12 chorob a škůdců, před kterými musíme chránit ovocné stromky

12 chorob a škůdců, před kterými musíme chránit ovocné stromky12 chorob a škůdců, před kterými musíme chránit ovocné stromky
27. duben 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  10044 zobrazení  903 slov

I v dubnu potřebují ovocné stromy a keře ošetřování. Choroby a škůdci na ně číhají stále. V některých oblastech není ošetřování tolik nutné. Jsou u nás ale i taková místa, kde když nepostříkáme, nesklidíme. O jakých ošetřeních bychom měli pouvažovat? Přinášíme 12 nejčastějších chorob, které se mohou objevit.

1. Přezimující škůdci

Reklama

V dubnu je vhodné stromy a keře stříknout proti přezimujícím škůdcům, kteří jsou „zalezlí“ ve všech nerovnostech na jejich kůře. Postřik působí i proti květopasu jabloňovému na jádrovinách.

Fáze zeleného pupenuFáze zeleného pupenu

Koncem dubna postříkáme olejovým přípravkem s insekticidem proti přezimujícím škůdcům také vinnou révu.

2. Strupovitost

Jádroviny v případě nutnosti ošetříme i proti strupovitosti. Zahajující postřik je třeba provést již ve fázi myšího ouška, druhý pak nejpozději ve fázi růžového poupěte.

Fáze myšího ouškaFáze myšího ouška

Při výskytu této choroby na naší zahradě se nabízí ekologičtější boj – na původní podnož jabloně naroubovat odrůdu odolnou vůči této chorobě. Staré stromy vykácet a nahradit novými a odolnými.

3. Antraknóza a sloupečková rzivost

Rybízy můžeme touto dobou stříkat proti antraknóze, neboli nekrotickému symptomu projevujícímu se tmavými skvrnami kruhovitého vzezření. Způsobují jej houby. Stříkáme ovšem jen tehdy, pokud rybízy ještě nekvetou.

4. Kadeřavost broskvoní

Při eventuálním chladném a deštivém počasí pokračujeme až do kvetení broskvoní ve čtrnáctidenních intervalech ochrannými postřiky proti kadeřavosti.

5. Moniliový úžeh

Proti moniliovému úžehu stříkáme v době květu peckoviny, zejména meruňky, švestky a višně.

Většina jarních přípravků múže být použita do rozkvětu stromůVětšina jarních přípravků múže být použita do rozkvětu nebo během květu stromů

6. Hnědé padlí

Pokud máme na zahradě odrůdy angreštu neodolné proti hnědému padlí, stříkáme proti němu také v tomto období, ale až po odkvětu.

7. Padlí na jabloních

V případě výskytu této choroby na větvičkách je nutné nejpozději ve fázi zeleného až růžového poupěte provést první ošetření proti této chorobě.

8. Roztočík jahodový

Tento hmyz rád napadá jahodníky a nákaza se projevuje zasycháním plodů a celé rostliny. Jestliže se v porostu nákaza objevila, můžeme proti němu použít postřik, ale jen do doby, než se začnou tvořit poupata. Stříkáme do srdéček rostlin.

Jahodník stříkáme do srdéčkaJahodník stříkáme do srdéčka

 

9. Didymelové odumírání maliníku a ostružiníku

Tato závažná houbová choroba projevující se v dolních úsecích nekrotickými změnami kůry, může být léčena postřikem. Silně napadené pruty raději ostraníme.

Ovšem mnohem účinnější jsou opatření preventivní, která odpovídají správnému pěstování těchto keřů – dobré stanoviště, optimální hustota porostu a vyrovnaná výživa.

10. Květopas

Pokud jsme nestříkali proti přezimujícím škůdcům a také květopasu jabloňovému a ten se nám na stromech objevil (objevíme brouky nebo překousané květy), můžeme stříkat i v době, kdy jsme květopase přistihli při činu.

Fáze myšího ouškaFáze myšího ouška

11. Plíseň šedá

Postřik proti této chorobě se může vyplatit u jahodníku. Stříkáme tehdy, když první rostliny začínají kvést.

12. Mráz

Zní to divoce, ale meruňky můžeme částečně chránit proti pozdnějším mrazům použitím postřiku (Champion 50 WP, koncentrace 0,2%).

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře