Říjnové zahradničení

Říjnové zahradničeníŘíjnové zahradničení
13. září 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  9027 zobrazení  2006 slov

Až nastane říjen, bude opravdu čas začít zahradu postupně ukládat na zimu. Ještě budeme bohatě sklízet, ale zdaleka ne tolik, co v srpnu a září. Sezóna zavařování je už téměř za námi, teď začíná uskladňování do sklepa. Velkou část úrody sice už ve sklepě máme (brambory, většinu jablek), ale je potřeba sklidit ještě i kořenovou zeleninu. Některou v říjnu, zbytek až během listopadu.

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

V záhonech už nám začnou starosti s ranními mrazíky, v říjnu jsou již celkem pravidelnou záležitostí. Ze zeleniny sklízíme vše, co by mohlo být mrazem poškozeno (například celery), případně ochraňujeme bílou netkanou textilií a dostatečnou zálivkou.

Sklidit jistě musíme i poslední luskoviny, košťály, tykve. Vše necháme po sklizni nejdříve mírně zaschnout, pak teprve ukládáme do sklepa. Sklep nezapomeneme pravidelně na noc větrat, aby jednak odešla přebytečná vlhkost, ale také aby se postupně ochlazoval. Nejlépe se sklizené zelenině daří v pilinách.

Poslední hrášky můžet ještě i v říjnuPoslední hrášky můžet ještě i v říjnu

Péči věnujeme i sklizeným záhonům. Kde nechceme mít anebo nemáme zelené hnojení, tak rovnou zryjeme, případně předtím ještě rozvezeme kompost nebi hnůj, pokud je na daném místě čas na hnojení (jednou za 3 – 4 roky). Tam, kde máme zelené hnojení, můžeme ještě s rytím počkat.

Pokud si jako zelené hnojení vysejeme svazenku, takto krásně pokvetePokud si jako zelené hnojení vysejeme svazenku, takto krásně pokvete

Vysadit si můžeme ozimou zeleninu, pokud jsme si ji předpěstovali. Anebo vysít například ozimý špenát. Ozimé saláty bude nutno umístit do cca 10 cm hlubokých brázd. Vysít můžeme i zeleninu, jejíž semínka přežijí zimu v zemi a na jaře vyrazí, jak jen to bude podle klimatických podmínek možné. Takto se dá vysít kořenová zelenina, ale i mangold nebo právě i zmiňovaný špenát.

Na záhonech si ponecháme zeleninu, které je mrazuvzdorná. Dobře nám zimu přežije mrkev, petržel, černý kořen, zimní pór, růžičková kapusta, špenát. Jen je potřeba sledovat předpověď počasí a před většími mrazy si dostatečnou zásobu vyrýt a uskladnit třeba ve skleníku (v zemi), případně přímo ve sklepě. Kořenová zelenina vydrží i v lednici, dokonce více než 2 týdny.

Mrkve snesou mráz, ale tehdy špatně dolujíMrkve snesou mráz, ale tehdy špatně dolují

Pokud pěstujeme krmnou řepu, zvážíme, zda ji v záhonu ještě ponechat anebo již uskladnit ve sklepě. Jestli vám rostla tolik jako nám, přeju vám hodně sil při její sklizni. Nám bude letos muset pomoci i ta kočka…

Bylinky se postupně chystají na zimu samy, my je můžeme překrýt chvojím či netkanou textilií, aby nevymrzly (a také se dá textilie dobře odklápět – až si budeme chodit pro kadeřavou petrželku). Jednoletky, jako je například saturejka či majoránka, nezapomeneme vysemenit tam, kde si přejeme, aby příští rok rostly.

Majoránka se umí dobře vysemenitMajoránka se umí dobře vysemenit

Rozmarýny ze záhonů vyjměte a nechte je zimovat doma, ovšem v chladnějším prostředí. A nezapomeňte, že spoustu bylinek lze přes zimu rychlit doma, a to včetně petrželové natě, pažitky nebo i tymiánu. A bazalce nemluvě… Bazalku si vysejte, ostatní stačí kouskem seříznout a zasadit do květníku. Pažitce vyjměte několik cibulek a zasaďte je.

ROzmarýny musejí domůROzmarýny musejí domů

Pokud váš rozmarýn už není zcela fit, můžete si založit na nový. Řízkováním se totiž perfektně rozmnožuje. Jestliže chcete obnovit šalvěj, řízkováním to půjde také dobře, hřížením ještě lépe.

