Jak a proč pěstovat celer?

Sazeničky celeru. Zdroj:pixabay.comSazeničky celeru. Zdroj:pixabay.com
9. květen 2018  Lenka Rutteová   Zelenina  25701 zobrazení  969 slov

Vypěstovat si svůj vlastní celer na výborné pomazánky, do salátů, polévek, pod svíčkovou, nebo na netradiční řízky? Proč ne? S trochou zahradnického umu a péče to jistě půjde i vám. Celer je zeleninou relativně náročnou jak na živiny a zálivku, tak na péči během vegetace. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout třeba i v příměstské zahrádce, kam dojíždíte jen dvakrát týdně. Stačí mít dostatečné informace, trochu času a dost chuti do jeho pěstování. Vyzkoušíte to letos?

Co je to vlastně celer?

Reklama

Miřík celer je dvouletá bylina z čeledi miříkovité. Je pěstována jako kořenová zelenina pro své bulvy, listy a semena. Lidé jej znali již v pravěku.

Celer můžete pěstovat bulvový, ze kterého sklidíte zejména bulvy, a během sezony také listy i s řapíky. Dále je k mání celer řapíkatý, který použijete do salátů, směsi dušené zeleniny nebo do zapékaných pokrmů. Listový celer je vhodný zejména jako koření (také semena celeru jsou využívaná jako koření, zejména v asijských kuchyních).

Jaké odrůdy celeru se pěstují nejčastěji?

Pro pěstování bulvového celeru můžete sáhnout po odrůdách raných, například Neon, jehož vegetační doba je cca 130 dní. Polorané celery, kam patří Albín, Apia, Cisko, Kvido nebo třeba President, mají vegetační dobu 135 – 140 dnů. Pozdní celery mají vegetační dobu až okolo 150 dnů a zde si můžete vybrat mezi odrůdami Kompakt nebo Maxim.

Barvy bulev se pohybují od čistě bílé přes bílou, nazelenalou bílou, smetanově bílou až po smetanovou. Celer Neon je navíc stálobarevný, což znamená, že nemění barvu ani po tepelné úpravě.

U listového celeru je nejoblíbenější odrůdou Jemný, který má sytě zelené listy a vegetační dobu okolo 110 dnů.

V případě řapíkatého celeru jsou na výběr zejména rané odrůdy s vegetační dobou kolem 70 dní. Zde můžete volit mezi Malachitem, Nugetem a Pascalem. Řapíky jsou buď bílozelené, nebo žlutozelené. Odrůdu Nuget nemusíte přihrnovat, je samobělící.

Proč pěstovat celer?

Protože je to výborná aromatická zelenina a koření. Navíc je tělu prospěšný. Obsahuje vitamíny, minerální látky, bílkoviny i esenciální sloučeniny.

Celer by měli ve svém jídelníčku mít zejména lidé, kteří mají potíže s hladinou cukru v krvi. Inulin obsažený hlavně v řapíkatém celeru pomáhá tělu v hospodaření s cukrem.

Při porovnání energie, kterou tělu dodá řapíkatý celer, a energie, kterou tělo na jeho strávení spotřebuje, vychází tato zelenina jako nejméně energeticky vydatná. A to ocení ti, kteří chtějí zdravě redukovat přijaté kalorie. Celer urychluje látkovou výměnu, což je dalším plusem při redukování hmotnosti. Pomůže ale i lidem s revmatickými a cévními problémy.

Opatrní by měli být lidé s onemocněním ledvin – pozor na šťávu z řapíkatého celeru, dost odvodňuje.

Kdy vyset semínka celeru?

Celer je zeleninou s velmi dlouhou vegetační dobou, jeho předpěstování je tedy bezpodmínečné. Výsev proveďte v únoru, nejpozději začátkem března.

Pokud budete vysévat doma, počítejte s tím, že předpěstování je poměrně pracné (zaset, dvakrát přepichovat, zkracovat kořínek). Proto se při běžném pěstování vyplatí spíše nákup sazenice.

Sazenička celeru, appropedia.orgSazenička celeru
Zdroj: appropedia

Jaké jsou nároky na půdu?

Celer je náročný na živiny i zálivku, listový a řapíkatý celer navíc vyžadují i dostatek dusíku. Zkvašené slepičince saturují jejich potřeby dostatečně, lze aplikovat také vícesložková hnojiva pro kořenovou zeleninu.

Celeru se bude líbit v záhonu, na kterém rostly luskoviny a který byl na podzim prohnojený organickým hnojivem. Bulvový celer má rád hlinitější půdy, listové a řapíkaté celery spíše půdy písčité. Ale to nebrání pěstování v jedné zahradě, celery se s tím vyrovnají.

Jaké jsou nároky na pěstování?

Všechny celery vyžadují mnohem více pozornosti než ostatní kořenová zelenina. První komplikací je jeho předpěstování, které se dá elegantně obejít nákupem sazenic.

Celer z počátku vyžaduje ochranu proti nízkým teplotám (aby nevyběhl do květu), po celou sezonu chce časté zalévání, častější přihnojování. Kolem bulev je vhodné odhrabovat zeminu a vytvořit tím důlky s bulvou uprostřed. Starší a uschlé listy je nutno z bulev občas otrhat.

Většina řapíkatých celerů vyžaduje bělení.

Kdy sklízet?

Celer lze začít sklízet již od července. Také listový celer se může sklízet postupně, teprve koncem září přijde jednorázová sklizeň. Bulvový celer skliďte před prvními mrazy. Pokud mají přijít krátké a mírné mrazíky třeba již v polovině září a vy jej prostě nestíháte sklidit, pomůžete celeru netkanou bílou textilií a večerní zálivkou.

 

Máte zkušenosti s pěstováním celeru? Napište nám o tom.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.18 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Komentáře