Zkusíte s námi rychlit domácí zeleninu?

Zkusíte s námi rychlit domácí zeleninu?Zkusíte s námi rychlit domácí zeleninu?
10. únor 2017  Lenka Rutteová   Zelenina  8392 zobrazení  1128 slov

Rychlení zeleniny z domácí úrody je úžasným a přitom jednoduchým způsobem, jak se i v zimě dostat k nezávadnému, ale i levnému zdroji tolik potřebných vitamínů a minerálů, o stopových prvcích nemluvě. Rychlit můžeme kde co, přeborníkem je zelenina kořenová, čekanky, cibuloviny, řapíkatý celer a dokonce i některé saláty. Jak si i v zimě vypěstovat zelené natě a listy?

Budeme potřebovat

Reklama

Nádoby, ve kterých budeme zeleninu rychlit. A také substrát. No a samozřejmě tu zeleninu, kterou pro rychlení zasadíme. V domácích podmínkách můžeme přes zimu i vysévat některou listovou zeleninu, takže si přichystáme i patřičná semínka.

Vhodná bude i konvička na zalévání, střička a podmisky pod pěstební nádoby.

Osvědčení rychlíci z kořenů

Petrželka vystrkuje první růžkyPetrželka vystrkuje první růžky

K rychlení se výborně hodí například petržel, celer, mrkev či pastinák. Jedná se o kořenovou zeleninu, která je schopná z hlavního kořene vyhnat nové, jemné kořínky, díky nimž spustí svůj druhý vegetační rok. Vyžene tedy novou nať, která bude krásná a bohatá až do doby, než zelenina začne tvořit květ.

Drobné kořínky mrkveDrobné kořínky mrkve

Pro účely rychlení ani nemusíme obětovat celý kořen. Stačí jen seříznout vrcholek a ten zasadit do substrátu, pak rozumně zalévat. Nebo jej můžeme dokonce jen položit do mističky s vodou. Vodu vyměňujeme a po nějaké době vrcholek kořene vyžene malé kořínky a začne růst i nať, o kterou nám jde především. Nať ke spotřebě dokáže narůst během asi dvou týdnů.

Ředkvičkové výhonky jsou vynikající k žervé sýruŘedkvičkové výhonky jsou vynikající k žervé sýru

Celer takový i makový

Řapíkatý i bulvový celer můžeme pro rychlení použít. Zatímco bulvový celer by to krátkodobě zvládnul i na vodě, ten řapíkatý musíme zasadit do substrátu. Stačí jej seříznout cca 5 centimetrů nad srdíčkem a zasadit. Po nějaké době se dočkáme nových řapíků. Sice už nebudou tak silné a pěkné, ale budou naše.

Cibuloviny raší pomaleji, ale spolehlivě

Šalotka raší nejpozdějiŠalotka raší nejpozději

Cibule je, stejně jako zesílený kořen kořenové zeleniny, zásobárnou živin pro druhý vegetační rok rostliny. Proto jsou kořenová i cibulová zelenina tolik vhodné k rychlení.

Kořeny cibule jsou ohromnéKořeny cibule jsou ohromné

Cibuli stačí posadit na skleničku s vodou (tak, aby samotná cibule příliš ponořená nebyla), česnek je vhodnější rovnou zasadit. Při rozumném zalévání budeme mít natě za přibližně tři týdny, u některých odrůd i dříve.

Připravena ke sklizniPřipravena ke sklizni

U čekanky si trochu počkáme

Čekance musíme poskytnout správné prostředí pro rychlení puků. Pokud to zvládneme a podmínky rychlení dodržíme, dočkáme se za 3 až čtyři týdny.

Listová zelenina obroste, naroste i ta ze semínka

Pokud máte uskladněno pekingské zelí, seřízněte hlávku ve výšce okolo pěti centimetrů nad základnou a spodní část zasaďte. Hlávka zapustí kořeny a poté začne i obrůstat.

Řeřichu jsme zasypali substrátem - to se jí nelíbíŘeřichu jsme zasypali substrátem - to se jí nelíbí

Jiná listová zelenina, například roketa, nám poroste i doma za oknem. Když ji vysejeme, ne příliš na husto, do kvalitního substrátu, dočkáme se mladých listů za asi šest týdnů. Ale sklízet můžeme i první výhonky, které narostou po přibližně deseti dnech.

Rukola má už v této fázi luxusně kořeněnou chuťRukola má už v této fázi luxusně kořeněnou chuť

 

Prozraďte nám, kterou zeleninu doma rychlíte!

Truhlík po osazení a osetí (vpravo ředkvička a trojbarevný laskavec)Truhlík po osazení a osetí (vpravo ředkvička a trojbarevný laskavec)
Po dvou dnech udělala mrkev obrovský skokPo dvou dnech udělala mrkev obrovský skok
Malá zahrádka za oknemMalá zahrádka za oknem
- laskavec teprve klíčí

 

Zdroje fotografií: archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře