Jarní výsadba přímo na záhony – co nepodcenit a na co vždy pamatovat?
13. květen 2017 Lenka Rutteová Zelenina 8755 zobrazení 925 slovKonečně je tu jaro, jak má být. Teploty okolo 18 stupňů, v noci žádný mráz. Jen trochu deště bychom si k tomu rádi objednali. Prozatím musíme tedy zalévat – zejména sadbu. Tu však musíme nejdříve vysadit. Jak na to?
Začíná to podzimním hnojením
Na potřeby jednotlivých druhů sazenic musíme myslet už tehdy, když pro ně chystáme záhony, což je mnohdy už na podzim. Ale nesmutněte vy, kdo jste na podzim ještě neměli osevní plán a nevyhnojili ta místa, kde letos pěstujete na výživu náročnou zeleninu první trati - košťáloviny, okurky, cukety, dýně, papriky, jahody nebo třeba celery.
Organické hnojivo udělá spoustu práce i tehdy, když ho aplikujeme těsně před výsadbou. Anebo když s ním zaléváme.
Mokré lůžko je základem úspěchu
Sazenice udržujeme ve vlhku až do samotné výsadby
Při jakékoliv výsadbě je vždy lepší, když rostlinu sadíme do mokra. Je jedno, zda si záhon před výsadbou prolijeme nebo zda naléváme vodu až do výsadbových jamek. Sazenice prostě musí jít do mokrého, aby kořínky zbytečně dlouho netrpěly suchem a příliš nezaschly.
Podzemní zásoba
Všem sazenicím náročným na výživu udělá dobře, když je podložíme vyzrálým kompostem nebo třeba slepičinci, králičinci či jiným hnojem. Ale tady pozor, vždy musíme rozlišovat mezi dvěma typy hnojiva a dvěma způsoby výsadby:
- hnojivo vyzrálé či překvašené (hotový kompost či ve vodě vykvašené slepičince) – tento materiál můžeme dát přímo k rostlině, tedy ji vysadit rovnou do kompostu, nebo když zkvašené hnojivo naředíme, můžeme s ním zalévat přímo k rostlině;
- hnojivo čerstvé, tedy například nijak neupravené slepičince – to je hmota extrémně výživná, ale při aplikaci přímo k rostlině by ji spálila. Proto dáváme čerstvé hnojivo do větší hloubky pod rostlinu, na něj zeminu a teprve na zeminu posadíme sazenici. V čem je rozdíl od přímé aplikace? V zemině jsou kvanta mikroorganismů a než rostlině dorostou kořínky až k hnojivu, mikroorganismy stihnou z velké části zpracovat čerstvé hnojivo do rostlinou přijatelnější podoby.
Přikrývka se také hodí
Některé rostliny si přímo říkají o pěstování na černé textilii. Jsou to například cukety, dýně, okurky. Ale obecně ji snese každá rostlina rostoucí v první trati. Pokud však vysazujeme drobotinu, tedy malé kedlubny či drobnější celery, je černá podložka dost komplikovaná.
V každém případě po výsadbě sáhneme po bílé netkané textilii. Ta umí spoustu věcí: chrání sadbu před většinou škůdců, zpomaluje vypařování vláhy z půdy (zalévat se dá přímo na ni), ohřívá okolí rostliny, respektive vytváří pod svým povrchem teplejší a vlhčí mikroklima, ale přitom dostatečně průdušné na to, aby se v něm rostlinám dařilo lépe.
Lépe se tu však daří i plevelům, proto záhony častěji kontrolujeme a plejeme.
Pravidelná zálivka je nutností
Většina rostlin první trati vyžaduje dost vody. A k tomu i její pravidelný přísun. Pokud zaléváme nepravidelně, může dojít k poškození košťálu (prasknutí či zdřevnatění) nebo plodů (zasychání či naopak zahnívání, které bývá podpořeno i nedostatkem vápníku).
Doufejme v příznivější počasí, než bylo doposud a záhony nám za námahu snad oplatí dobrou úrodou.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.