Jabloně, choroby a její škůdci. Jak proti nim bojovat v květnu?

Jabloně, choroby a její škůdci. Jak proti nim bojovat v květnu?Jabloně, choroby a její škůdci. Jak proti nim bojovat v květnu?
19. květen 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  14057 zobrazení  440 slov

Květen je měsícem, který nám v oblasti péče o ovocné stromy dopřává trošku odpočinku. Zejména tehdy, pokud jsme se jim věnovali v průběhu předcházejících měsíců. Přesto nesmíme zahálet a je nutné stromy stále kontrolovat. Zaměříme se dnes na jabloně - jaké choroby a škůdci likvidují naší jablkovou úrodu? A jak s nimi bojovat?

Strupovitost a padlí jabloňové

Reklama

Některé odrůdy jabloní nejsou rezistentní proti padlí jabloňovému a proti strupovitosti. Pokud je máme na zahradě, musíme i v květnu (ve stádiu růžového poupěte) pokračovat v boji proti těmto chorobám pomocí přípravků k tomu určeným.

Proti padlí, které velmi často napadá například jonagoldy, dobře působí olejové přípravky. Ty fungují i proti vylíhnutým mšicím. Ovšem postřik se musí dostat přímo na mšici, obalit ji a udusit. Vajíčka mšic tímto krokem zničena nejsou.

Ranná červivost způsobená pilatkou jabloňovou

Nakvétající jabloň je pastvou pro pilatkuNakvétající jabloň je pastvou pro pilatku

Proti tomuto škůdci stříkáme ihned po odkvětu. Jeho výskyt na naší zahradě si necháme prokázat pomocí bílých lepových desek, které rozvěsíme do korun jabloní. Jakmile se výskyt pilatky prokáže, použijeme postřik organofosfáty.

Mšice jabloňová

Květen a červen jsou měsíci, kdy mšice zahajují útok na všechno zelené. My tedy musíme zahájit boj proti nim. Mšice samotné sice nedokáží zničit ovocný strom, ale v místech, kde sály, se do rostliny dostává virová infekce, která je pro strom to pravé nebezpečí. Pokud budeme používat olejové přípravky, musíme postřiky opakovat, protože nepůsobí na nakladená vajíčka. Postřik musí být velmi důkladný.

Výhony na jabloních

Sice to není choroba, ale do aktuální péče o jabloně patří. Právě ve druhé části měsíce je možné začít s vylamováním nežádoucích nových výhonů na jabloních. Postup je výhodnější než stříhání, vylomením totiž odstraníme celý výhon. Musíme s tím však začít včas, dokud jsou výhony mladé a měkké, dobře se vylamují.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.09 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Komentáře