Už jste si vypěstovali mochyni peruánskou? Zkuste to!
23. červen 2017 Lenka Rutteová Zelenina 19621 zobrazení 1440 slovUž jste je ochutnali? Myslím ty žlutooranžové kuličky ukryté uvnitř lampiónků, které navenek působí dojmem, že jsou opravdu z papíru… Mají zvláštní, nezaměnitelnou sladkokyselou chuť se slabým nádechem rajčete. A jsou neuvěřitelně osvěžující. A co je na nich nejlepší? Že jdou velmi snadno pěstovat!
Zvládne to i začátečník, stačí trocha informací a trpělivosti
Ano, mochyni opravdu zvládnou vypěstovat i ti, kdo se zahrádkařením teprve začínají. Na rozdíl od rajčete nevyžaduje mochyně žádnou speciální péči. Sice je lepší si je předpěstovat zjara doma, ale bez náročnějších podmínek, které mají třeba celery.
Kdy vysít?
V českých podmínkách, kdy můžeme sazenice dávat ven na záhony nejdříve ve druhé polovině května, se vyplatí vysít mochyně ve druhé polovině března.
Dřív to nemá smysl, protože rostlinka v domácích podmínkách vyžene vysoko, ale tvoří slabé výhony, které nejsou moc stabilní. O to náročnější pak je rostlinu venku podpírat. Kdežto rostlinky vyseté koncem března jsou ve druhé polovině května akorát velké pro vysazení ven, aniž by polehávaly.
Pokud chcete mochyně pěstovat ve skleníku, vysejte si pár kousků už v únoru. Předpěstované sazeničky lze také koupit v zahradnictvích.
Jak pečovat o semenáčky?
Mochyni vyséváme buď rovnou do kelímků, rašelinových květníků či jiffů nebo je sejeme hromadně do jedné velké nádobky a později přepichujeme.
Pokud sejeme rovnou do kelímků apod., dáme na jejich dno hnojivo. Může být NPK nebo třeba granulované slepičince. Až rostlinka dosáhne určité velikosti, sáhne si pro něj. Pokud sejeme do větší společné nádoby, dáváme hnojivo až při přepichování do samostatných květníčků.
Po zmrzlých je šoupneme ven
Co se týká termínu výsadby, zacházíme s nimi jako s rajčaty či dýněmi – prostě po zmrzlých, kdy už podle předpovědí nebudou hrozit mrazíky. Sadíme je běžně, nepotřebují žádný speciální styl výsadby.
Vyhloubíme jamky a prolijeme je, na jejich dno dáme organické hnojivo a zeminu, pak posadíme mochyně (o něco hlouběji, než byly v květníku), přihrneme, přimáčkneme a znovu zalijeme. A je hotovo. Tedy s výsadbou.
Dále už jen plejeme, zaléváme, podpíráme … a baštíme
Mochyně se během léta dost rozroste, je nutné ji podepřít, aby se neplazila po zemi. Zvolit můžete buď vyvázání k tyčce, nebo udělat okolo řádku mochyní ohrádku jako okolo hrachu.
Zalévání je stejné jako například u rajčat, tedy jednou za 2 – 3 dny, vydatně a nejlépe podmokem. Rajčata i mochyně pocházejí ze stejné oblasti, proto vyžadují podobné životní podmínky.
Rostlinky není nutné vyštipovat. Ale pokud by se rozrostly více, než vám bude milé, tak to udělejte. Raději rovnou při výsadbě volte větší rozestupy.
Kdy a jak sklízíme?
No, dá se říct, že rostlina sklízí za nás. Zralý lampionek prostě pustí. Můžete ji předejít a utrhnout si ještě držící lampionky žluté barvy a nechat je dojít třeba doma za oknem. Zralé lampionky jsou hnědavé a třešinky jsou žlutooranžové.
Nebo si můžete záhon s mochyněmi zamulčovat trávou. Pak budou lampionky padat do čistého a budete mít jistotu, že ty, co jsou už na zemi, jsou zralé, a tudíž i jedlé. Nezralé plody a celá rostlina jsou mírně jedovaté, na to je třeba myslet.
Jedovatá sestra
Je nutno si při koupi semínek či sazeniček dávat pozor – sestra mochyně peruánské, tzv. mochyně židovská je v Česku rozšířenou okrasnou rostlinou, ale je jedovatá celá, tedy i se zralými plody. Ty rozhodně nekonzumujte.
Vlastní zásoba semínek
Z přezrálých kuliček si můžete doma vypreparovat semínka, vymýt je a usušit, uskladnit do dalšího jara. Je to piplačka, ale dá se to zvládnout. Tak budete samozásobiteli nebo můžete i podarovat okolí.
Jak baštit?
Nejlépe jen tak, když projdete okolo záhonu.
Mochyně se často dávají do koktejlů, salátů i k masům jako chuťově zajímavá příloha. Nepohrdnete určitě ani mochyněmi v rizotu nebo těstovinách – mochyně všude přidáváme nejlépe syrové, tak vynikne jejich osvěžující chuť.
Můžeme je však i sušit, dělat z nich marmeládu, kompot, rosol, namočit je v čokoládě či s nimi nazdobit třeba dort. A co teprve čatní z mochyní! Při výrobě je kombinujeme s rajčaty a cuketami (pokud potřebujeme hmoty více).
Překvapivě dlouhé skladování
Obalový lampionek má úžasnou výhodu. Ochrání vnitřní kuličku (třešinku) před většinou vnějších vlivů. Díky tomu jsou lampionky poměrně dlouho skladovatelné. Ale pozor, potřebují suché prostředí, nejlépe zároveň i chladné.
Pokud přijdou mrazíky velmi brzy a ještě mnoho plodů bude nedozrálých, můžeme mochyně přesadit do květníků a dopěstovat, respektive nechat dozrát doma.
Choroby a škůdci jako u rajčat
Vzhledem k tomu, že se jedná o příbuzné rostliny, pochutnávají si na nich i podobní škůdci a choroby, Takže bojovat možná budeme se mšicemi a sviluškami, případně i plísní.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
3.38 hvězdiček / Hodnoceno: 26x