Květnové zahradničení

Květnové zahradničeníKvětnové zahradničení
30. duben 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  6376 zobrazení  1917 slov

Letošní květen bude na zahradě suplovat duben, protože duben byl víceméně ve znamení ještě stále trvající zimy. Málokdo ze zahrádkářů stihl během dubna na zahradě cokoliv udělat, takže nás v tomto měsíci čekají práce za dva (měsíce). Ale pokud se počasí alespoň trošku vydaří, tak to zvládneme.

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

V květnu vysazujeme na záhony všechno, co jsme si doposud opatrovali doma nebo ve skleníku. Ven už půjdou všechny lilky, celery, rajčata, zelí, květáky, letní kapusty, okurky a také letní kedlubny.  Co lze, to vysadíme na černou textilii. Pokud ji neradi používáme, zkusíme mulčování posekanou trávou a vypletým (nekvetoucím) plevelem na kořeny rostlin. Zelenina to ocení.

I rajčata už se dočkají vysazení venI rajčata už se dočkají vysazení ven

Během normálního dubna dáváme do skleníku okurky i papriky, lilky. Letos to bude jiné, přistoupíme k tomu povětšinou až v květnu.

Jakmile odezní poslední (snad opravdu už poslední) zmrzlíci, můžeme také vysévat poslední, nejméně otužilou zeleninu, kterou jsou fazole. I když letos se do výsevů mnozí z nás teprve pustíme. Půda byla v dubnu neustále mokrá, občas zmrzlá a zasněžená. Děláme další výsev rané zeleniny, zejména hrachu a ředkviček.

Fazole se nám snad už nenachladnouFazole se nám snad už nenachladnou

Kdo stihl vysít během března a dubna, tomu postupně začnou výsevy vzcházet. A bude potřeba se o ně postarat – jednak je vyjednotit a jednak vyplet. Také myslíme na to, že pokud zeminu okopeme, vláha se z ní bude odpařovat pomaleji. Tam, kde je potřeba, začneme s mírným přihnojováním tekutými organickými hnojivy.

Nezapomínáme ani na překrytí zeleniny netkanou textilií. Teď už nepůjde o ochranu proti chladu, ale proti škůdcům. Překrytou držíme zejména mrkev a cibuli, díle košťáloviny a i salátům tím vyloženě prospějeme. Tedy těm, které chceme sklízet dříve. Takže textilií překryjeme jen část záhonu a díky tomu si rozložíme sklizeň do delšího období.

Na mnoha zahradách řádí dřepčíci. Proti nim je bílá textilie také dobrou ochranou, ale musí být opravdu poctivě přihrnutá zeminou a záhony držíme ve vlhku – to totiž dřepčíci neradi.

Bylinky můžeme sklízet celou zimu, venku až nyní.Bylinky můžeme sklízet celou zimu, venku až nyní.

Pěstování bylinek je v záhonech také v plném proudu, už vysadíme i ty, které jsme si předpěstovávali doma. Pokud pěstujeme na terase v nádobách, mohli jsme mít nádoby venku již od poloviny března a na noc je schovávat domů. Jako trvalé stanoviště je balkon a terasu možné využít (letos) až po polovině dubna, protože mráz útočil i po Velikonocích.

V květnu lze předpokládat větší teplo a zejména silnější sluníčko, proto si pravidelněji myslíme na větrání ve sklenících (pokud nemáme namontované automatické olejové systémy otevírání oken). Ale pozor, větráme i v chladnějších dnech, aby se ve skleníku nemohly příliš rozmnožovat plísně.

Přihrnování brambor je nutností, hlízy se tvoří nad kořeny rostliny, ne pod nimiPřihrnování brambor je nutností, hlízy se tvoří nad kořeny rostliny, ne pod nimi

Čeká nás také přihrnování zeminy k dříve vysazeným raným bramborám. Polorané brambory bychom měli během května zasadit. Další fáze výsadby brambor bude až v červnu, to znovu vysadíme brambory rané, abychom je měli k dispozici během září a října.

Možná se v letošním květnu dočkáme i prvních sklizní mimo skleník. Pravděpodobné je to u špenátu, kopru, ředkviček, mizuny nebo třeba jarní cibulky pěstované ze sazečky.

Ve sklepech stále zůstává mrkev, petržel, jablka a stále se o ně musíme starat tak, jako doposud. Jablka mohou být už dost moučná, proto je používáme spíše na moučníky než syrová. Anebo s nimi zahustíme smoothie.

