Podzimní úroda přečkala celou zimu

Podzimní úroda přečkala celou zimuPodzimní úroda přečkala celou zimu
22. duben 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  6064 zobrazení  684 slov

Dovolte nám malou obrázkovou ukázku toho, jak vypadá zelenina po celé zimě strávené ve sklepě v dobrých skladovacích podmínkách. A k tomu i pár poznámek a trošku popisu ...

Nejdříve ta troška popisu...

Reklama

Při dobrém skladování lze uchovat kořenovou zeleninu i brambory opravdu přes celou zimu. Brambory i kořenovou zeleninu ve sklepě, velkou část kořenové zeleniny a dalších přezimujících druhů zeleniny můžeme ponechat v záhonech či založit do skleníku nebo do pařeniště.

Skladování ve sklepě

Ke skladování ve sklepě potřebujeme krabice či přepravky a také hromadu pilin, novinový papír. Zeleninu do krabic či přepravek vyložených papírem vrstvíme a prosypáváme pilinami. Nakonec překryjeme vyšší vrstvou papíru.

Nezapomeneme podložit krabice či přepravky čímkoliv, co zajistí proudění vzduchu i pod nimi. Nic nesmí ležet přímo na zemi (tedy pokud nemáme plastové bedny od masa, u těch žádné spodní větrání možné není. Ale také se piliny od spodu nepřemokří.

Kouzlo pilin

Piliny jsou ohromný materiál. Jsou schopné udržovat mikroklima, které vyhovuje skladované kořenové zelenině. Když je občas navlhčíme (v sušším sklepě), udrží zeleninu v poměrně dobrém stavu třeba až do června, tedy do další úrody.

Takže díky pilinám můžeme mít čerstvou mrkev, petržel, pastinák, ředkve v podstatě po celý rok.

Tady bydlí mrkev a petrželTady bydlí mrkev a petržel

Písek už tak skvělý není

Písek není organickým materiálem, navíc je velmi drobný, a proto v sobě ani nenechává prostor pro vzduch. Je tedy docela problém uhodnout správnou vlhkost písku, aby v něm skladovaná zelenina sice nevysychala, ale zároveň aby nezačala zahnívat.

Na druhou stranu, pokud uhodneme vlhkost písku na začátku správně, nemusíme jej velmi dlouho vlhčit, vysychá opravdu jen minimálně.

Kdo nemá sklep, nechá v zemi

Ale nesmutněte vy, kdo nemáte sklep. Kořenová zelenina skvěle přezimuje i v zemi, takže pro čerstvou mrkev můžeme v bezmrazých dnech chodit na záhon. Pokud hrozí větší mrazy, přesuneme odpovídající zásobu do skleníku a tam ji založíme do země.

Brambory sklep potřebují

A to je neoddiskutovatelné. Ale kdo sklep má, vydrží s brambory opravdu po celý rok.

 

Na fotkách je skladovaná kořenová zelenina, nafocená ve druhé polovině dubna. Snad vás díky tomu přesvědčíme o velkých možnostech skladování a díky němu i téměř absolutního samozásobení se bio kořenovou zeleninou po celý rok.

Mrkev v polovině dubna - skladovaná v pilináchMrkev v polovině dubna - skladovaná v pilinách
Petržel v polovině dubna - skladovaná v pilináchPetržel v polovině dubna - skladovaná v pilinách
Tady bydlí celeryTady bydlí celery a v polovině dubna jsou stále v dobré kondici

Zdraje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře