Jak se zbavit mravenců a slimáků na zahradě bez jedů a chemie?

Jak se zbavit mravenců a slimáků na zahradě bez jedů a chemie?Jak se zbavit mravenců a slimáků na zahradě bez jedů a chemie?
25. duben 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  17740 zobrazení  1378 slov

Věčným problémem všech zahrádkářů, zejména po té, co v zimě téměř nemrzlo, jsou slimáci a mravenci všech velikostí a tvarů. Udržet je stranou od naší úrody není úplně jednoduché, zvláště tehdy, když se chceme vyvarovat jedů. Ale i tak se to dá s relativním úspěchem zvládnout. Jak na ně?

Reklama

Jak na mravence?

Začít musíme hned na jaře, „preventivně“

Boj s těmito škůdci je věčný. A když nám matka příroda nepomůže dlouhodobějším a hlubším zimním mrazem, který by je protřídil, máme v následující sezóně o to náročnější úkol.

Ale nezoufejme a začněme hned zjara, nejdříve vápněním. Vápno desinfikuje, což v našem případě znamená, že hubí slimáky i mravence. Zároveň je však také hnojivem pro naši pozdější úrodu a kvalitnější trávník.

Ale pozor, nějaký čas, cca 2-3 týdny, po vápnění nebudeme do půdy nic sít ani sázet, musíme nechat vápno zreagovat s půdní vlhkostí. Jinak by nám mladé rostlinky zničilo také.

Vyvápníme skleník a záhony (pokud jsme to neudělali již na podzim, ale můžeme vápnění zopakovat), povápníme také trávník a prostor pod stromy – konkrétně kruh, který udržujeme bez plevele a trávy.

Mravenci už hodujíMravenci už hodují

Ve skleníku posypeme vápnem nejen zeminu, ale i okraje skleníku. To samé uděláme vně skleníku.

Pod dlaždicemi bývá rušno

Nezapomínáme na místa, kde máme položeny ploché věci – desky, dlaždice, kameny – tam všude tito škůdci zimují. Maximum plochých věcí odklopíme a prostor pod nimi posypeme vápnem (dolomitickým vápencem, dusíkatým vápnem, hašeným vápnem).

Příjemný náskok

Tímto krokem si získáme náskok, bohužel jen na pár týdnů. Místní škůdce sice dost zdecimujeme, ale časem se k nám přistěhují škůdci z okolí. Nicméně si mezi tím ve skleníku v klidu vypěstujeme ředkvičky, cibuli, saláty a sadbu.

Cílený boj proti mravencům

Jakmile ve skleníku či v záhonech potkáme mravence, měli bychom hned zahájit obranu. Nejlépe přípravky na bázi kuchyňských surovin, které nám zahradu nezanesou žádnými insekticidy.

Posyp proti mravencům na bázi kuchyňských surovin má bílou barvuPosyp proti mravencům na bázi kuchyňských surovin má bílou barvu

Přípravky jsou na trhu běžně k dostání. Jsou sice dražší, ale když z nich připravíme roztok, který lijeme přímo do mravenčích cestiček nebo nejlépe přímo do hnízd, zvládne naše peněženka i tyto přípravky.

Babské rady

Můžeme vyzkoušet i babské recepty, a to zejména ve skleníku, tedy uzavřeném prostoru – např. posypeme jeho okraje pepřem, sodou, kypřícím práškem, skořicí nebo třeba mátou. Mravenci takové prostředí nemají rádi, měli by vzít zpátečku. Soda a prášek do pečiva by je měl zahubit – po pozření je roztrhne.

Mravenci dostali do mraveniště dárečekMravenci dostali do mraveniště dáreček v podobě posypu

Posyp a prolévání přípravkem na bázi kuchyňských surovin opakujeme vždy, když najdeme hnízdo (při rojení), dobře vychozené mravenčí cestičky nebo objevíme mravence na rostlinách. Pozor, jakmile jsou na rostlinách mravenci, s vysokou pravděpodobností jsou tam i mšice!

Jak na slimáky a plzáky?

Cílený boj proti slimákům a plzákům

Proti slimákům a plzákům můžeme buď zakoupit posypové přípravky na bázi železa a fosforu, které by měly být okolí neškodné, nebo si na jejich odchyt vyrobíme domácí pastičky.

Granule proti slimákům sypeme hned po výsadběGranule proti slimákům sypeme hned po výsadbě

Granule

Granule proti slimákům jsou jednodušší formou boje, jen posypeme záhony a máme na nějaký čas po starostech. Granule jsou relativně odolné proti vlivům počasí, časem, pokud nejsou sežrány, zplesniví (včas zahrabeme do půdy). Vzhledem k jejich složení nám přihnojí zeminu. Plže ani nemusíme odstraňovat - kadavéry slimáků nejsou vidět.

Granule proti slimákům sypeme hned po výsadběGranule proti slimákům sypeme hned po výsadbě

Pastičky

Objevily se však postřehy, že ježci, kteří sežrali slimáky, co si předtím pochutnali na granulích, také uhynuli. Zda to tak je, či není, zatím asi nebylo prokázáno, nicméně se tomuto riziku můžeme vyhnout nastražením pastiček domácí výroby.

Stačí do země umístit seříznutou pet lahev a nalít do ní pivo. Slimáci ani plzáci neodolají, spadnou dovnitř a utopí se. Pastičky musíme pravidelně vylévat a plnit novým pivem.

Sběr

Plzáky samozřejmě také sbíráme, zejména večer, ráno a po dešti. Jednoduchým způsobem je kovové bodlo, na které slimáka napíchneme. Tím ho jednak sebereme a jednak rovnou usmrtíme. Úlovek pak vysypeme na kompost. Jsou velmi výživní.

Plzák při nájezdu na naši úroduPlzák při nájezdu na naši úrodu

Indičtí běžci

Tyto kachny nám mohou se slimáky také pomoci. Pořídíme si je hned zjara, aby si u nás zvykly, seznámily se s prostředím a mohly v sezoně začít včas slimáky požírat.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Komentáře