Odměna za práci: sklízíme první ranou zeleninu ze záhonu

Odměna za práci: sklízíme první ranou zeleninu ze záhonuOdměna za práci: sklízíme první ranou zeleninu ze záhonu
6. červen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  4158 zobrazení  1643 slov

Nastává čas, když už nechodíme na zahrádku jen pracovat, ale nosíme si domů první hmotné výsledky našeho lopocení, touto dobou již ve větších objemech. Pokud se nám v březnu nelenilo, tak se nám v červnu na talířích a v lednici už hodně zelení.

Kdo si vysel zeleninu loni v létě a nechal přezimovat, sklízel již v únoru,  březnu a dubnu. A to včetně mrkve, petržele, listového celeru, černého kořene, polníčku, mangoldů, cibule a dalších.

Reklama

Podzimní výsevy seté v listopadu značně urychlí jarní klíčení a růst výsevů. Polníček setý v listopadu sklízíme již koncem února (pokud je mírná zima). Ředkvičky ze záhonu můžeme baštit už v březnu.

Mrkev z listopadového výsevu sklízíme jž od počátku květnaMrkev z listopadového výsevu sklízíme jž od počátku května
Petrželka z podzimního setí je už v květnu krásně narostenáPetrželka z podzimního setí je už v květnu krásně narostená

Pokud sejeme nebo vysazujeme jarní sadbu otužilé zeleniny brzy na jaře, první sklizně se dočkáme většinou v květnu. Červen je pak již ve znamení bohaté úrody.

Listová zelenina

Tato zelenina naroste ze všech nejdříve. Tvoří jen listy, nemusí se trápit mohutněním kořene nebo tvorbou plodů či květů.

Listový i řapíkatý mangold rostou poměrně rychle, sklízíme již v květnu, z podziListový i řapíkatý mangold rostou poměrně rychle, sklízíme již v květnu, z podzimního setí mnohem dříve.

Z jarních výsevů můžeme již v počátku května sklízet polníčky, mizunu (všeobecně asijskou listovou zeleninu), špenáty, hlávkové saláty – pokud jsme sadili sadbu ze skleníku, v záhonu rychlili pod bílou textilií). Salát rostlý celou dobu ve skleníku sklízíme již v dubnu.

Saláty baštíme již od května, spolehlivě narostou v záhoně pod textiliíSaláty baštíme již od května, rychleji narostou v záhoně pod textilií
Salát mizuna sklízíme sestřižením několik centimetrů nad zemí. Spolehlivě obrazíSalát mizuna sklízíme sestřižením několik centimetrů nad zemí. Spolehlivě obrazí.

Ředkvičky

Z jarního výsevu do záhonu jsou ke sklizni většinou již koncem dubna. Zejména tehdy, když jsme je přirychlili netkanou textilií. Ve skleníku je samozřejmě dopěstujeme dříve, většinou již v březnu.

Po ředkvičkách si naplánujeme na záhon zeleninu, kterou sejeme později. Takže buď fazole, nebo třeba druhé setí mrkve. Můžeme sem také sadit sadbu, vyjma okurků, ty po ředkvičkách raději nedáváme.

Cibule

Brzy zjara zapícháme do země cibuli sazečku. Roste v téměř jakékoliv teplotě a velmi brzy můžeme seřezávat zelenou nať. Cibule bývá možno brát již počátkem května, k celkové sklizni dozraje většinou v červnu.

Cibuli rostlou ze sazečky můžeme pojídat již od dubnaCibuli rostlou ze sazečky můžeme pojídat již od dubna

Pozor na zálivku, z počátku vyžaduje sazečka vydatnou. Ale jen cca měsíc. Později zálivku omezíme, jinak cibule uhnije. Sazečka je k tomu velmi náchylná. Týká se to i cibule šalotky.

Česnek

Koncem května nebo počátkem června můžeme ochutnat první vzorky raného ozimého česneku. Teď má ten pořádný říz. Žlučníkáři, nemusíme jen tiše závidět, můžeme zkusit odrůdu Bjetin či Blanin II.

Mrkev

Mrkev z prvních jarních výsevů můžeme již v červnu začít postupně sklízet. Mlaďounké mrkvičky jsou intenzivně sladké a voňavé. Sklízíme jen tolik, kolik zrovna potřebujeme, ostatní necháváme růst a sílit. Hromadnou sklizeň uděláme až tehdy, když záhon potřebujeme pro jinou zeleninu.

Mrkev bude brzy mít pěkné kořeny. Setá v březnu, foceno koncem květnaMrkev bude brzy mít pěkné kořeny. Setá v březnu, foceno koncem května.
Když se vysype sáček s mrkvovými semínky, nepanikaříme. Necháme vyrůst a vytvoříKdyž se vysype sáček s mrkvovými semínky, nepanikaříme. Necháme vyrůst a vytvoříme z mladých rostlinek smotky do polévky, které si zamrazíme.

Kedlubny

Kedlubny si zjara předpěstujeme ve skleníku. Když je rychlíme venku pod bílou textilií, sklízíme v červnu. Skleníkové kedlubny samozřejmě mnohem dříve.

Pěstování pod textilií má jednu nevýhodu - více tu roste i plevelPěstování pod textilií má jednu nevýhodu - více tu roste i plevel.

Bylinky

Červen je období, kdy sklízíme bylinky trvalky – tymián, petrželku, libeček, oregano, levanduli, mátu, meduňku, šalvěj a mnohé další.

Tymián půjde v poledne domůTymián půjde v poledne domů.
Libeček je již po sklizni, bylo také nutné odstranit květní stvolyLibeček je již po sklizni, bylo také nutné odstranit květní stvoly.

Například bazalka či majoránka coby jednoletky vyseté v lednu jsou ke sklizni též velmi brzy. Většinou již v dubnu.

Jedlé květy

Předpěstovaným rostlinám můžeme v červnu sklízet květy – vynikající jsou samčí cuketové květy nebo ty maceškové. Lichořeřišnice přijde na řadu později.

Na cuketě už se chystají samčí květy (bez plodu), výborné jako ozdoba pokrmů. AlNa cuketě už se chystají samčí květy (bez plodu), výborné jako ozdoba pokrmů. Ale velmi křehké

Od brzkého jara se zásobíme vitamíny a minerály ze sedmikrásek, pampelišek, kokošky, hluchavek a spousty dalších divokých květů, které nám báječně pomohou nepodléhat jarní únavě a v dobré kondici začít zakládat úrodu nadcházející sezony.

 

A nezapomeňme si v květnu pohlídat zimolez kamčatský a včas jej sklidit.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře