Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o lilky?
23. červen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 8831 zobrazení 469 slovLilek je teplomilnou rostlinou, která k nám přišla z Indie. U nás se pěstuje téměř výhradně ve skleníku, jen tam mu lze zajistit potřebné podmínky. Jak o něho pečovat, abyste se úspěšně dočkali úrody?
Zajistit oporu
Lilek je (stejně jako rajčata) rostlinou, která vyžaduje oporu, nejlépe přivázáním k tyčce, kterou zapíchneme těsně u rostliny.
Sledovat škůdce
Lilky pravidelně sledujeme, zda nám na nich nehodují škůdci, mravencům se snažíme zabránit ve vstupu na ně.
Lilky brzy po vysazení do skleníku. Co nejdříve obsypeme nástrahnou proti slimákům
Vyštipovat výhony
Aby nám lilky plodily, musíme omezit jejich bujný růst stejně, jako je tomu u rajčat nebo okurek. Lilek pouští nové výhony nad každým listem.
Pravidelně je odstraňujeme a necháme jich jen tolik, aby se nám na jedné rostlině sešlo maximálně 5 – 7 plodů. Většinou to vychází na cca čtyři výhony.
Odstraňovat přebytečné plody
Jakmile rostliny nasadí plody, ponecháme jich najednou jen pět až sedm, ostatní odstraníme. Pokud bychom jich nechali více, rostliny by jejich výživu neutáhly a výsledek by byl mizerný.
Větrat – pustit do skleníku opylovače
Lilky i papriky potřebují opylení, musíme tedy ve skleníku větrat. Ale pozor na průvan, zejména lilky jej špatně snášejí. Takže je umístíme tam, kde průvan hrozí nejméně.
Zdroje fotografií: archiv autorky, pixabay.com
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.