Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o lilky?

Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o lilky?Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o lilky?
23. červen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  6919 zobrazení  469 slov

Lilek je teplomilnou rostlinou, která k nám přišla z Indie. U nás se pěstuje téměř výhradně ve skleníku, jen tam mu lze zajistit potřebné podmínky. Jak o něho pečovat, abyste se úspěšně dočkali úrody?

Zajistit oporu

Reklama

Lilek je (stejně jako rajčata) rostlinou, která vyžaduje oporu, nejlépe přivázáním k tyčce, kterou zapíchneme těsně u rostliny.

Lilky během růstu vyvazujeme a třídíme výhonyLilky během růstu vyvazujeme a třídíme výhony

Sledovat škůdce

Lilky pravidelně sledujeme, zda nám na nich nehodují škůdci, mravencům se snažíme zabránit ve vstupu na ně.

Lilky brzy po vysazení do skleníku. Co nejdříve obsypeme nástrahnou proti slimák

Lilky brzy po vysazení do skleníku. Co nejdříve obsypeme nástrahnou proti slimákům

Vyštipovat výhony

Aby nám lilky plodily, musíme omezit jejich bujný růst stejně, jako je tomu u rajčat nebo okurek. Lilek pouští nové výhony nad každým listem.

Vylamujeme uchopením mezi palec a ukazováček, opatrným vylomením do jedné stranyVylamujeme uchopením mezi palec a ukazováček, opatrným vylomením do jedné strany

Pravidelně je odstraňujeme a necháme jich jen tolik, aby se nám na jedné rostlině sešlo maximálně 5 – 7 plodů. Většinou to vychází na cca čtyři výhony.

Odstraňovat přebytečné plody

Jakmile rostliny nasadí plody, ponecháme jich najednou jen pět sedm, ostatní odstraníme. Pokud bychom jich nechali více, rostliny by jejich výživu neutáhly a výsledek by byl mizerný.

Větrat – pustit do skleníku opylovače

Lilky i papriky potřebují opylení, musíme tedy ve skleníku větrat. Ale pozor na průvan, zejména lilky jej špatně snášejí. Takže je umístíme tam, kde průvan hrozí nejméně.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky, pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.55 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Komentáře