Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o okurky?

Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o okurky?Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o okurky?
7. červen 2016  Lenka Rutteová   Zelenina  25228 zobrazení  534 slov

Jakmile vysadíme plodiny do skleníku, musíme se o ně začít starat i jinak. Nejenže je budeme zalévat a přihnojovat, chránit proti škůdcům, ale musíme je také správně vyvazovat a vyštipovat. Jak na to? Není to nic složitého, jen to chce trochu času a trpělivosti. Co tedy musíme dělat právě s okurkami?

1. Zajistit oporu

Reklama

Okurku musíme nechat růst na opoře, a to buď kolem stěn skleníku nebo po síti, provázcích či tyčích k jeho stropu (a zase dolů).

Okurka rodí jen na přirůstajících částech rostliny. Takže v místě, kde plod byl, další již nebude. Na to musíme myslet, když plánujeme, kudy ve skleníku okurky povedeme.

Ve větším skleníku rozvedeme okurky po celém obvodu, v menších sklenících je můžeme pravidelně stáčet. Tedy sundat z opory, starý stonek smotat do spirály, v podstatě jako hadici, a na oporu navést jen mladou část rostliny. Ale velký pozor při manipulaci, abychom si rostlinu nezlomili, je velmi křehká.

Okurka hadovka před upavněním konce mladého výhonu k opořeOkurka hadovka před upavněním konce mladého výhonu k opoře

2. Vyštipovat nežádoucí výhony

Okurka se mimo jiné větví za každým listem. To však nepotřebujeme, nedočkali bychom se kvalitních plodů. Proto si vybereme 2 – 4 hlavní výhony, které budeme dále pěstovat. Ostatní nemilosrdně vyštipujeme. Pokud pěstujeme okurku na tenké svislé opoře (tyč, provázek), necháme výhon pouze jeden.

Za každým listem roste nejen nový výhon, ale i jeden či více květů s budoucími plody. Proto při vyštipování opatrně.

Možná raději s rukavicemi

Okurky mají povrch pokrytý drobnými chloupky a bodlinkami, které mohou lidem s citlivější pokožkou způsobovat potíže. Pokud do této skupiny patříme, při práci s okurky raději používáme rukavice. Ale vybereme si takové, které příliš neomezují cit v rukou.

Okurka hadovka po upevnění konce mladého výhonu k opořeOkurka hadovka po upevnění konce mladého výhonu k opoře

3. Sledovat zejména mravence, také svilušku

I na okurky roznášejí mravenci mšici. Posyp kolem stonku okurky by byl málo, rostlina má mnoho styčných míst se stěnou skleníku, pokud ji vedeme právě po obvodu. Zde pomůže jen včasná redukce výskytu mravenců ve skleníku.

Sviluška dokáže zlikvidovat celou rostlinu. Napadené listy ihned odstraníme a opakovaně stříkáme olejovým postřikem.

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.65 hvězdiček / Hodnoceno: 51x


Komentáře