Ovocná zahrada

S ovocem to letos bude plné otazníků. Peckoviny kvetly povětšinou během ochlazení až mrazů, opylení tedy často ani nemohlo proběhnout. Samosprašné odrůdy byly možná spláchnuty deštěm a sněhem. Nezbývá nic jiného, než počkat, co naroste.

První mšice útočí. Stříkáme cíleně zaměřenými insekticidyPrvní mšice útočí. Stříkáme cíleně zaměřenými insekticidy

Jistě bychom ale neměli zameškat postřiky proti monilióze a proti škodlivému hmyzu jak na jádrovinách, tak na peckovinách. Do postřiků lze přimíchat kapalná hnojiva, aby plody mohly být dobře založeny a vyživovány. Postupně se na ovocných stromech a keřích začínají usazovat první mšicí kolonie. Zatím je do sklizně daleko, není tedy problém použít insekticid selektivně působící na mšice.

Na jabloních se začnou objevovat první nežádoucí výhony, které lze dobře vyloupnout. Stříháme kvetoucí i odkvetlé peckoviny, soustředíme se zejména na výhony rostoucí do koruny.

Pod ovocnými stromy i keři udržujeme bezplevelné pásy či kruhy. Do korun stromů rozvěšujeme feromonové lapače, aby se minimalizovalo množství samečků schopných oplodnit samičky. Pokud pěstujeme stromy jako vřetena či ovocné stěny, tvarujeme výhony.

Výhony polohujeme co nejvéce vodorovněVýhony polohujeme co nejvéce vodorovně

Jahody potřebují přihnojit, nejlépe organickým hnojivem. Můžeme použít jak granulované nebo kompost, které přihrneme do půdy pod jahodníky, tak tekuté, kterým zalijeme. Pod jahodníky doplníme vrstvu slámy, aby budoucí plody nezačaly tak rychle hnít či plesnivět. Pokud pěstujeme jahody na textilii, pod jahodami ji důkladně očistíme od hlíny a organických zbytků.

Ke konci měsíce budeme poprvé protrhávat úrodu na jádrovinách i peckovinách. Vylamovat budeme také letorosty vinné révy, které nemají nasazeno na kvetení.

Příliš hustě nasazené plody musíme protrhatPříliš hustě nasazené plody musíme protrhat

První sklizeň nám pravděpodobně poskytne kamčatská borůvka (zimolez kamčatský), postupně se bude přidávat další ovoce, snad i třešně.

Okrasná zahrada

Také kytičky už chtějí ven z verand a lodžií. Ty vysazujeme jednak do truhlíků a jednak do záhonů. Odstraňujeme již odkvetlá květenství cibulovin a rané kvetoucích keřů. Také na trvalkových záhonech plejeme, okopáváme, přihnojujeme. Mulčováním borkou pomůžeme udržovat zem patřičně vlhkou.

Odkvetlá květenství sbíráme co nejdříve, bay se cibule zbytečně nevysilovalyOdkvetlá květenství sbíráme co nejdříve, bay se cibule zbytečně nevysilovaly

Už nám nastala práce se sekáním trávníku po prvních jarních vertikutacích. Důležité je trávník po celý rok vyživovat a udržovat správně vlhký.

Pustíme se do tvarování živých plotů - jehličnatých i listnatých. Samostatně rostoucí okrasné jehličnany můžeme tvarovat zaštipováním nových měkkých výhonů.

Živé ploty lze dobře tvarovat právě v květnuŽivé ploty lze dobře tvarovat právě v květnu

Pokud jsme si pořídili okrasné dřeviny v kontejnerech, můžeme je během května vysazovat. Je čas na vysévání letniček přímo do půdy. Ty rychle rostoucí nám pokvetou už v červnu. Takže ještě během května bude potřeba je vyjednotit a vyplet.

Předpěstováváme si dvouletky pro podzimní výsadbu. Nyní je vysejeme do truhlíků, na podzim je vysadíme do záhonů, kde přezimují a v dalším roce vykvetou.

Do jezírek můžeme začít přemísťovat rostliny, které jsme přezimovali v bezmrazých místnostech. Jaro je snad konečně tady. A příští měsíc už má nastoupit léto…

 

Zdroje fotografií: pixabay.com.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře