Válečná zelenina - tak tuřín vnímají starší lidé
11. červenec 2017 Lenka Rutteová Zelenina 8815 zobrazení 826 slovO tom, jak se tuříny pěstují, jsme vám již psali. Teď se budeme věnovat jeho zpracování a použití doma. Opravdu je válečnou zeleninou, to vám potvrdí každý, kdo si roky války prožil, zejména na vesnicích. Dá se dobře pěstovat, je nenáročný a dorůstá poměrně velkých rozměrů – důkazem je náš tuřínový záhon.
Lahůdkou je až v posledních letech
Ale lidé pěstují tuříny už odnepaměti, zejména jako přílohová zelenina. Je však vhodný i na polévky, saláty, kaše, pomazánky, hranolky a mnoho jiného. Má spousty blahodárných účinků na lidské tělo, léčivé látky jsou obsaženy nejen v kořeni, ale i v listech.
Tuříny bývaly vždy jen v základní podobě křížence zelí a kořenové zeleniny. Zhruba před padesáti lety se však podařilo vypěstovat lahůdkové odrůdy tuřínu, na kterých je opravdu možné si dokonale pochutnat. A nejen to, tuříny nám dodají mnoho z nutričních hodnot, které potřebujeme.
Léči zevnitř, ale i zvenčí
Tuřín působí blahodárně na močové cesty, na krev (čistí ji od kyseliny močové), na dýchací cesty. Ale také na pleť. Proto se nejen konzumuje, ale je také součástí přírodních léčiv. A dokonce se i patlá na kůži – jako součást přírodních kosmetických přípravků.
Když se chcete pustit do redukční diety, pomozte si tuřínem
Tuříny jsou vhodnou zeleninou pro redukční diety, protože obsahují hodně vody, ale přitom jsou plné látek důležitých pro naše tělo. Takže perfektně vyživí, ale přitom nás nezahltí kaloriemi. Budeme se po něm cítit fit, přestože energetický příjem našeho těla bude nižší.
Odvodňovací účinky tuřínu zbavují organismus zadržované vody. Takže při dietě budete, zejména zpočátku, velmi úspěšní. I ono odvodnění se podílí na zlepšení celkového stavu těla a pocitu vnímaného pohodlí.
Jak tuřín v kuchyni připravovat?
Možností je mnoho, jedná se o velmi všestrannou zeleninu. Z tuřínu lze udělat přílohu podobně jako z brambor. Zvládnete také kaši, nákyp nebo hustou polévku. Můžete jej použít jako součást pomazánek, salátů, smažených placek. Dokonce i hranolky z něj budou vynikající.
Spousta lidí si nemůže vynachválit třeba tuřínové zelí, kdy se podusí nastrouhaný tuřín, ochutí se solí, cukrem, octem a samozřejmě kmínem. K tomu zásmažku z opražené cibulky a mouky, případně kostiček slaniny či špeku.
Pokud by někomu vadilo aroma tuřínu, je lehkou pomocí jej nejdříve v nakrájené podobě spařit, pak teprve pokračovat v další přípravě.
Přejeme pěstitelský zdar (ten je u tuřínu opravdu jistý) a kuchařské úspěchy (budou stále růst).
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
3.15 hvězdiček / Hodnoceno: 20x