízíme první ranou zeleninu ze záhonu
6. červen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 4240 zobrazení 1643 slovNastává čas, když už nechodíme na zahrádku jen pracovat, ale nosíme si domů první hmotné výsledky našeho lopocení, touto dobou již ve větších objemech. Pokud se nám v březnu nelenilo, tak se nám v červnu na talířích a v lednici už hodně zelení.
Kdo si vysel zeleninu loni v létě a nechal přezimovat, sklízel již v únoru, březnu a dubnu. A to včetně mrkve, petržele, listového celeru, černého kořene, polníčku, mangoldů, cibule a dalších.
Podzimní výsevy seté v listopadu značně urychlí jarní klíčení a růst výsevů. Polníček setý v listopadu sklízíme již koncem února (pokud je mírná zima). Ředkvičky ze záhonu můžeme baštit už v březnu.
Pokud sejeme nebo vysazujeme jarní sadbu otužilé zeleniny brzy na jaře, první sklizně se dočkáme většinou v květnu. Červen je pak již ve znamení bohaté úrody.
Listová zelenina
Tato zelenina naroste ze všech nejdříve. Tvoří jen listy, nemusí se trápit mohutněním kořene nebo tvorbou plodů či květů.
Z jarních výsevů můžeme již v počátku května sklízet polníčky, mizunu (všeobecně asijskou listovou zeleninu), špenáty, hlávkové saláty – pokud jsme sadili sadbu ze skleníku, v záhonu rychlili pod bílou textilií). Salát rostlý celou dobu ve skleníku sklízíme již v dubnu.
Ředkvičky
Z jarního výsevu do záhonu jsou ke sklizni většinou již koncem dubna. Zejména tehdy, když jsme je přirychlili netkanou textilií. Ve skleníku je samozřejmě dopěstujeme dříve, většinou již v březnu.
Po ředkvičkách si naplánujeme na záhon zeleninu, kterou sejeme později. Takže buď fazole, nebo třeba druhé setí mrkve. Můžeme sem také sadit sadbu, vyjma okurků, ty po ředkvičkách raději nedáváme.
Cibule
Brzy zjara zapícháme do země cibuli sazečku. Roste v téměř jakékoliv teplotě a velmi brzy můžeme seřezávat zelenou nať. Cibule bývá možno brát již počátkem května, k celkové sklizni dozraje většinou v červnu.
Pozor na zálivku, z počátku vyžaduje sazečka vydatnou. Ale jen cca měsíc. Později zálivku omezíme, jinak cibule uhnije. Sazečka je k tomu velmi náchylná. Týká se to i cibule šalotky.
Česnek
Koncem května nebo počátkem června můžeme ochutnat první vzorky raného ozimého česneku. Teď má ten pořádný říz. Žlučníkáři, nemusíme jen tiše závidět, můžeme zkusit odrůdu Bjetin či Blanin II.
Mrkev
Mrkev z prvních jarních výsevů můžeme již v červnu začít postupně sklízet. Mlaďounké mrkvičky jsou intenzivně sladké a voňavé. Sklízíme jen tolik, kolik zrovna potřebujeme, ostatní necháváme růst a sílit. Hromadnou sklizeň uděláme až tehdy, když záhon potřebujeme pro jinou zeleninu.
Kedlubny
Kedlubny si zjara předpěstujeme ve skleníku. Když je rychlíme venku pod bílou textilií, sklízíme v červnu. Skleníkové kedlubny samozřejmě mnohem dříve.
Bylinky
Červen je období, kdy sklízíme bylinky trvalky – tymián, petrželku, libeček, oregano, levanduli, mátu, meduňku, šalvěj a mnohé další.
Například bazalka či majoránka coby jednoletky vyseté v lednu jsou ke sklizni též velmi brzy. Většinou již v dubnu.
Jedlé květy
Předpěstovaným rostlinám můžeme v červnu sklízet květy – vynikající jsou samčí cuketové květy nebo ty maceškové. Lichořeřišnice přijde na řadu později.
Od brzkého jara se zásobíme vitamíny a minerály ze sedmikrásek, pampelišek, kokošky, hluchavek a spousty dalších divokých květů, které nám báječně pomohou nepodléhat jarní únavě a v dobré kondici začít zakládat úrodu nadcházející sezony.
A nezapomeňme si v květnu pohlídat zimolez kamčatský a včas jej sklidit.
Zdroje fotografií: archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.