Ovocná zahrada

V ovocné zahradě budeme sklízet zimní odrůdy jablek a hrušek. Plody poškozené je nutno co nejdříve zpracovat, ty zdravé mohou do sklepa. Opět dodržíme zásady větrání, protože ovoce přílišnou vlhkost nerado. Sklizeň nás čeká i u vína, pokud pěstujeme pozdnější odrůdy.

Jablka a hrušky už sklízíme jen ty nejzimnějšíJablka a hrušky už sklízíme jen ty nejzimnější

Říjen je typickým měsícem výsadby nových ovocných stromů i keřů. Stromky před výsadbou namočíme alespoň na několik hodin do vody, můžeme je máčet i dva dny. Do předem vyhloubených jam dáme kompost, další zeminu, ale také zatlučeme kůly, které musejí končit pod první větví. Vysazovat můžeme i vinnou révu.

Podzim je nejvhodnějším obdobím také pro kácení starých a nemocných stromů.

Jahodníky už musíme mít zasazené od srpna nebo první poloviny září. Během října je nutné je zalévat, pokud je větší sucho. A také jim stříhat výhony a květy, aby se rostliny před zimou zbytečně nevysilovaly. Před většími mrazy pak nasadíme netkanou textilii anebo chvojí.

Nově zasazené jahody teď nesmíme nechat vykvéstNově zasazené jahody teď nesmíme nechat vykvést

Můžeme se už nyní postarat o kůru stromů. Jednak sundáme borku, do které už jsou zalezlí škůdci na to, aby tu přečkali zimu. Odstraněnou borku nemilosrdně spálíme. Obroušené kmeny natřeme vápenným mlékem. Pokud by bylo v zimě hodně vodních srážek, bude nutno zjara nátěr zopakovat.

Někteří zahrádkáři v říjnu prostřihávají keře s drobným ovocem (borůvky, rybízy, angrešty, josty). Tím se ale podněcuje zejména růst nových výhonů. Pokud se chcete zaměřit spíše na podporu plodnosti, je lépe dělat řez až brzy zjara.

Okrasná zahrada

V říjnu se nemůžeme vynadívat zejména na chryzantémy, které kvetou neskutečnou škálou barev. Krásný pohled bude stále ještě na begonie, ale také třeba na plody okrasné mochyně.

Koncem měsíce ale již zazimujeme begonie, mečíky, sprekélie, dosny nebo tygřice. Vyndáme je ze zeminy, očistíme, necháme uschnout a uložíme na bezmrazém místě.

Begonie postupně končíBegonie postupně končí

Pokud náhodou ještě letníme pokojovky, je nutno je již přemístit do interiéru. Stejné je to s choulostivými exotickými rostlinami, které pěstujeme zejména venku na terasách a balkonech. Do tepla je budeme přesouvat postupně, abychom jim nezpůsobili teplotní šok.

Jestliže chceme zahradu doplnit okrasnými listnatými stromy, také je pro ně v říjnu nejlepší období k výsadbě. Jehličnany sadíme raději až na jaře. V říjnu už můžeme vysadit i narcisy (tulipány, hyacinty a další cibuloviny jsme dávali už v září).

Po letničkách zpracujeme půduPo letničkách zpracujeme půdu

Tam, kde jsme měli letničky, odstraníme jejich zbytky a záhony zryjeme, případně i pohnojíme. Trvalky jen mírně upravíme (obereme odkvetliny) a také k nim přihrneme zeminu. Prohnojené je máme už od září. Travám neobíráme ani odkvetlá květenství, ta budou zdobit zahradu v zimě. K vřesům se na zimu nejlépe hodí jehličnatá hrabanka.

Zavlažujeme stálezelené dřeviny, aby mohly dobře přezimovat. Díky dostatku vláhy se k tomu připraví už nyní. Trávník posečeme, mělo by to být již naposledy, aby do zimy stihl dostatečně obrůst a dobře přezimovat.

Letos poslední sekáníLetos poslední sekání

Zakládání skalky je možné hlavně v říjnu, šlo to samozřejmě i v září. Teď se ale rostlinkám bude kořenit ještě o něco lépe.

Jezírka chráníme před napadaným listím, nejlépe pomocí sítě. Tím zabráníme zkažení vody od tlejících zbytků listí. Postupně si, podle počasí, naplánujeme vypuštění jezírka a výlov rybiček, jejich přezimování, nejlépe ve sklepní studánce.

Jezírka by neměla být zapadána listímJezírka by neměla být zapadána listím

 

Práce nás čeká ještě hodně. Ale odměna bude v podobě dobré úrody dostupné po celou zimu. A také dobrý pocit a slastný odpočinek přes zimu…

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře