Okurky, papriky, lilky a cukety - jak je správně sklízet a uskladnit?

Okurky, papriky, lilky a cukety - jak je správně sklízet a uskladnit?Okurky, papriky, lilky a cukety - jak je správně sklízet a uskladnit?
19. červenec 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  9692 zobrazení  457 slov

Další díl malého seriálu o sklizni a zpracování zeleniny je tu. Dnes se podíváme na cukety a skleníkovou zeleninu.

Cuketa

Reklama

Cukety od rostliny oddělujeme přednostně vykroucením. Je to metoda jednoduchá i bezpečná. Jedině pokud bychom sklízeli příliš přerostlé plody (to se týká spíše pozdního léta, před uskladněním do sklepa), použijeme raději nůžky. Stejná pravidla platí i pro patison.

Cuketu jednoduše vykroutímeCuketu jednoduše vykroutíme

Před uskladněním do sklepa necháme cukety dobře vyzrát, musejí při poklepu zvonit. Pokud nebudou při sklizni dost zralé, brzy nám je zničí hniloba. Ve sklepě vydrží do ledna, února.

Cuketu lze dobře zavařit jen tak podušenou na oleji – pro přidávání do pokrmů. Konzervovat se dá i na sladkokyselo. Podušenou cuketu lze též zamrazit.

Mimochodem, mladé cukety jsou vynikající syrové. Lze jimi poměrně úspěšně nahradit v jídelníčku okurky – někteří lidé mívají s trávením okurek potíže, cukety jsou stravitelné lehce.

Skleníkové okurky, papriky, lilky

Skleníkové okurky, papriky a lilky raději stříháme. Rostliny jsou příliš křehké na to, abychom dokázali plody vždy vylomit bez poškození.

Okurky hadocky raději střiháme, abychom nepoškodili rostlinuOkurky hadovky raději střiháme, abychom nepoškodili rostlinu

Okurky a papriky vydrží v lednici nebo ve sklepě poměrně dlouho, skladovatelnost lilků je docela krátká. Lilky lze dobře mrazit i zavařovat.

Papriky také raději odstřihnemePapriky také raději odstřihneme

Okurky salátovky nebo nakladačky jen opatrně vylamujeme od rostliny, nůžek netřeba.

Okusky nakladačky opatrně odlomíme od rostlinyOkusky nakladačky opatrně odlomíme od rostliny

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře