Udělejte si náskok na jaro – zasejte už teď!
2. prosinec 2016 Lenka Rutteová Zelenina 3656 zobrazení 678 slovKdyž zasejeme semínka kořenové a listové zeleniny už teď, do jara přezimují, nabobtnají a na jaře vyraší o hodně dříve, než semínka, která zasejeme až v březnu. Už během března budeme sklízet první saláty (polníček už v únoru), během května budeme moci sklízet první mrkev. Nevěříte? Vyzkoušejte!
Musíme vybrat vhodnou zeleninu
K podzimnímu výsevu se nehodí všechno. Vybrat můžeme tu zeleninu, která nese označení raná (samozřejmě však ne brambory). Takže raná mrkev, ředkvička, petržel – všeobecně snad všechna kořenová zelenina, s výjimkou té, co se seje až v létě a s výjimkou celeru.
Pak se mohou zasít také listové saláty, jako třeba hlávkový salát nebo roketa, mizuna, polníček, dále i mangold, špenát. Dobře po zimě klíčí i semínka cibule.
Sejeme, až se dostatečně ochladí
Podzimní výsevy musíme dělat v době, kdy už jsou teploty trvale nízké, aby semínka nezačala klíčit již na podzim. To bychom ze zeleniny pak skoro nic neměli. V podstatě můžeme sít tehdy, když sázíme česnek. A budeme to mít hotovo z jedné vody na čisto.
Specifika postupu setí
Ta nejsou asi žádná. Nařádkujeme záhony tak, jak jsme zvyklí. Zasejeme, semínka přihrneme, mírně přitlačíme zeminu a máme vlastně hotovo.
Vhodné je si záhony trvanlivě označit, abychom i po zimě snadno našli, kde máme zaseto. Brzy na jaře se vyplatí výsevy překrýt netkanou bílou textilií, porostou ještě o něco dříve a rychleji, navíc se ubráníme náletovým škůdcům.
Zálivku podzimní výsevy nevyžadují
Po vysetí nemusíme nijak zalívat. Když sejeme při dostatečně nízkých teplotách, semínka už klíčit nezačnou. Na jaře pak většinou mívají dost vláhy ze zimní vlhkosti. Pokud ne, začneme zalévat až po prvním oteplení.
Polníček okukujeme už od února
Salát polníček je nezmar a zvládá i opravdu nízké teploty. Takže pokud jsme jej na podzim vyseli a pokud máme záhony přikryté textilií, nakukujeme pod ni už v prvním únorovém oteplení. Možná budeme mile překvapeni.
Očekávat musíme ale i plevele. Pod textilií bude rychleji klíčit vše. Proto naší zelenině včas ulevíme a záhony vyplejeme, jakmile to podmínky alespoň trošku dovolí.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.