Vysazujeme jahodníky

Vysazujeme jahodníkyVysazujeme jahodníky
24. srpen 2017  Lenka Rutteová   Ovoce  8672 zobrazení  954 slov

Výsadba jahodníků není nic složitého. Téměř nijak se proces sázení jahod neliší od sázení sadby například kedluben nebo cuket. Zvládne to i začátečník, chce to jen chuť do práce a několik informací.

Kdy sadit

Reklama

Chceme-li mít v příští sezóně dobrou úrodu jahod, a jahodiště teprve zakládáme nebo je rozšiřujeme, musíme jahody vysadit již v srpnu. Proč?

Aby rostlinky dobře zakořenily již během podzimu, a v příštím roce se tak mohly soustředit více na úrodu než na kořenění.

Vysazovat nové jahodiště můžeme i během září, ale v dalším roce budou jahody plodit o něco méně. Je fakt, že pak vydrží s plodností o rok déle. Otázkou však zůstává, zda využijeme o rok prodlouženou plodnost jahod, protože jahodníky, které jsou na stanovišti více než tři roky, bývají často napadány chorobami a škůdci.

Záhon několik dní po výsadbě. sazenice zakořenily.Záhon několik dní po výsadbě. sazenice zakořenily.

 

Co budeme k výsadbě potřebovat

Zejména sadbu jahodníků, kterou jsme si buď koupili v zahradnictví, přinesli od známých nebo sami vypěstovali z odnoží našich starších jahod.

Dále se neobejdeme bez lopatky, organického hnojiva a vody. Výhodné je sázet jahody na černou netkanou textilii. Tu si můžeme připravit předem. Jak?

Jak postupujeme

Černá textilie

Pokud chceme sadit rostliny na černou textilii, nejdříve ji položíme na budoucí jahodiště a zatížíme. Pak si podle pokynů prodejce sadby nebo podle našich zkušeností na textilii naznačíme budoucí středy otvorů pro sazenice a do kříže je prostřihneme.

Pokud sázíme na černou textilii, nejdříve si připravíme otvoryPokud sázíme na černou textilii, nejdříve si připravíme otvory

 

Je osvědčeno vysazovat vždy dva řádky blíže u sebe (cca 40 cm mezi řádky) a do nich sazenice do sponu, ve vzdálenosti 50 cm v řádcích. Mezi každými dvěma řádky ponecháme mezeru alespoň 60 centimetrů. Tím zajistíme dobrou dostupnost ke všem rostlinám a také dostatečně velký prostor pro nás a naše boty – právě vždy mezi dvěma řádky.

Příprava sazenic

Pak si přichystáme sazeničky. Ty, které kořenily v květináči, odstřihneme od mateční rostliny, vyklopíme z květináčku, obereme od případného plevele, odstřihneme jim starší listy a případné květy a můžeme sadit.

Sazenice z květináčků bývají zaplevelené. Je potřeba plevele odstranitSazenice z květináčků bývají zaplevelené. Je potřeba plevele odstranit

 

Pokud máme sazenice ze zahradnictví, bývají připraveny k výsadbě. Stačí jen vyklopit ze sadbovačů, případně jim uštípat květy.

Samotná výsadba

Při výsadbě postupujeme tak, že nejdříve vyhloubíme jamku dost hlubokou na to, aby se do ní vešlo hnojení, vrstvička hlíny a pak ještě i sazenice s kořenovým balem.

Sazenice z květináčku připravená k výsadběSazenice z květináčku připravená k výsadbě

 

Pokud je velké sucho, jamku nejdříve prolijeme. Pak na dno položíme hnojivo (slepičince, hnůj, kompost, králičince…). Hnojivo zasypeme tenkou vrstvičkou hlíny, aby mladé kořínky nepřišly hned do styku s nevyzrálým hnojením. Kompost zasypávat nemusíme.

Na takto připravenou podestýlku posadíme sazenici tak, aby srdíčko rostliny bylo mírně nad zemí. Nesmíme jej utopit v hlíně. Rostlinku přihrneme, přimáčkneme a odstraníme zeminu, která se nám dostala na srdíčko rostlinky.

Nakonec sadbu důkladně zalijeme a v zalévání pokračujeme i v následujících dnech, aby rostlinky dobře kořenily.

Pokud textilii po výsadbě ometeme, zbrzdíme uchycení plevelů.Pokud textilii po výsadbě ometeme, zbrzdíme uchycení plevelů.

 

Nenechat rostliny kvést

Až do zimy nesmíme rostliny nechat kvést. Zbytečně se tím vysilují. Tedy jednou za několik dní vždy procházíme nové jahodiště a všechny květy důsledně odstraňujeme.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Komentáře