Jaro je za dveřmi - chystáme skleník na novou sezónu

Jaro je za dveřmi - chystáme skleník na novou sezónuJaro je za dveřmi - chystáme skleník na novou sezónu
9. únor 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  10254 zobrazení  667 slov

Skleník v zimě nějakou dobu odpočíval. Někdo si do něj na podzim umístil kořenovou zeleninu a pórek pro spotřebu do konce roku, někdo jej nechal bez povšimnutí, jiný zase již na podzim vyvezl hlínu a skleník řádně vyčistil. Na začátku nové sezóny by ale všechny skleníky měly být přichystány podobně. Jak? Na to se teď podíváme.

Zeminu je potřeba vyvézt. Nebo alespoň vydesinfikovat.

Reklama

Zeminu byste ze skleníku měli vyvézt, a to alespoň do hloubky třiceti centimetrů. V intervalu cca pěti let by měla být zemina vyvezená i z větší hloubky. Tento postup je poměrně náročný, zejména pokud fyzických sil již ubývá. Každoroční vyvážení můžete částečně nahradit aplikací dusíkatého vápna a desinfekční dýmovnice, které zeminu a skleník vydesinfikují. Vápno navíc doplní vápník a dusík, které byly rostlinami v předešlé sezóně spotřebovány. Obojí aplikujte, až budete mít skleník vyčištěný.

Skleník je nutné očistit

Nesmíte zapomenout na omytí a desinfekci celého skleníku zevnitř. Omývání je nutné pro zlepšení přístupu světla během jara, desinfekce vám pomůže v boji s chorobami a škůdci.

Výhodu mají ti, kteří si již pořídili tlakovou myčku s možností přidání doplňkových látek. Do vody, kterou budete skleník vymývat, přidejte trošku hypermanganu nebo sava. Pokud je skleník z polykarbonátu, je lepší přidat do vody jar nebo mýdlo, na závěr přestříknout octovou vodou.

Pokud nemáte tlakovou myčku, vyčistěte celý skleník kartáčkem, nejvíc se věnujte rámům a dalším štěrbinám, kde mohou být zazimovaní škůdci. Stěny skleníku poté setřete mopem namočeným v octové vodě.

Dýmovnice ve skleníku?

Ano, očistu skleníku můžete zakončit pomocí vykuřovací jednotky, která je vhodná pro použití v prázdných uzavřených sklenících. Dýmovnice vypustí do prostoru jedovatý dým, v němž je organofosfát. Dým zlikviduje dospělce i larvy přezimujícího hmyzu. Při aplikaci dýmovnic postupujte dle návodu výrobce, ve větším skleníku zapalujte směrem ke dveřím. Pamatujte na to, že musíte celý skleník dobře uzavřít. Do zadýmovaného prostoru nevstupujte po dobu 24 hodin.

Jak navážet novou zeminu?

Pokud jste ze skleníku vyvezli část zeminy, je potřeba přivézt novou. To se vyplatí dělat až po prvních větších mrazech, kdy přerytá hlína venku promrzla a díky tomu se v ní snížilo množství škůdců. Nejprve ale do skleníku navezte listí a trávu, které jste si na podzim k tomuto účelu uschovali. Teprve na to přijde vrstva nové hlíny smíchané s adekvátním množstvím kompostu.

Jak správně aplikovat dusíkaté vápno?

Až máte zeminu ve skleníku, přichází čas pro dusíkaté vápno. Rovnoměrně ho rozházejte po povrchu záhonů, zapravte do hlíny. Potřebné množství je vždy uvedeno na obale. Poté hlínu pořádně prolijte a přikryjte na minimálně tři týdny igelitovou fólií.

Toto je poslední krok přípravy skleníku pro novou sezónu. Až fólii sundáte, můžete zaset první zeleninu a těšit se na první sklizeň. Stále pamatujte na to, že na konci dne v sobě má zelenina mnohem méně dusíku než na jeho začátku. Zejména na jaře, kdy jsou ještě dlouhé noci, je důležité na toto dbát.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře