Pěstujeme rajčata: 5 rad, jak o ně pečovat po vysazení na záhon
9. květen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 26815 zobrazení 1236 slovRajčata jsou zeleninou, jejíž pěstování je poměrně náročné. Vyžadují péči téměř každodenní, často podléhají nemocem. Ovšem, výsledek většinou stojí za všechnu naši námahu. Domácí rajčata jsou pak s těmi supermarketovými absolutně nesrovnatelná. Liší se vzhledem, vůní, konzistencí i chutí. Občas máme pocit, že jíme úplně jiný druh zeleniny, když se zakousneme do rajčete, co rostlo na naší zahradě. Jaké jsou základní zásady pěstování rajčat po vysazení na záhon?
1. Vysazujeme na konečné stanoviště
Až je po zmrzlých (tedy po 15. květnu) a poměrně teplo, můžeme rostlinky zasadit na záhon, popřípadě do truhlíků a nádob. Sadbu bychom měli mít otužilou – již před výsadbou jsme ji nosili ven, aby si zvykala na podmínky venku.
To samozřejmě neplatí pro rajčata pěstovaná ve skleníku, ta jsme zasadili rovnou a již mnohem dříve.
Nejjednodušší postup sázení na záhon je do hlubších brázd, na jejichž dno rozprostřeme slepičince, hnůj nebo kompost. Ten zasypeme troškou hlíny a na to sadíme rostlinky.
Při sázení vždy opatrně, ať si rostlinky nepolámeme, jsou velmi křehké. Nádoby se sazeničkami si vedle záhonu při přesazování raději položíme – zejména tehdy, když pofukuje vítr. Pokud jsme sázeli do krabic od nápojů, tak je rozřízneme, rozevřeme a sazenice tím máme volně přístupné.
Nádoby, které budeme zachovávat i pro příště, nejdříve zvenčí promačkáme, aby se substrát uvolnil. Rostlinky pak půjdou volně vytáhnout.
Nikdy před přesazováním nezaléváme – potřebujeme substrát proschlý, aby se s ním dobře manipulovalo a byl lehčí. Tím snížíme riziko poškození rostliny na minimum.
Rostlinky rajčat pokládáme do brázdy ve vzdálenosti alespoň 80 cm a vždy našikmo, aby se maximalizovala délka stonku, který bude v zemi. Proč? Rostlinka dokáže ze stonku ponořeného do země pustit kořínky. Čím více kořínků, tím lépe je vyživovaná a lépe nám urodí. Z hlíny by měly vykukovat jen vrcholky rostlin.
Při osazování nádob postupujeme obdobně, jen nesázíme šikmo, ale svisle, ovšem co nejhlouběji. Pro pěstování tyčkových rajčat potřebujeme nádoby hluboké. Pro rajčata balkonová nám stačí běžné truhlíky.
2. Rajčata potřebují oporu
Rajče je rostlinou poměrně vysokou, samo sebe neunese a vyžaduje oporu. Jakoukoliv. Například dřevěné tyčky, ke kterým rostlinky postupně vyvazujeme, nebo kovové kroucené tyče, do kterých rostlinu vtáčíme. Keříčková rajčata zvládnou i opěrnou stěnu nebo provázky, rajčatům balkonovým stačí větší kolík.
Musíme zajistit, aby opory byly stabilní i ve větším větru, ať nám letní bouřky naše rostliny nepolámou.
3. Mulčování a zalévání
Rajčata mají ráda teplo, i vyhřátou půdu. Tu jim zajistíme mulčováním plochy, kde mají kořeny. Můžeme použít například textilii, posekanou trávu, síťované pytle, či cokoliv, čím lze v záhoně mulčovat.
Z počátku rajčata dostatečně zaléváme, raději jednou za 2-3 dny, ale větší dávku. Vždy jen večer (rajče roste v noci) a vždy jen ke kořenům, nikdy nekropíme rostlinu! Každé namočení povrchu rostliny zvyšuje pravděpodobnost rozvinutí plísní. Proto jsou vždy nejzdravější rajčata pěstovaná venku, ale pod střechou, tedy na místě chráněném před deštěm.
4. Během růstu vyštipujte, s výjimkou keříčkových odrůd
Rajče je rostlinou bujně rostoucí do všech stran. To však nepotřebujeme. My chceme dobrou úrodu, proto striktně zachováváme jen hlavní stonek a z něj rostoucí listy a květy. Všechno ostatní vyštipujeme.
Pokud bychom to nedělali, rajče by se rozprostřelo do šířky, sílu by dávalo do růstu, nikoliv plodům. Během fáze nejbujnějšího růstu musíme vyštipovat i každý druhý den!
Až mají rostlinky 5-6 pater květů (v závislosti na oblasti pěstování, někde uzrají jen 4 patra, jinde i více než 5), zaštípneme vrcholek, aby rostlina dál již nerostla a soustředila se na dozrávání. Tím ale náš boj s postranními výhonky nekončí, stále budou růst (i opakovaně z jednoho místa) a stále je budeme muset vyštipovat.
Keříčková rajčata nevyštipujeme.
5. Postupně odspodu odstraňujte listy
Zní to divoce, že máme rostlině brát její listy. Rajčata však potřebují k dozrávání mnoho světla, listy jsou navíc živnou půdou pro plísně. Proto jejich postupným odstraňováním zajišťujeme lepší úrodu.
Ovšem pozor, nesmíme to přehnat, aby rostlině zůstalo dost listové hmoty k životu!
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
2.77 hvězdiček / Hodnoceno: 26x