Pěstujeme cukety - jak na to, aby přinesly bohatou úrodu?
13. květen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 34020 zobrazení 831 slovCuketa je vskutku nenáročnou zeleninou, co se týká péče o ni během vegetace. A právě teď je nejvhodnější doba začít připravovat rostlinky na vysazení do záhonu. Ledoví muži v neděli přejdou a můžeme sázet. Jak tedy na to? A jak se o ně po výsadbě starat?
Jak přichystat záhon k výsadbě cukety?
Na záhon je nejjistější vysazovat rostlinky až po tzv. zmrzlých. Vysazujte do záhonu, který byl na podzim zrytý, pokud byl rok hnojení, tak i prohnojený, nebo po zeleném hnojení; na jaře prosypaný dolomitickým vápencem a prokypřený.
Záhon je dobré (i několik dní předem) pokrýt černou natkanou textilií, která jednak výrazně omezí růst plevelů, zároveň podrží rostlinám více tepla a vláhy. Nevýhodou je vytvoření ubytovny pro slimáky a mravence, nicméně i zde je řešení – na slimáky třeba pastičky naplněné pivem, popřípadě granule; na mravence posyp či zálivka z přípravků vyrobených na bázi potravinářských surovin.
Cukety lze pěstovat i na balkoně, ale potřebují opravdu velkou nádobu.
Jak vysazovat sadbu na připravený záhon?
Do položené a zajištěné textilie nejdříve vystřihněte díry pro sazeničky (stříhejte třeba do tvaru kříže – dobře se pak dostanete do vzniklého otvoru a pomocí vzniklých cípů také přikryjete maximum hlíny), rozestupy by měly být alespoň 80x100 cm.
V místech, kam chcete rostlinky sázet, vyhlubte jamky alespoň 10 cm hluboké, na jejich dno dejte trošku slepičinců nebo kompostu. Na to trošku hlíny, a teprve na hlínu posaďte rostlinku. Po přihrnutí a přimáčknutí následuje opatrná, ale vydatná zálivka.
Co dělat po výsadbě?
Vysazené a zalité rostliny je vhodné překrýt netkanou bílou textilií, která ochrání rostlinky nejen před chladnějšími teplotami, ale také před kousavým jarním sluníčkem, které by mohlo neotužilé listy spálit.
Textilii je potřeba později sundávat s rozmyslem – nejlépe během dní, kdy je oblačno a sluníčko tolik nepálí. Rostlinky se postupně otuží, na sluneční svit si zvyknou. Díky tomu, že se listy nespálí a ani rostlinka tolik neprochladne, nijak se nezpomalí její růst. Textilii sundat musíte, aby k rostlinám mohli opylovači. Úrody se díky těmto krokům můžete dočkat poměrně brzy.
Jak cukety hnojit?
Cuketám je potřeba dodávat živny. Nejsnáze je dodáte tekutým hnojením, nejlépe naředěnými zkvašenými slepičinci. Pokud nemáte k dispozici tento tekutý zahradnický poklad, použijte organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík, vápník a železo.
Dokud rostlina neplodí, mohou být použita hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Při růstu plodů ale dejte přednost hnojivům určeným pro plod.
Hnojte vždy opatrně. Pokud byste hnojili málo, rostlina vám to dá najevo a hnojiva lehce přidáte. Nedostatečně živené rostliny plodí buď malé zatvrdlé plody, nebo plody uhnívající od konců. Přehnojení rostliny není tak snadno rozpoznatelné.
Je nutné cukety chránit proti živočišným škůdcům?
Bohužel ano, škůdcům chutnají. Proti slimákům a mravencům jsou na trhu osvědčené přípravky, i ekologické, dokonce vyrobené z potravinářských surovin. Slimáky můžete také pochytat do pastiček z ustřižených PET lahví nebo z hlubších misek naplněných pivem a zapuštěných do hlíny. Jen likvidace naplněných pastí je pak pro silnější žaludky…
Mšici nejšetrněji likviduje domácí postřik z teplé vody, oleje a prášku do pečiva, v následujícím poměru: 5 l vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Tento postřik udusí pouze mšice na listech, nikoliv vajíčka v zemi, a musí se tedy opakovat. Ale má dvě obrovská plus – nezatíží rostliny nechtěnou chemií a také spolehlivě chrání rostlinu proti padlí.
Jak bojovat proti plísním a jiným houbovým chorobám?
Ve vlhkém období je vhodné ošetřovat rostliny proti plísni. Buď přípravky na bázi mědi, které mají ochrannou lhůtu kolem jednoho týdne, nebo ekologickými postřiky bez ochranné lhůty, jejichž aplikaci je nutné častěji opakovat.
Před aplikací postřiku na bázi mědi vždy oberte všechny větší plody a staré listy. Další sklizeň naplánujte až podle ochranné lhůty použitého prostředku.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.