Už sejete sadbu pro skleníky? Nebo se teprve rozmýšlíte?
25. únor 2017 Lenka Rutteová Zelenina 5868 zobrazení 881 slovPokud jste ještě nezačali přemýšlet nad tím, co si letos zjara do skleníku dáte, přinášíme vám několik tipů čím na sklonku zimy skleník osadit, abychom jej co nejvíce využili.
Údržba hotová
Pokud chceme cokoliv pěstovat ve skleníku na sklonku zimy, měli bychom během podzimu či zimy dokončit všechny přípravné práce pro další sezónu. Jednak jde o hnojení či výměnu půdy, jednak o očistu a likvidaci škůdců i chorob.
V rychlosti připomenu, že podzimní a zimní péče o skleník spočívá v:
- odstranění všech rostlinných zbytků ze skleníku;
- omytí skleníku – stěn i stropu;
- přípravě výživné půdy – kdy ji buď vyměníme, nebo jen prohnojíme a zryjeme;
- průběžném vlhčení půdy - buď pomocí sněhu, nebo klasickým proléváním;
- desinfekci půdy – tu děláme pomocí dusíkatého vápna asi měsíc před první výsadbou;
- desinfekci vnitřního prostoru skleníku sířením – cca dva dny před první výsadbou či setím.
Doma si vysejeme
Pro první jarní skleníkové pěstování se hodí mnoho druhů zeleniny, někdy to člověka až překvapí. Hned koncem zimy můžeme do skleníku vysadit kedlubny, saláty listové, hlávkové i chřestové, květáky, zelí, kapustu, cibuli sazečku, bylinky, laskavec, mangold, asijskou listovou zeleninu a jistě i mnoho dalšího.
Tuto zeleninu (s výjimkou sazečky) si nejdříve doma předpěstujeme, nejlépe během února či v březnu. Některé druhy klíčí neuvěřitelně rychle, na jiné si musíme mnoho dní počkat.
Výsev děláme nejlépe do výsevního substrátu a do nádob s otvory ve spodní části. Substrát nejdříve prolijeme, pak teprve na něj sejeme semínka. Ta pak jemně zasypeme vrstvičkou dalšího substrátu, zastříkáme střičkou a necháme klíčit.
Vhodné je vytvořit rostlinkám i doma malý skleníček, tedy poskytnout jim střechu nad hlavou. K tomu se výborně hodí misky, ve kterých se prodává ovoce nebo rajčata. Jejich konstrukce je vzdušná, ale přitom udrží stálejší mikroklima.
Přímo do skleníku zasejeme
Některá zelenina nesnese přesazení, proto ji sejeme přímo do skleníku. Typickým příkladem jsou mrkve, ředkvičky, cibulka ze semínka a jiné. Ty vysejeme, jemně přihrneme (mrkev opravdu jen minimálně) a chodíme pravidelně zalévat odstátou vodou.
Brzy zjara sejeme do skleníku i polníček, můžeme nahusto.
V noci přitopíme
Ještě mnoho nocí bude do příchodu opravdového jara mrazivých. Proto v nevytápěných sklenících musíme pečlivě udržovat bezmrazé teploty. Jak?
Při mírných mrazech pomocí nádob naplněných vodou, které dáme do skleníku hned ráno, aby se voda nahřála slunečním svitem.
Při silnějších mrazech pomocí zapálených svíček. Ty obyčejné stojí pár korun a poskytnou velkou službu.
Když se nám zadaří, můžeme už v březnu sklízet první skleníkovou úrodu. Co jste si předpěstovali nebo předpěstujete vy?
Zdroje fotografií: archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.