Pěstujeme celer: Jak se o něho starat během vegetace?

Pěstujeme celer: Jak se o něho starat během vegetace?Pěstujeme celer: Jak se o něho starat během vegetace?
27. květen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  14098 zobrazení  1226 slov

Vysadili jste po zmrzlých sazenice celerů do záhonu. Jsou tak akorát hluboko, aby nebyly utopené. Už jste jim dopřáli i vydatnou zálivku. Ale co s nimi dál? Rostlinky jistě budou mít své specifické nároky na pěstování. Jinak tomu bude u celeru bulvového a jinak třeba u celeru listového. Čím se tedy liší pěstování celerů bulvových, řapíkatých a listových? Pojďme se na to podívat.

Jak rostlinky celerů ochráníte proti chladu?

Reklama

V prvních dnech je nutné dbát o to, aby se sazeničky všech celerů „nenachladily“. Pokud totiž okolní teplota klesne pod deset stupňů (ačkoli se to koncem května nestává) a celer není nijak chráněn, projde stádiem tzv. jarovizace a jakoby zestárne o jeden rok. Celer je dvouletka, ve druhém roce svého života vykvete a vysemení. Tím pádem vy máte po úrodě.

Z počátku přikryjte rostlinky bílou netkanou textilií a zalévejte zejména navečer, aby se během chladné noci voda odpařovala a ohřívala nejbližší okolí rostlinky.

Až budete textilii později odstraňovat, dělejte to na několikrát a vždy během podmračených dní, kdy sluníčko není ostré. Rostlinky si musejí na sluneční svit zvyknout. Pokud byste textilii odstranili během slunečného dne, sluníčko listy spálí. Rostlinky by to sice přežily, ale zbytečně byste si zpomalili jejich růst.

Péče o bulvový celer

Až jsou rostlinky otužené a textilie sundaná, kolem bulvového celeru je vhodné odhrabat trošku zeminy, a tím vyhloubit jakoby misky, s bulvami uprostřed. Tento krok má několik důvodů:

-          budete mít jednodušší zalévání,

-          rostlince se podaří podržet si více vody,

-          bulvy budou moci lépe růst a

-          kořeny porostou jen ze dna bulvy. To oceníte zejména při sklizni, protože budete muset odřezávat menší plochu kořenů, na bulvě zůstane také méně hlíny.

Celer

Obhrabávání celerů je nutno během sezony opakovat.

Bulvy je dále vhodné obírat od starších listů. Bulvy se po tomto zákroku stihnou zahojit ještě během vegetace, navíc opět minimalizujete plochu, kterou budete muset při sklizni seříznout. Ale všeho s mírou, rostlině musí po zákroku zůstat dost listové plochy, aby mohla žít a dobře růst.

Má listový celer nějaké specifické nároky?

Listový celer žádnou speciální péči nevyžaduje. Má jen ty nároky, které jsou společné všem celerům – vyšší zálivka, více živin, ochrana proti chorobám a škůdcům, zejména proti skvrnitosti listů a mšici.

Celer

Listový celer dobře snáší postupnou sklizeň listů, dokáže přezimovat na stanovišti a další rok dává úrodu listů až do doby, než vykvete (což můžete ovlivnit včasným seříznutím květního výhonu).

Péče o celer řapíkatý?

Řapíkatý celer vyžaduje též dost vláhy a živin, většina odrůd navíc potřebuje vyvazování a bělení. Řapíkatý celer má být totiž křehký s výraznou aromatickou chutí a dobře vybělený. Některé odrůdy to zvládnou samy, jiným se musí pomoci ochranou před sluncem. Jak?

Celer

Když jsou řapíky 30-40 cm vysoké, těsně pod listy je svažte a obalte lepenkou nebo černou netkanou textilií. Z obalu by měly vykukovat jen špičky listů. Teprve kolem lepenky či textilie přihrňte hlínu (proto to sázení řapíkatých celerů do brázd). Pokud byste řapíky jen přihrnuli hlínou, získaly by pro nás nepříjemný půdní pach. Takto přihrnuté nechte řapíky nejméně 3 týdny. Pak je můžete začít sklízet.

Jak s přihnojováním celerů?

Přihnojování provádějte v první polovině vegetace naředěnými zkvašenými slepičinci přibližně jednou za dva týdny, jinými hnojivy dle návodu. V pozdější době již s hnojením opatrně, většinou se pak již začínají sklízet první listy i malé bulvy.

Celeru musíte zajistit dostatek všech živit, zejména dusíku, draslíku, vápníku a boru. Nedostatek boru se projeví srdéčkovou hnilobou celeru. Nedostatek vápníku se projevuje zakrnělým růstem, nedostatek dusíku poznáte podle slabého růstu kořenů i nadzemních částí a především pomocí světlezelené barvy listů. Nedostatek draslíku způsobí, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů.

Jak velkou zálivku celer potřebuje?

Během letních suchých dní snese jedna rostlina bulvového celeru až deset litrů vody, jednou za dva dny. Nejlépe brzy ráno nebo večer. Řapíkatý a listový celer zalévejte co nejblíže kořenům rostlin. Bulvový celer do obhrabaných dolíků.

Je nutné chránit celery proti chorobám a škůdcům?

I celer má své choroby a škůdce. Nejčastěji trpívá skvrnitostí listů způsobenou plísňovou infekcí, dále strupovitostí bulev. Proti těmto nemocem již běžně výrobci semínka moří. Pokud by se přece jen objevily, ošetřete pomocí přípravku na bázi mědi. Preventivním opatřením proti strupovitosti je střídání plodin na záhonu, kdy byste na stejné místo neměli celer dát dříve než za tři roky.

Celer

Mezi škůdci nejčastěji potkáte vrtuli, pochmurnatku či mšici. Na mšici platí ekologický postřik z kuchyňských surovin, konkrétně: 5 l teplé vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Mšice se udusí. Postřik se musí opakovat, neboť nepůsobí na vajíčka. Pochmurnatku lze zlikvidovat již na jaře dusíkatým vápnem, dále jí zamezit přístup k rostlině pomocí netkané bílé textilie. Při pozdějším napadení rostliny pomůže insekticid, ale tady velmi opatrně. Dostupné přípravky lze nalézt i proti vrtuli.

V celeru (mezi středovými listy) si rádi udělají ubytovnu mravenci. Zde se nabízí řešení zálivkou z ekologického přípravku na bázi kuchyňských surovin, který je bez ochranné lhůty.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.92 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Komentáře