Výsev fazolí: Jak a kdy vysévat fazole?

Výsev fazolí: Jak a kdy vysévat fazole?Výsev fazolí: Jak a kdy vysévat fazole?
26. květen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  56471 zobrazení  877 slov

Je po zmrzlých, a tak semínka i té nejméně otužilé zeleniny už mohou putovat do země. Řeč je o fazolích, které se sejí jako poslední druh zeleniny. Všechna další setí tohoto roku už budou letními a podzimními výsevy.

Kdy vysévat

Reklama

Jak již bylo napsáno v úvodu, jednoznačně až po zmrzlých. Půda by měla mít teplotu alespoň deset stupňů celsia, aby semínka vyklíčila a nebyla zničena nízkými teplotami.

Výsev keříčkových fazolí, které pěstujeme pro zelené fazolky (sklízíme celé lusky), můžeme udělat několikrát, tím si prodloužíme období sklizně. A teprve z posledního setí budeme zamrazovat. Poslední výsev by měl být do cca poloviny července.

Semínka fazolí musejí být dobře skladovaná. K výsevu volíme raději semínka mořenSemínka fazolí musejí být dobře skladovaná. K výsevu volíme raději semínka mořen

Rostliny si můžeme i předpěstovat doma, v tom případě vyséváme v dubnu a vysazujeme na záhon také až po zmrzlých.

Jak vysévat

Tady vždy záleží na odrůdě a způsobu pěstování.

Sít můžeme i pestrobarevné odrůdySít můžeme i pestrobarevné odrůdy

Keříčkové fazolky sejeme do řádků 2 - 3 cm hluboko, ve sponu cca 10x 40 cm. Je možné vysévat i do hnízd po cca 3 rostlinách. Hnízda umístíme alespoň 50 cm od sebe. Mně se více osvědčily řádky – keříčky jsou samy o sobě dost husté, porost setý do řádků s jednotlivými rostlinami je vzdušnější a nepodléhá tolik plísni.

Pnoucí fazole vyséváme k oporám. V tomto případě sejeme do hnízd, protože si rostliny pak navedeme na oporách podle potřeby. Vzdálenost mezi hnízdy by měla opět být alespoň 50 cm. Pokud máme oporu plošnou, například síť, sejeme raději do řádků.

Pnoucím fazolím stačí improvizované, leč pevně stojící tee-peePnoucím fazolím stačí improvizované, leč pevně stojící tee-pee

Pokud potřebujeme na zahradě udělat zelenou clonu, nebo chceme nechat jižní zeď přes léto zarůst zelenou ozdobou, můžeme k tomuto účelu zvolit okrasné fazole. V tomto případě sejeme podle potřeby – tedy jak hustý porost chceme kde mít.

Kam vysévat

Na slunné a spíše sušší stanoviště. Fazole potřebují slunce a vláhu, ale v žádném případě dlouhodobější přemokření.

Mladé rostliny mají bohatou zelenou plochuMladé rostliny mají bohatou zelenou plochu

U pnoucích fazolí nesmíme zapomenout na to, že porost bude vysoký a bude dost stínit. Takže vybíráme místo, kde stín od fazolí nebude tolik vadit.

Po vysetí

Jakmile semínka vysejeme, opatrně je přihrneme, zeminu přimáčkneme (přišlápneme) a výsev vydatně zaléváme. Méně často, ale o to vydatněji. Po vzejití rostlinek záhon co nejdříve opatrně nakypříme a vyplejeme.

Až mají rostlinky cca 8 – 10 centimetrů, můžeme opatrně přihnojovat organickými tekutými hnojivy. Ale jen do doby, než rostliny nasadí květní pupeny. Okrasné fazole, z nichž nebudeme sklízet lusky, hnojíme celou sezonu.

Fazolky sklízíme celé. Vždy je musíme tepelně upravit. Výborné jsou nakládané.Fazolky sklízíme celé. Vždy je musíme tepelně upravit. Výborné jsou nakládané.

A nezapomínáme, že lusky i semena jsou v syrovém stavu jedovatá. Jed se rozkládá tepelnou úpravou.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Komentáře