Zahradničíme bez zahrady: Jak pěstovat rajčata a papriky na balkoně?
14. červen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 11910 zobrazení 699 slovPokud bydlíme v bytě či domě bez zahrady, ale máme balkon, můžeme si sami vypěstovat nějakou zeleninu. Rajčata a papriky patří mezi balkonové favority, protože nezaberou mnoho místa a v nádobách se jim většinou daří dobře. Jak tedy na jejich pěstování?
Co budeme potřebovat?
Musíme si přichystat nádoby, ve kterých budeme pěstovat. Ty musejí mít odtokové otvory nebo dvojité dno, aby mohly rostliny dobře hospodařit s vodou a nezačaly nám od kořenů hnít.
Pak musíme přichystat zeminu a pokud možno organické hnojivo – k sehnání je i granulované. Opatříme si také něco, co poslouží jako mulč, například kartony, černou textilii.
No a samozřejmě musíme mít co pěstovat. Takže si buď ještě v zimě pořídíme semínka a vypěstujeme z nich vlastní sazeničky nebo si sazeničky jednoduše koupíme v zahradnictví.
Hodit se budou i zahrádkářské pomůcky, jako jsou lopatka, konvička, rukavice.
Jak postupujeme při výsadbě
Jakmile máme k dispozici sazeničky a je vhodná doba k jejich výsadbě ven, umístíme je do pěstebních nádob. Nádoby by měly být dostatečně veliké. Velikost závisí na druhu pěstovaných rajčat a paprik. Rajče keříčkové balkonové si vystačí s truhlíkem, rajče tyčkové vyžaduje květník podstatně větší. Nebo třeba igelitový pytel.
Do nádoby umístíme zeminu smíchanou s organickým hnojivem, zasadíme sazenice a dobře prolijeme. Hned po výsadbě do nádob zastrčíme také tyč, ke které budeme rajčata a papriky vyvazovat.
Čím se liší pěstování na balkoně od pěstování ve skleníku nebo v záhoně?
V podstatě jen tím, že na balkoně pěstované plodiny mají v nádobách dost omezený prostor žití. Mají málo zdrojů pro výživu, závlahu spotřebovávají mnohem rychleji.
Takže pozor dáváme zejména se zálivkou, musí být vydatná a pravidelná. Podle potřeby rostliny doplňujeme i výživu, nejlépe tekutými organickými hnojivy. Ale ne před sklizní. Rostliny se musejí vyživit zejména v době růstu, musejí být silné a tmavé.
Na rozdíl od záhonu poskytuje balkon rostlinám chráněné místo. Od skleníku se balkon liší tím, že na něm není tolik vlhko a celkově bývá teplota na balkoně o něco nižší než ta ve skleníku. To musíme při pěstování zohlednit.
Ve všem ostatním postupujeme jako u běžného pěstování: vylamování výhonů, vyvazování, sklizeň, boj s chorobami i škůdci – i když na balkoně jich bývá podstatně méně.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.