Návod: jak si vypěstovat vodnici

Návod: jak si vypěstovat vodniciNávod: jak si vypěstovat vodnici
19. srpen 2017  Lenka Rutteová   Zelenina  6976 zobrazení  960 slov

Po té, co byly do Evropy přivezeny brambory, se na vodnici dost zapomnělo. Byla vždy oblíbenou přílohovou zeleninou, dnes ji opět objevujeme a znovu začínáme pěstovat.

Známe ji?

Reklama

Vodnice je lahodnou kořenovou zeleninou. Ti, co ji pěstují, si zamilovali její svěží a lahodnou chuť. Je vynikající jak samotná, tak v zeleninových směsích. A naroste ještě i teď - zasetá v srpnu

Největší složkou vodnice je voda, až okolo 90%, takže je zeleninou dost dietní. Zároveň má antibakteriální účinky, zklidňuje, stimuluje srdeční činnost a je mírně močopudná.

Roste dost rychle, což je jednou z jejích mnoha výhod. A zejména má velmi dobrou skladovatelnost.

Vodnice je skvělou variantou zimní čerstvé zeleninyVodnice je skvělou variantou zimní čerstvé zeleniny

Stanoviště

Vodnice nejlépe roste v lehké a úrodné hlinitopísčité půdě. Ovšem vyrovná se s téměř jakoukoliv půdou, když bude mít slunce a otevřený prostor. Lze ji pěstovat i v nádobách, dokonce i v truhlíku za oknem.

Živiny

Rozhodně není zeleninou první trati, kořeny se v čerstvě vyhnojené půdě větví. Ale mírné přihnojení tekutým organickým hnojivem během první poloviny vegetační doby jí prospěje.

Jaký typ vodnice zvolit?

Vodnice tvoří buď kulatý, nebo zploštělý kořen. Bílý kořen má vodnice Albína, Oasis F1 nebo Tokyo Cross F1, červeno-bílá je Primera F1, Purple top white globe. Fialovo-bílá je například Primera F.

Vodnice je krásná i barevněVodnice je krásná i barevně

Výsev vodnice

Vodnici vyséváme zásadně v létě. Nejdříve koncem června. Proč? Protože vodnice vyseté dříve nevytvoří konzumní bulvu, ale rovnou vykvetou.

Pokud chceme vodnici pro přímý konzum, sejeme v červenci. Pro skladování ve sklepě vyséváme koncem srpna.

Sejeme do řádků vzdálených cca 40 cm. Rostlinky budeme jednotit na asi na 15 centimetrů, proto to s hustotou výsevu nepřeháníme.

Pro vodnici je, narozdíl od tuřínu, typický plochý tvarPro vodnici je, narozdíl od tuřínu, typický plochý tvar

Po vysetí řádky přihrneme, ušlápneme a zalijeme. Jako prevenci před napadením škůdci přikryjeme netkanou bílou textilií. Pokud je vodnice napadena žravým hmyzem, jako obranu vylučuje hořké látky a nám pak vůbec nechutná.

Péče o vodnici

Zálivka

Vodnice je zeleninou, která vyžaduje vydatnou zálivku. Roste opravdu rychle, tak musí mít z čeho.

Jednocení

Jednotíme na přibližně 15 centimetrů v řádku. Někteří zahrádkáři jednotí na dvakrát. Nejdříve na cca 8 centimetrů, později dojednocují na výše zmíněných 15. Mladé rostlinky z druhého jednocení spotřebovávají do salátů, do polévek či jakkoliv jinak.

Pletí

I vodnice vyžaduje okopat a vyplet. Ale vzhledem k rychlému růstu to stačí většinou jen jedenkrát.

Vodnice roste rychle a úrodu dá bohatouVodnice roste rychle a úrodu dá bohatou

Nemoci a škůdci

Vodnice trpí stejnými nemocemi a škůdci jako ostatní druhy kořenové zeleniny. Tedy mšice, mravenci, slimáci, plísně a padlí. Rádi se přidají i dřepčíci a květilky, proto je po výsevu vhodné záhon přikrýt netkanou bílou textilií.

Sklizeň

Vodnici z letního výsevu sklízíme postupně, z výsevu pozdně letního (konec srpna) sklízíme v listopadu, při teplejším podzimu i v prosinci. Listy odřízneme cca 2 centimetry nad bulvami, kořen nezkracujeme.

Skladování

Vodnice se nechá dobře skladovat ve sklepě, kratší dobu vydrží i založená v zemině ve skleníku nebo pařeništi. Lze ji mrazit i zavařovat.

Pomazánku z vodnice můžeme přizdobit klíčky nebo nasekanou cibulkovou natíPomazánku z vodnice můžeme přizdobit klíčky nebo nasekanou cibulkovou natí

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře