Okrasná zahrada během května

Okrasná zahrada během květnaOkrasná zahrada během května
22. květen 2017  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  5350 zobrazení  1963 slov

Květen letos přišel tak nějak náhle. Stále zima a mrzlo, najednou se počasí překlopilo do letních veder. Vzpamatovávat se z toho teď musíme všichni, kytky a okrasné dřeviny nevyjímaje.

Rychlý růst podpořený vedrem nás mohl překvapit

Reklama

Mnoho trvalek nám najednou vyběhlo do výšky. Rostly rychle, takže nekvalitně a musíme je teď podepřít. K tomu si přichystáme podpěry z vrbového proutí, silnějšího drátu nebo pořídíme něco už hotového.

Trvalky se v květnu dobře dělí na menší trsy.

Nádoby i záhony rychleji vysychají

Kytky v truhlících si také užily svoje. I po důkladném zalití vyschly truhlíky během několika hodin – tedy pokud jsme nepořídili ty samozavlažovací. Do seznamu prací si zalévání truhlíků, květníků a i záhonů již musíme umístit na pevné místo, tatam je podzemní jarní vláha.

Truhlíky pravidelně zalévámeTruhlíky pravidelně zaléváme

Abychom si ušetřili čas i vodu, zamulčujeme, co se dá. Někde borkou, jinde trávou, někde se dobře hodí i sláma.

Odkvetlá květenství odstraňujeme, i když ne všechna

Mnoho kytek také rychle dokvetlo. Zejména cibuloviny. Odkvetlý česnek je sice zdobný po celou sezónu, o odkvetlém tulipánu se to však říct nedá. Takže odkvetlá květenství zaštipujeme.

Odkvetlé tulipány zaštipujemeOdkvetlé tulipány zaštipujeme

Naopak odkvetlým orlíčkům neodstraňujeme po odkvětu semeníky, většinou totiž chceme, aby se rozšířily samy.

Trávníky začaly letní sezonu

Trávníky také poskočily nebývalým tempem. Někdy necháváme v koutě zahrady vysoký luční porost, čímž poskytneme úkryt a domov mnoha živočichům, jinde jsme zvyklí držet si trávník jen několik centimetrů vysoký.

Tráva vždy bude vděčná za hnojení. Z jarních plísní už se většinou vzpamatovala, teď začínají hrozit škody z přeschnutí. Takže myslíme na to, že mech se rozšíří tam, kde tráva nemá vláhu a výživu. Po sekání můžeme trávu stříhnout zelenou skalicí – trávník tím pohnojíme, mech naopak potrápíme.

Můžeme i zakládat trávníky nové, ale pozor na vysušení. Pravidelně je musíme zalévat, travní klíčky jsou extrémně náchylné k zaschnutí.

Kvete kde co

Kosatce už mají nakvetenoKosatce už mají nakveteno
Okrasné záhony v květnu hýří všemi barvami. Kvetou nám kosatce, orlíčky, hořce, pochybky, ladoňky, konvalinky, sasanky, pryskyřníky a okrasné česneky. Květen je proslulý svými barevnými trvalkovými koberci, na které je opravdu radost pohledět.
Barevné koberce pohladí na dušiBarevné koberce pohladí na duši

Abychom si nekazili dojem z krásných záhonů, musíme pravidelně okopávat a plít nejen doposud volné plochy, ale i mezi jednotlivými trvalkami. Plevele jsou úporné a narostou i tam, kde to možné není.

Další trvalky se na kvetení teprve chystají, ale už teď jsou ozdobou záhonů.

Okrasné vlčí máky chystají svou letní nádheruOkrasné vlčí máky chystají svou letní nádheru

Tvarujeme jehličnany

Květen je měsícem ve znamení tvarování nejen živých plotů, ale například i solitérních jehličnanů, zejména borovic, které tvarujeme zaštipováním měkkých výhonů.

Pivoňky už letos mají splněno

Věnovat se musíme také pivoňkám. Těm bylinným stačí odstranit odkvetlé květy, dřevitým musíme na tři očka seříznout ty výhony, kde nebyly květy. Šeříky letos kvetou nebývale pozdě. O to více si jejich omamné vůně můžeme užít.

Zakládáme na nové rostlinky

Pokud jsme si pořídili okrasné dřeviny v kontejnerech, můžeme je během května vysazovat. Nezapomínáme na rozrušení kontejnerového tvaru kořenů, abychom rostliny navedli k tomu, ať koření do stran, nikoliv stále koncentrovaně do tvarů původního kontejneru.

