První výsevy: co už můžeme šoupnout do záhonu?
12. březen 2016 Lenka Rutteová Zelenina 8559 zobrazení 855 slovJaro vyhlížíme čím dál nedočkavěji a čím dál více se těšíme, až zanoříme ruce do hlíny. První výsevy můžeme udělat již nyní, v předjaří. Kterou zeleninu už můžeme šoupnout do záhonu?
Zelenina pro jarní výsevy
Brzké jarní výsevy zvládá zelenina krátkého dne a zelenina „otužilá“. Již nyní můžeme sít například:
- ředkvičky
- ředkve
- cibuli
- pór
- mrkev
- petržel
- pastinák
- černý kořen
- salát
- mizunu
- pažitku
- polníček
- špenát
- mangold
- červenou řepu
- kopr
Vysazovat můžeme cibuli, česnek, šalotku.
Jarní výsevy jsou úžasné mimo jiné v tom, že v zemi je obvykle po zimě dost vláhy. Jarní zalévání tedy nemusí být tak vydatné a pravidelné, jako v pozdější sezóně.
Jaké setí
Většina jarní zeleniny má pro setí podobné nároky na postup. Tedy zasít do řádku do cca dvoucentimetrové hloubky. Můžeme sít i tzv. na široko, tedy rozhozem semen po záhoně a následným opatrným zapravením do půdy. Takové setí vyhovuje zejména salátu, kopru a pažitce. Zvládla by jej asi každá zelenina, nicméně, my bychom pravděpodobně nezvládli pletí v takových záhonech.
Vysazovaná zelenina (cibule, česnek, šalotka) má vždy dané žádané rozestupy, které musíme dodržet.
Setí do řádků
Abychom měli lepší podmínky pro pletí, vyséváme do rovných řádků. Nejjednodušeji si rovné řádky obstaráme tak, že na záhon položíme prkno a podél něj vyhrneme čímkoliv rýhu pro budoucí řádek. Do řádku sejeme podle doporučení na obalu semen.
Některé plodiny sejeme hustěji s tím, že později vyjednotíme slabší kusy (mrkev, petržel, ředkvička, cibule). Jiné plodiny je vhodné zasít rovnou do sponu, který pro pěstování vyžadují (černý kořen, ředkev, mizuna, mangold, červená řepa). Například saláty můžeme vysít na široko a potom je tzv. rozesadit do zbytku záhonu. Jiné rostliny jednocení přirozeně nepotřebují (špenát, pažitka, kopr).
Po zasetí semínka opatrně zahrneme vrstvičkou půdy a přišlápneme, aby dobře přilnula k půdě a mohla správně naklíčit a začít růst. Po setí je vhodná základní zálivka, aby semínka mohla co nejdříve bobtnat a klíčit.
Kombinované setí
Některé rostliny klíčí velmi dlouhou dobu, což platí zejména o některé kořenové zelenině. Proto do řádků s touto zeleninou sejeme tzv. značkovací zeleninu, která vyklíčí poměrně brzy a pomůže nám tím v boji s plevelem. Jak?
Brzy budeme bezpečně vědět, kde máme řádky například mrkve, přestože ona samotná ještě nebude vyrostlá nad úroveň půdy. A proto budeme moci plít včas, plevel se nijak výrazně nerozroste a hlavně tolik nezakoření.
Bílá textilie nejen pro přirychlení
Pokud bychom chtěli přirychlit růst vyseté zeleniny, můžeme záhony přikrýt netkanou bílou textilií. Tu sundáme až později, v teplejším počasí. Bílá textilie se nám vyplatí i v jiném směru – nalétávající škůdci naši zeleninu neuvidí, a proto ji ani nebudou moci poškozovat. U každé rostliny si ohlídáme termíny, do kdy její škůdci nalétávají (většinou květen). Pak můžeme textílii sundat.
Zdroje fotografií: archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.