Je čas popřemýšlet o nových jahodnících!

Je čas popřemýšlet o nových jahodnících!Je čas popřemýšlet o nových jahodnících!
9. srpen 2017  Lenka Rutteová   Ovoce  16779 zobrazení  1393 slov

Plánujete, že obměníte jahodovou sadbu? Nebo chcete založit novou? A už jste přemýšleli, co si vyberete, aby právě na vaší zahradě, terase nebo balkoně rostliny prospívaly a dobře plodily?

Abyste se trefily rostlinkám do vkusu, je nutno předem znát základní podmínky, ve kterých je budete pěstovat. A také účel, pro jaké je máte (samozřejmě že k jídlu, ale ono to není až tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát…).

Reklama

Malé opáčko

To první, o čem se musíme rozhodnout, je skutečnost, zda chceme jahody, které plodí do roka jednou, dvakrát, anebo plodí pořád, tedy přes celou jahodovou sezonu.

I jednouplodící jahodník to někdy zvládne dvakrát...I jednouplodící jahodník to někdy zvládne dvakrát...

Jahody jednouplodící

Klasické jahody, které plodí v červnu a červenci, dají jednu úrodu. Někdy po radikálním letním sestřihu i dvě, ale to jsou spíše výjimky. Jednoplodící jahodníky jsou rané, středně zrající a pozdní, přičemž doby jejich zrání se liší navzájem až o dva týdny.

O další dobu se liší také podle klimatických podmínek, ve kterých jsou pěstované. Takže do vyšších poloh zásadně jahodníky rané. Jen tak budeme mít jistotu, že se dočkáme úrody v podstatě každoročně. Jednouplodící jahodníky mají obecně nejvyšší výnosnost a chutnají, řekněme, nejjahodověji.

Stáleplodící jahodníky rychle obrůstají a plodí až do zámrazuStáleplodící jahodníky rychle obrůstají a plodí až do zámrazu

Jahody plodící ve dvou vlnách, tzv. stáleplodící

Jde o jahody poněkud menší, než ty jednouplodící. Zato se jich dočkáme jak v červnu, tak také od srpna až do mrazíků. Po první úrodě je potřeba je sestříhat, nejlépe těsně nad srdéčkem. Dokonale obrazí a nasadí další úrodu.

Neočekávejme od nich příliš velké výnosy a někdy ani tu úžasnou jahodou chuť, na kterou jsme zvyklí u odrůd jednouplodících jahodníků určených pro zahrádky. Ale budou k dispozici velmi dlouho a opravdu si je po celé léto i začátek podzimu dosyta užijeme.

Drobné jahody mají i drobné květyDrobné jahody mají i drobné květy

Jahody měsíční

Malé jahody podobné lesním, které začnou plodit v červnu a plodí bez pauzy až do prvních mrazíků. Plody jsou drobné, chuť se opravdu blíží chuti lesních jahod. Jsou velmi sladké, ale také se po utržení nejrychleji kazí (ze všech typů jahod).

Nerozmnožují se výhony, protože žádné netvoří. Trsy měsíčních jahod se postupně rozrůstají a výnosnost některých keříků může být překvapivě vysoká. Pro pěstování na balkonech jako zobání pro děti je to velmi dobrá varianta. Množí se semínky.

Odrůdy jahod registrované v ČR

V oficiálních prodejnách jahodové sadby můžete koupit jen tzv. registrované odrůdy. Konkrétně jde o následující:

Jahody jednouplodící

Adriana, Andrea, Bounty, Dagmar, Darselect, Dita, Dukat, Elista, Elsanta, Elvira, Florence, Gorella, Honeoye, Induka, Kama, Karmen, Korona, Lesana, Madeleine, Marmolada, Pegasus, Prima, Redgauntlet, Rosie, Senga Sengana, Tenira, Vanda a Zefyr.

Jahody plodící ve dvou vlnách, tzv. stáleplodící

Calypso, Everest, Evita, Lidka a Ostara.

Jahody měsíční

Zde je k dispozici pouze odrůda Rujana. A pokud ji na zimu dáme do prostor, kde nemrzne, bude plodit velmi dlouho.

Které jahody kam a kdy doporučit?

Balkony a malé nádoby

Jestliže chcete pěstovat jahody jen na balkoně v menší nádobě a jen pro občasné zobnutí, zároveň upřednostňujete chuť lesních jahod a téměř bezúdržbový systém pěstování, vsaďte na Rujany. Zejména dětem budou dělat velkou radost. A vy si užijete skutečnost, že není třeba odstřihávat šlahouny, jen občas proberete suché listy.

Terasy a větší nádoby

Pro pěstování například na terase a hlavně ve větších nádobách sáhněte spíše po jahodách stáleplodících. Jsou menšího vzrůstu než ty jednouplodící a na terase jistě upřednostníme jahody, které plodí častěji, než jahody, které plodí jednou a ve větším objemu. Do zavěšených nádob pak můžete nasadit jahody měsíční.

Není nad osvěžení přímo na zahraděNení nad osvěžení přímo na zahradě

Záhony na zahrádkách

Pokud pěstujete jahody klasicky v záhoně a využíváte je pak i pro konzervaci (marmeláda, džem, mrazení, kompot, ovocné omáčky apod.), vyplatí se kombinace jahod jednouplodících s těmi, co plodí dvakrát.

Jahod jednouplodících nasaďte více, záhony doplňte jahodami stáleplodícími. Zajistíte si tím jednak jednu větší úrodu v červnu, kterou můžete zpracovat, zároveň ale budete i na podzim mít jahody k pozobání, když budete na záhonech sklízet podzimní zeleninu.

Jahody můžete dobře pěstovat ale třeba i v sudech nebo jiných větších nádobách. A před dům můžete dát menší květníky s Rujanami.

Na zahrádce se můžeme rozhodovat většinou o tom, zda chceme spíše:

-          vyšší výnos – v tom případě volíme mezi Redgauntlet, Elsantou Koronou, Indukou, Senga Senganou;

-          dobré kompotování (pevnější a menší plody) - Induka, Senga Sengana, Korona, Bounty;

-          větší velikost plodů – velkoplodé odrůdy jsou Elsanta, Karmen, Redgauntlet;

-          nejjahodovější chuť – tady budou vyhovovat Korona, Elsanta, Bounty, Karmen a Senga Sengana.

Jestliže máme na zahrádce půdu těžkou, zvládnou ji Redgauntlet, Senga Sengana a Induka, do vyšších poloh upřednostněte odrůdy Korona, Induka, Zefyr, Bounty nebo Redgauntlet.

Úrodu si vychutnejmeÚrodu si vychutnejme

Jak se o jahody postarat, aby plodily dobře? Mrkněte sem. Pokud chcete recepty na dobroty s jahodami, nabízíme třeba tyto.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3.36 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Komentáře