Pěstujeme okurky - jak a kdy je vysévat?

Pěstujeme okurky - jak a kdy je vysévat?Pěstujeme okurky - jak a kdy je vysévat?
10. květen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  29655 zobrazení  694 slov

Pěstování a zavařování okurek má u nás dlouhou tradici. Vždyť právě na Moravě byly údajně vůbec poprvé naloženy do láku. Jejich sladkokyselá chuť skvěle doplňuje mnohé pokrmy. Okurky si můžeme buď předpěstovat, nebo je vysít rovnou na záhon. Oba postupy mají své výhody i nevýhody. Dnes se zaměříme na setí rovnou na záhon. Jak tedy okurky vysévat a kdy?

Výhody setí rovnou na venkovní stanoviště

Reklama

Setí rovnou do záhonu má své velké výhody – minimum práce, starostí a času potřebného k péči o počáteční vývoj rostliny. Další výhodou je skutečnost, že nestresujeme rostliny přesazováním a změnami prostředí, ve kterém žijí.

Okurky můžeme sít rovnou na stanoviště nebo si je předpěstovatOkurky můžeme sít rovnou na stanoviště nebo si je předpěstovat

Ovšem nalezneme i nevýhody. Pokud natrefíme na nedozrálá semínky, nemusí nám dobře vzejít a již pak není čas na vysetí nových. Respektive je, ale úroda se dost zpozdí. Celkově okurky seté až na záhon rodí později. Tím se vystavujeme vyšší pravděpodobnosti, že nám je plíseň zničí ještě v době, kdy nemáme sklizeno tolik, kolik potřebujeme. Pokud zmrzlí přijdou později, mohou naklíčené rostliny umrznout. Mladé rostlinky nám také mohou poškodit škůdci, zejména slimáci.

Termín výsevu na záhon

Jak praví moravské lidové moudro: „Na Marka oharky do járka.“ Vysévat bychom tedy měli koncem dubna, nejpozději začátkem května. To ale platí jednak zejména pro sušší a teplejší oblasti (jižní Morava), tak v případě, že jaro není příliš studené. Jinak se skutečně vyplatí počkat až do zmrzlých.

Jak postupovat

Okurkám se nejlépe daří v hnízdech nebo v hrůbcích (járcích).

Výsev do hnízd

Hnízda sejeme tehdy, když pěstujeme na černé textilii.

Záhon připravený k pěstování okurekZáhon připravený k pěstování okurek

Pod otvorem v textilii vyhrábneme jamku dost hlubokou na to, abychom na její dno mohli dát slepičince, kompost či hnůj. Na to zeminu a pak teprve semínka okurek. Alespoň pět. Slabší rostlinky později vytřídíme a v hnízdě necháme cca 2-3, to podle toho, jak velkou úrodu potřebujeme.

Semínka přihrneme hlínou, okolí obsypeme granulemi proti slimákům a místa výsevu překryjeme bílou netkanou textilií.

Výsev do hrůbků

Pokud pěstujeme bez černé textilie, ale například na opoře, vyséváme do hrůbků.

Nejdříve z hlíny navršíme hrůbek, pak do něj vyhloubíme brázdu. Následný postup je stejný – hnojivo, zemina a pak semínka, v tomto případě do řádku. Zahrneme zeminou. Opět posypeme okolí granulemi a hrůbky překryjeme bílou textilií. Tímto postupem v podstatě vytvoříme mini foliáček.

Pěstování na holé zemi není úplně výhodnéPěstování na holé zemi není úplně výhodné

Zakončíme zálivkou

Každý výsev zakončujeme zálivkou, okurky nejsou výjimkou. Záhony udržujeme vlhké, aby semínka brzy nabobtnala a aby klíčky později nezaschly.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.07 hvězdiček / Hodnoceno: 29x


Komentáře