Kdy a jak začít s péčí o trávník?
27. únor 2016 Lenka Rutteová Tipy a rady 6234 zobrazení 1204 slovMít pěkný a našim potřebám vyhovující trávník není samozřejmostí. Zejména po loňském suchém létě, kdy tráva dostala všeobecně zabrat a na výsluní se v mnoha trávnících vyhouply mechy nebo plevelné rostliny. Ať už máme trávník pro potěchu oka, pro relaxaci nebo jako užitkový na sušení sena pro domácí zvířectvo, musíme o něj pečovat. A musíme s tím začít už teď.
Proti mechům postříkáme skalicí zelenou
Pokud máme trávník prorostlý mechem, můžeme k jeho redukci použít buď nákladnější postřiky určené přímo k likvidaci mechů, nebo zvolíme „obyčejnou“ skalici zelenou.
Ta nám jednak zredukuje množství mechů v trávníku, jednak pomocí železa, které je v ní obsaženo, pohnojí trávník. Železo je důležitá součást listové zeleně – chlorofylu.
Pozor, zelená skalice má ve vyšších koncentracích herbicidní účinky, proto ji musíme důsledně ředit podle návodu.
I zde platí pravidlo – během stříkání nesmí mrznout a nesmí svítit silné polední slunce. Neměly by být postříkány betonové a kamenné plochy - vznikají rezavé skvrny, jejichž odstraňování je dosti náročné.
Pokud je travnatá plsť po zimě příliš silná a postřik by se k mechům nedostal, začneme nejdříve vyhrabáním trávníku.
Vyhrabání mechu, odumřelé trávy a provzdušnění trávníku
Až postříkaný mech zaschne a až i půda je proschlá (trávník nesmí být podmáčený), přichází čas na vyhrabávání. Zároveň se zaschlým mechem vyhrabeme i odumřelou trávu. Poté trávník ještě provzdušníme. Proč?
Cílem našeho snažení je odstranění travní plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku. Navíc podpoříme růst travních kořenů a omezíme plevele a mech. Pokud bychom to neudělali, voda, vzduch, ani světlo by se k travnímu porostu nedostaly, a ten by strádal.
Jak budeme postupovat?
Jestliže je náš trávník malý, vystačíme si s kovovými hráběmi a s rycími vidlemi. Pomocí hrábí trávník vyhrabeme, pomocí rycích vidlí jej provzdušníme. Uděláme to tak, že vidle do trávníku zapíchneme a zakýváme s nimi do stran. Tímto způsobem postupujeme po celém trávníku v takové hustotě vpichů, na jakou máme čas a nervy.
Pokud máme velkou plochu trávníků, vyplatí se pořídit si vertikutátor. Ten bývá vybaven dvěma typy hřídelí, konkrétně vidlicemi na provzdušnění trávníku a noži na jeho prořezávání.
Pracujeme s vertikutátorem
Nejdříve použijeme hřídel s vidlicemi, kterou vyhrabeme seschlé zbytky z trávníku. Vyhrábnutou vrstvu buď ručně shrabeme hráběmi, nebo posbíráme samosběrnou sekačkou. Některé vertikutítory jsou vybaveny sběrnými koši.
Pak nasadíme hřídel s vertikutačními noži a začneme s prořezáváním trávníku. Nože se svisle zařezávají do půdy. Hloubka zařezávaní je cca 2-3 mm. Při vertikutaci přesekáváme travní výběžky, čímž podporujeme tvorbu nových výběžků a trávník zmlazujeme.
Stejný proces bychom měli opakovat i na podzim – na posečeném trávníku.
Co bychom měli udělat po samotné vertikutaci
Pokud nemáme stroj s košem, trávník vyhrabeme od odstraněné hmoty. Můžeme použít samosběrnou sekačku, ale pokud je u nás půda kamenitá, raději hrabeme jen hráběmi. Následně trávník přihnojíme (například NPK) a zavlažíme. Je vhodné také provést pískování a dosev trávníku.
Pískování je dosypání vzniklých děr v trávníku pískem. Jeho účelem je zlepšení půdní struktury a zvýšení propustnosti vody, vzduchu a živin k travnímu porostu. Tím si zajistíme zdravější a silnější porost, zrychlíme osychání trávníku po dešťových srážkách, výrazně omezíme tvorbu plsti a mechu.
Pro přihnojování trávníku můžeme použít rozmetadla nebo aplikační vozíky. Docílíme tím přesnější a rovnoměrnější aplikace. Ale i obyčejný rozhoz z ruky bývá dostačující.
Po skončení vertikutace vypadá trávník spíše poničený než zušlechtěný. Není ale není třeba mít obavy. Trávník velmi rychle zregeneruje a zazelená se. Vertikutace mu opravdu prospěje.
Postřik proti plevelům
Pokud se nám v trávníku usadí nežádoucí plevele, můžeme je během sezony likvidovat pomocí selektivních herbicidů. Ty účinkují proti určitému druhu rostlin, které v trávníku z nějakého důvodu nechceme.
Jestliže likvidujeme plevele v trávnících, které budeme sekat na seno, pozor na ochrannou lhůtu.
Zdroje fotografií: Pixabay.com, archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.