Sejeme hrách: jak si setí rozplánovat na celou sezonu?

Sejeme hrách: jak si setí rozplánovat na celou sezonu?Sejeme hrách: jak si setí rozplánovat na celou sezonu?
29. duben 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  23331 zobrazení  1166 slov

Hrášek je zeleninou vděčnou a nenáročnou, málokdo jeho sladké, ale přitom svěží chuti odolá. Na zahrádce, i na balkoně či terase jej můžeme mít po celou sezonu a konzumovat nejen kuličky, ale rovnou celé lusky. Jak na to?

Zcela jednoduše. Semínka hrachu si koupíme do zásoby a vyséváme jej postupně, po jednom řádku, s odstupy cca tříčtyř týdnů. Můžeme střídat různé odrůdy, dokud si nevybereme naše oblíbené. Během sezony také střídáme odrůdy podle vhodnosti jejich pěstování v daném období a k danému účelu.

Reklama

Cukrový, dřeňový, obecný

Hrách cukrový pěstujeme výhradně pro jeho lusky, hrách dřeňový pro mladé lusky nebo vylupujeme zralejší zrna. Hrách obecný je pěstován pro zrna, která se uskladňují sušením a používají výhradně k vaření.

Úroda k nakousnutíÚroda k nakousnutí

Kde pěstovat

Hrášek naroste kdekoliv, vyhovuje mu druhá i třetí trať, ale neztratí se ani v té první. Stačí mu dokonce i okrajové oblasti záhonů, kde půda nebývá tak dobře zpracovaná jako na zbytku plochy.

Výsev

Vysetí hrášku je záležitostí několika málo minut. Semínka jsou dost velká, můžeme je tedy sít rovnou do požadovaných rozestupů. Nevyžaduje proto jednocení. Jen kypření půdy a pletí. Jako bonus nám obohatí půdu nejen o dusík.

Z tohoto řádku bude vysoký AldermanZ tohoto řádku bude vysoký Alderman

Opora

Většina druhů hrášku sice vyžaduje oporu, k tomu však stačí několik nižších tyček a provázek. Zakoupit ale můžeme i odrůdy, které oporu nevyžadují.

Pouze odrůdy s vysokým vzrůstem musíme vybavit pevnějšími a vyššími oporami, nejlépe tyčemi na začátku a konci řádku (v případě potřeby i uprostřed). Mezi tyče postupně nad sebou pevně uvazujeme provázky, po kterých se bude rostlina pnout. Můžeme pořídit i plastové sítě.

Proč jen jeden řádek

Pokud vysejeme hrášek jen do jednoho delšího řádku, výrazně snížíme pravděpodobnost plísňové infekce během pozdější sezony. Hrášek roste i v teplotně nepříznivých podmínkách, sklízet tedy můžeme až do pozdního podzimu, výjimkou nebývá ani listopadová sklizeň.

Odrůda Zázrak z Kelvedonu již vykukuje na světOdrůda Zázrak z Kelvedonu již vykukuje na svět

Navíc bude porost dobře přístupný ze všech stran a hlavně výborně přehledný. Žádný lusk se nám neschová. Jestliže chceme více řádků, vysejeme je na různá místa zahrady.

Od velmi raného až po pozdní

Bohatý výběr z odrůd máme k dispozici zejména u hrachu dřeňového, ze kterého sklízíme nám dobře známé kuličky hrachu. Velikost rostlin se podle odrůdy dost liší, některé narostou do cca 60 cm (David), jiné až do 200 cm (Alderman, Blatný). Volit můžeme také hrách velmi raný (např. Gloriosa, Junos, Oskar, Avola), raný (např. Havel, Lubor, Vladan), poloraný (David, Radovan, Rondo), polopozdní (Cetris – nevětví se, Kudrnáč – bezlistá odrůda, má jen palisty a úponky) či pozdní (Radim).

Hrách může mít lusky i jiné barvy než zelenéHrách může mít lusky i jiné barvy než zelené

Cukrový hrách tolik variant k dispozici nemá, nicméně i zde máme volbu – středně ranou Ambrosii, Zuccolu, polopozdní Sweetsalome, Hejzlarovou (stará odrůda, velmi vysoká rostlina s obrovskými lusky) nebo třeba Evitu vhodnou pro zamrazování.

Kombinací obou kultivarů je odrůda Delicata, kterou lze použít jako hrách cukrový i dřeňový.

Kombinace odrůd

Pokud chceme kombinovat odrůdy, a přitom zachovat jejich odlišnost, vyséváme je dál od sebe. Hrách je totiž samosprašný a rostliny by se navzájem opylily.

Pěstování pro větší sklizeň

Pokud si chceme udělat zásoby hrášku (sterilovat), spoléháme raději na brzké jarní výsevy. Ty bývají nejspolehlivější, protože plísňové infekce a škůdci nejsou ještě tolik při síle. K tomuto účelu volíme odrůdy s vysokým výnosem, jako např. Dalila nebo Progress 9.

Bohatá sklizeň pru uskladněníBohatá sklizeň pru uskladnění

Pokud máme rádi konzervované celé lusky, volíme odrůdy cukrového hrachu.

K mlsání

Pro pozdější výsevy, které budou jen na mlsání, si zvolíme labužnické varianty s menšími výnosy, ale o to zajímavější chutí – např. Cetris, Cezar.

Pozdnější sklizeň k zamrazení

Pro sklizeň k uskladnění v mrazáku můžeme využít odrůdy resistentní k padlí a fusáriovému vadnutí, dokonce i k virové mozaice (např. Twinset). Sít je můžeme o něco později, díky tomu si na podzim naplníme mrazák čerstvým hrachem.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Komentáře