Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Poslední články autora
Jak a proč pěstovat celer?
Vypěstovat si svůj vlastní celer na výborné pomazánky, do salátů, polévek, pod svíčkovou, nebo na netradiční řízky? Proč ne? S trochou zahradnického umu a péče to jistě půjde i vám. Celer je zeleninou relativně náročnou jak na živiny a zálivku, tak na péči během vegetace. Ale není to nic, co by se n…
Říjnové zahradničení
Až nastane říjen, bude opravdu čas začít zahradu postupně ukládat na zimu. Ještě budeme bohatě sklízet, ale zdaleka ne tolik, co v srpnu a září. Sezóna zavařování je už téměř za námi, teď začíná uskladňování do sklepa. Velkou část úrody sice už ve sklepě máme (brambory, většinu jablek), ale je potře…
Návod: jak si vypěstovat pekingské zelí
Tuto v Česku velmi oblíbenou, zejména zimní zeleninu původem z Asie není nutno blíže představovat. Každý si rád pochutná na jejích listech, které přikusuje k pečivu, nebo na salátu z ní. Čínské zelí lze poměrně dobře pěstovat i skladovat. Jak na to?
Nejčastější choroby a škůdci zeleniny v pozdním létě - co s nimi?
Opakování nikdy neuškodí, takže teď jedno letní opakování o nejčastějších chorobách a škůdcích na zahradě. Naše plodiny jich dokáže sužovat docela hodně. Lze s nimi něco účinně dělat?
Zářiové zahradničení
Poslední měsíc, ve kterém je ještě léto a ve kterém lze zasít zeleninu, kterou sklidíme ještě letos, už zítra nastane. A co v září můžeme nebo musíme na zahradě udělat? Je to toho celkem dost. V září se prolínají sklizeň, setí nového, ale i příprava na zimu. Ze všeho nejdřív ale musíme začít plánová…
Krok za krokem: rajče, paprika a cuketa jako základ pod maso
Rádi připravujete maso na tzv. srbský způsob, tedy tak, že k němu přidáváte rajče a papriku, případně i cuketu? Někdy se k tomu ale neodhodláte, protože zejména příprava rajčat zabere mnoho času? Nechce se vám pokaždé patlat s loupáním rajčat dlabáním cukety? Tak si připravte tento zeleninový základ…
Vysazujeme jahodníky
Výsadba jahodníků není nic složitého. Téměř nijak se proces sázení jahod neliší od sázení sadby například kedluben nebo cuket. Zvládne to i začátečník, chce to jen chuť do práce a několik informací.
Návod: jak si vypěstovat vodnici
Po té, co byly do Evropy přivezeny brambory, se na vodnici dost zapomnělo. Byla vždy oblíbenou přílohovou zeleninou, dnes ji opět objevujeme a znovu začínáme pěstovat.
Je čas popřemýšlet o nových jahodnících!
Plánujete, že obměníte jahodovou sadbu? Nebo chcete založit novou? A už jste přemýšleli, co si vyberete, aby právě na vaší zahradě, terase nebo balkoně rostliny prospívaly a dobře plodily?
Srpnové zahradničení
Červenec je u konce. Půlka prázdnin v tahu. Ale práce na zahradě to nijak nepoznamená. Snad jen tím, že budeme ještě více sklízet než v červenci. Rajčata červenají jako o závod, papriky se nenechají zahanbit a celery už mají založeno na krásné bulvy. Rybízy a maliny jsme většinou už sklidili, ale po…
Mega redukce mangoldu
Pěstujete mangold poprvé, narostlo ho moc a bojíte se, že ho nebudete mít kde uskladnit? Tak se bát přestaňte, protože ten objem, co vidíte na záhoně, zredukujete na výsledných několik málo procent. Připravili jsme pro vás jednu malou ukázku.
Nezapomeňte prořezat jádroviny – jablkům a hruškám stíní hlavně vlky
Léto je vhodným obdobím pro kosmetický řez jádrovin. Nikoliv pro ten zásadní, na ten je čas koncem zimy nebo počátkem jara.