Ozimý česnek může do půdy!

Ozimý česnek může do půdy!Ozimý česnek může do půdy!
29. listopad 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  7054 zobrazení  1062 slov

Teplota půdy už klesla opravdu dostatečně, riziko nákazy fuzariózou se minimalizovalo, proto už můžeme předem namořený ozimý česnek zasázet. Že jste to ještě nikdy nedělali? Nevadí, je to jednoduché a tady navíc najdete návod, jak na to.

Základ úspěchu při pěstování česneku

Reklama

Když se chcete pustit do pěstování česneku (pro začátek stačí několik rostlinek, abyste si to zkusili a ověřili si, že v supermarketu takovou dobrotu neseženete), musíte mít základní vybavení: kvalitní sadbu, mořidla a správný postup. Když se česnek pěstuje v malém, není potřeba ani žádná postřiková chemie. Pouze počáteční mořidla a koncem zimy bílou netkanou textilii.

I takto krásné paličáky si můžeme vypěstovat samiI takto krásné paličáky si můžeme vypěstovat sami.

Kde koupit kvalitní sadbu?

Pěstitelů česneku je u nás poměrně dost, největší sortiment je k nalezení u Ing. Kozáka. Všichni větší pěstitelé prodávají sadbu i přes eshop, u menších si ji vyzvednete osobně. Teď už bude pravděpodobně pozdě, s prodejem sadby ozimého česneku se začíná v srpnu.

Nic však není ztraceno, pro první pěstování můžete příští rok na jaře koupit jarní česnek a zasadit ho. Sklízí se také v létě, postup při výsadbě je stejný. Jarní česnek má kratší vegetační dobu, o něco menší výnosy. Ale zase delší skladovatelnost.

Čím namořit stroužky před výsadbou?

Moří se jednotlivé stroužky, nikoliv celé palice.

Malé a poškozené stroužky k sázení nepoužívámeMalé a poškozené stroužky k sázení nepoužíváme.

Takže po nakoupení sadby nejprve rozdružíme česnek na jednotlivé stroužky. Z paličáků (česneky se stonkem uprostřed hlávky) vybereme nejpěknější stroužky, z nepaličáků bereme jen vnější, tedy největší stroužky.

Pozor: musíme postupovat opatrně, abychom neporušili obal stroužků. Jakmile je obal výrazněni porušen, stroužek nesadíme.

Sulka

Stroužky, které jsme vybrali jako sadbové, dáme namořit do sulky. Můžeme to udělat hned po nákupu sadby, namořené a opětovně usušené stroužky pak uskladnit až do výsadby. Sulka funguje jako insekticid a zabije zárodky škůdců, zejména vlnovníků.

Nepaličáky mají mnoho vnitřních stroužků. Použijeme jen ty vnějšíNepaličáky mají mnoho vnitřních stroužků. Použijeme jen ty vnější.

V sulce ponecháme česnek 2-3 hodiny a roztok nikdy nepoužíváme opakovaně. Použitý roztok sulky můžeme rozlít po česnekovém záhonu.

Rovral

Přípravek Rovral Aquaflo nebo jemu podobné nám pomohou s bojem proti houbovým chorobám. Do tohoto mořidla namáčíme stroužky vždy až těsně před výsadbou. Stroužky musejí být předtím už namořeny v Sulce.

Pokud bychom tento přípravek nepoužili, namočíme stroužky před výsadbou na hodinu do vody.

Gliorex

Přípravek Gliorex je dalším pomocníkem pro pěstování česneku. Obsahuje spory hub. Ale těch přátelských, které se v půdě přirozeně vyskytují a pomáhají česneku lépe zakořenit. Přípravek se aplikuje posypem na namořené stroužky. Můžeme nasypat také do každé jamky, do které budeme česnek sázet.

Kdy sázet ozimý česnek?

Vždy až tehdy, když teplota půdy (nikoliv vzduchu) trvale klesne pod 9 stupňů Celsia.

Jak na samotnou výsadbu?

Jednoduše: přichystáme si záhon, vyznačíme provázkem řádky, sázecím kolíkem uděláme důlky, do nich šoupneme stroužky, zahrneme půdou, hráběmi mírně udusáme a máme hotovo! Zálivka není potřeba, podzimní počasí se postará samo.

Malý pomocník k sázení česnekuMalý pomocník k sázení česneku

Spony, do kterých česnek sadíme, se liší podle zvolených odrůd. Vždy bychom k nákupu odrůdy měli dostat pokyny k výsadbě. Česnek se většinou sadí v rozpětí od 5x20 do 20 x 40 cm. Hloubka, do které stroužky „píchneme“, by měla být okolo šesti centimetrů.

Sadíme vždy kořínky dolů a špičkou stroužku nahoru.

Pokud budeme sadit česnek paličák jedním směrem (stroužky budou orientovány vnějším obloučkem vždy na stejnou stranu), narostou i rostliny ve stejném směru, a nám se budou lépe okopávat (česnek budeme okopávat často).

Záhon s česnekem si označíme, abychom na jaře věděli, co přikrýt.Záhon s česnekem si označíme, abychom na jaře věděli, co přikrýt.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře