Okurky, papriky, lilky a cukety - jak je správně sklízet a uskladnit?
19. červenec 2016 Lenka Rutteová Zelenina 10028 zobrazení 457 slovDalší díl malého seriálu o sklizni a zpracování zeleniny je tu. Dnes se podíváme na cukety a skleníkovou zeleninu.
Cuketa
Cukety od rostliny oddělujeme přednostně vykroucením. Je to metoda jednoduchá i bezpečná. Jedině pokud bychom sklízeli příliš přerostlé plody (to se týká spíše pozdního léta, před uskladněním do sklepa), použijeme raději nůžky. Stejná pravidla platí i pro patison.
Před uskladněním do sklepa necháme cukety dobře vyzrát, musejí při poklepu zvonit. Pokud nebudou při sklizni dost zralé, brzy nám je zničí hniloba. Ve sklepě vydrží do ledna, února.
Cuketu lze dobře zavařit jen tak podušenou na oleji – pro přidávání do pokrmů. Konzervovat se dá i na sladkokyselo. Podušenou cuketu lze též zamrazit.
Mimochodem, mladé cukety jsou vynikající syrové. Lze jimi poměrně úspěšně nahradit v jídelníčku okurky – někteří lidé mívají s trávením okurek potíže, cukety jsou stravitelné lehce.
Skleníkové okurky, papriky, lilky
Skleníkové okurky, papriky a lilky raději stříháme. Rostliny jsou příliš křehké na to, abychom dokázali plody vždy vylomit bez poškození.
Okurky a papriky vydrží v lednici nebo ve sklepě poměrně dlouho, skladovatelnost lilků je docela krátká. Lilky lze dobře mrazit i zavařovat.
Okurky salátovky nebo nakladačky jen opatrně vylamujeme od rostliny, nůžek netřeba.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.