Návod: jak si vypěstovat pekingské zelí

Návod: jak si vypěstovat pekingské zelíNávod: jak si vypěstovat pekingské zelí
11. září 2017  Lenka Rutteová   Zelenina  19960 zobrazení  855 slov

Tuto v Česku velmi oblíbenou, zejména zimní zeleninu původem z Asie není nutno blíže představovat. Každý si rád pochutná na jejích listech, které přikusuje k pečivu, nebo na salátu z ní. Čínské zelí lze poměrně dobře pěstovat i skladovat. Jak na to?

Stanoviště

Reklama

Nejvhodnější je středně těžká půda s dostatkem živin. Jílovité půdy jsou pro pěstování přímo nevhodné.

Živiny

Pekingské zelí je typickou zeleninou první trati, takže jej pěstujeme tam, kde jsme na podzim hnojili. Pro zdárný vývoj potřebuje také dost vápníku v půdě, takže si v kyselejších půdách pomáháme vápněním.

Jaký typ pekingského zelí zvolit?

Pekingské zelí je dostupné v odrůdách různé délky vegetační doby, od velmi raných až po pozdní.

velmi raných se nejčastěji prodává odrůda Manoko F1 s vejčitou hlávkou pro nejranější sklizeň. Rostliny jsou při správné zralosti dobře skladovatelné. Středně ranou odrůdou je například Nozaki s neuzavřenými hlávkami jemnější chuti, určená pro přímý konzum. Pozdní odrůda Concord F1 je určená pro letní a podzimní sklizeň, dobře se skladuje.

Pekingské zelí tvoří krásně uzavřené hlávkyPekingské zelí tvoří krásně uzavřené hlávky

Výsev pekingského zelí

Pekingské zelí můžeme sít přímo na stanoviště, ale jen od května do července. V ostatních měsících sadíme předpěstovanou sadbu. Avšak pozor, semenáčky nesmíme vystavit nízkým teplotám, aby nám rostliny v záhoně hned nevykvetly.

Sejeme do řádků vzdálených alespoň 40 centimetrů. Rostliny budou od sebe vzdáleny 35 – 50 centimetrů, podle odrůdy. Proto sejeme do důlků po dvou semínkách, abychom si zajistili vyklíčení v každém důlku.

Po vysetí přihrneme, přišlápneme a zalijeme, přikryjeme netkanou bílou textilií.

Pro předpěstování sadby sejeme do nádob se substrátem a zajistíme vysoké teploty (okolo 20 stupňů) a vlhkost, tedy pod víkem nebo fólií. Semenáčky jednou přepichujeme, do samostatných květníků nebo rašelinových misek.

Pekingské zelí je oblíbenou zeleninou posledních letPekingské zelí je oblíbenou zeleninou posledních let

Péče o pekingské zelí

Zálivka

Pekingské zelí vyžaduje průměrnou zálivku, nejlépe rovnou ke kořenům.

Jednocení

Jakmile rostlinky v záhonu vzejdou, vyjednotíme ty slabší, v každém důlku ponecháme jednu silnější rostlinu.

Pletí

Pletí je nutné zejména z počátku, později rostlina dost zastíní záhon a nám práce ubyde.

Nemoci a škůdci

Zelí pekingské může potrápit mnoho chorob a škůdců, například virová mozaika, fomová hniloba brukvovitých rostlin, fyziologické změny způsobené deficitem vápníku. Škodí zejména dřepčíci, květilky, mšice a bělásci.

Dřepčíci nemají rádi vlhko a bělásci nekladou tam, kde je již bílo (prázdná skořápka od vajíčka) – získají dojem, že tam již obsadila rajón jiná samička běláska.

Takto to dopadne, když pekingské zelí nechráníme proti dřepčíkůmTakto to dopadne, když pekingské zelí nechráníme proti dřepčíkům

Sklizeň

Pekingské zelí sklízíme odříznutím hlávky. Potom vyryjeme kořen. Pokud chceme zelí skladovat, snažíme se hlávku nepoškodit. Spotřebováváme jen vnitřní listy.

Skladování

Odrůdu Nozaki spotřebováváme přímo, velmi rané a pozdní odrůdy můžeme skladovat ve sklepě i několik měsíců. V lednici vydrží také poměrně dlouho.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.84 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Komentáře