Zelenina ve skleníku: Jak pečovat o okurky?
7. červen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 27793 zobrazení 534 slovJakmile vysadíme plodiny do skleníku, musíme se o ně začít starat i jinak. Nejenže je budeme zalévat a přihnojovat, chránit proti škůdcům, ale musíme je také správně vyvazovat a vyštipovat. Jak na to? Není to nic složitého, jen to chce trochu času a trpělivosti. Co tedy musíme dělat právě s okurkami?
1. Zajistit oporu
Okurku musíme nechat růst na opoře, a to buď kolem stěn skleníku nebo po síti, provázcích či tyčích k jeho stropu (a zase dolů).
Okurka rodí jen na přirůstajících částech rostliny. Takže v místě, kde plod byl, další již nebude. Na to musíme myslet, když plánujeme, kudy ve skleníku okurky povedeme.
Ve větším skleníku rozvedeme okurky po celém obvodu, v menších sklenících je můžeme pravidelně stáčet. Tedy sundat z opory, starý stonek smotat do spirály, v podstatě jako hadici, a na oporu navést jen mladou část rostliny. Ale velký pozor při manipulaci, abychom si rostlinu nezlomili, je velmi křehká.
2. Vyštipovat nežádoucí výhony
Okurka se mimo jiné větví za každým listem. To však nepotřebujeme, nedočkali bychom se kvalitních plodů. Proto si vybereme 2 – 4 hlavní výhony, které budeme dále pěstovat. Ostatní nemilosrdně vyštipujeme. Pokud pěstujeme okurku na tenké svislé opoře (tyč, provázek), necháme výhon pouze jeden.
Za každým listem roste nejen nový výhon, ale i jeden či více květů s budoucími plody. Proto při vyštipování opatrně.
Možná raději s rukavicemi
Okurky mají povrch pokrytý drobnými chloupky a bodlinkami, které mohou lidem s citlivější pokožkou způsobovat potíže. Pokud do této skupiny patříme, při práci s okurky raději používáme rukavice. Ale vybereme si takové, které příliš neomezují cit v rukou.
3. Sledovat zejména mravence, také svilušku
I na okurky roznášejí mravenci mšici. Posyp kolem stonku okurky by byl málo, rostlina má mnoho styčných míst se stěnou skleníku, pokud ji vedeme právě po obvodu. Zde pomůže jen včasná redukce výskytu mravenců ve skleníku.
Sviluška dokáže zlikvidovat celou rostlinu. Napadené listy ihned odstraníme a opakovaně stříkáme olejovým postřikem.
Zdroje fotografií: archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
2.55 hvězdiček / Hodnoceno: 56x