Lichořeřišnice zdobí záhon i naše jídloLichořeřišnice zdobí záhon i naše jídlo

Je také čas na vysévání letniček přímo do půdy. Ty rychle rostoucí nám pokvetou už v červnu. Takže ještě během května bude potřeba je vyjednotit a vyplet. Mnoho z nich můžeme využívat v kuchyni. Například lichořeřišnice je k tomu mimořádně vhodná.

Šarlatový fazol také balancuje na hraně mezi zeleninou a okrasnou rostlinou. Využijeme obou jeho vlastností – jak zdobnosti, tak konzumovatelnosti. Ale pozor, jako všechny fazole je za syrova jedovatý. Vždy tedy uvařit. Vzhledem k rychlému růstu se fazol šarlatový s oblibou využívá pro rychlé zakrývání větších ploch. Dokáže narůst až 3 metry vysoko.

Předpěstováváme si dvouletky pro podzimní výsadbu. Nyní je vysejeme do truhlíků, na podzim je vysadíme do záhonů, kde přezimují a v dalším roce vykvetou.

Mečíky do země, jarní cibuloviny naopak ven

Do konce měsíce května sázíme mečíky. Při letošním chladném začátku května se vyplatí pozdější výsadba - když totiž uhodí mrazíky, mohou poškodit již narašené hlízy. V těchto dnech to snad již nehrozí.

Mečíky nesměle vykukujíMečíky nesměle vykukují
Zdroj:

Letos budeme cibuloviny vyndávat ze země později. Někdo to nedělá a cibule tulipánů, narcisů a jiných jarních cibulovin nechává v zemi stále.

Ale pokud je máme vysazené v děrovaných nádobách, je jednoduché cibulky po jejich zatažení vyndat, nechat oschnout a do září skladovat na suchém a teplém místě. Odmění se nám neustálým kvalitním květenstvím. Cibuloviny ponechané v zemi časem oslabují, květy se zmenšují a někdy se ze záhonů i zcela vytratí.

V květnu také vysazujeme jiřiny.

Jezírka už mohou kvést

Do jezírek můžeme začít přemísťovat rostliny, které jsme přezimovali v bezmrazých místnostech. Jde zejména o lekníny, vodní hyacint nebo pistii.

Jezírka osázíme přezimovanými rostlinamiJezírka osázíme přezimovanými rostlinami
Zdroj:

Touto dobou můžeme jezírka osazovat novými vodními rostlinami. Pečlivě si rozmyslíme místo jejich výsadby – jde zejména o hloubku vodní hladiny a výšku bahenní či štěrkové vrstvy.

Růže už pučí

Během května nám růže už naplno ukazují, zda a jak přečkaly zimu. Ty stromkové máme vyvázané zpět k oporám, popínavým očistíme a přichystáme opory k pnutí. Keřové růže také ukazují první výhony. Na těch si však velmi rády pochutnávají mšice.

Růže začínají obrůstatRůže začínají obrůstat

Někdy stačí mezi jednotlivé růže zakopat banánové slupky, jindy jsou mšice zahnány postřikem z aromatických bylin. Nic však nezkazíme teplým olejovým postřikem, kdy do 5 litrů teplé vody vmícháme 50 ml jedlého oleje a cca 36 – 40 g prášku do pečiva. Mšice (nikoliv vajíčka) se udusí a my postřik několikrát opakujeme. Opravdu zabírá, ale potřeba hodně trpělivosti.

Vzhledem k tomu, že růže asi baštit nebudeme, můžeme zvolit i klasický Pirimor, který zabírá selektivně proti mšicím a molicím.

Na růžích se objevují i plané výhony, tzv. vlky. Ty včas odstraňujeme, aby se jimi rostliny nevysilovaly. Jak poznáme vlka? Vyrůstá z podnože, na kterou byla růže naroubována. Často se nachází pod povrchem půdy. Při jeho odstraňování neleníme a odkryjeme zeminu. Výhony vystřihneme až na samotné podnoži.

Odnože a plané výhony vykukují i jinde

Škumpy, dříny, svídy a šeříky během května začínají pouštět kořenové odnože (plané výhony). Včas je odstraňujeme – snažíme se zastřihnout je co nejhlouběji.

Na co nikdy nezapomínáme?

Zastavit se, případně se posadit a vychutnávat si krásu naší zahrady! Ať už s kafem nebo čajem, vínem, pivem či vodou v ruce si vždy alespoň na pár minut sedneme a kocháme se. Proto si přece zahradu tak velebíme.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře